26 Haziran 2019
  • Lefkoşa28°C
  • Mağusa30°C
  • Girne28°C
  • Güzelyurt27°C
  • İskele30°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara23°C

İNGİLTERE'NİN KRİTİK AB REFERANDUMUNA SAATLER KALDI

İngiltere'nin kritik AB referandumuna saatler kaldı

22 Haziran 2016 Çarşamba 10:26

Birleşik Krallık'ta yapılacak kritik Avrupa Birliği (AB) referandumuna saatler kala, Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci konusu, birlikten ayrılma ile birlikte kalma taraftarları arasındaki tartışmada öne çıkan konular arasında yer almaya devam ediyor.
 
Londra'nın Türk kökenli eski Belediye Başkanı Boris Johnson ile, başkanlık koltuğunu geçen ay Johnson'dan devralan Müslüman Belediye Başkanı Sadık Han, Londra'daki etkinlik alanı Wembley Arena'da, BBC tarafından düzenlenen bir canlı tartışma programında karşı karşıya geldi. Johnson ve Han, 6 bin dinleyicinin katıldığı ve 2 saat süren programda, katılımcıların AB referandumuna ilişkin sorularını cevaplandırdı.
 
Londra'nın yeni Belediye Başkanı Sadık Han, ülkenin AB üyeliğinin devam etmesini isteyen "Britanya Avrupa'da Daha Güçlü" kampanyasına verdiği destek kapsamında yaptığı konuşmada, Perşembe günkü referandumda ülkesinin birlikte kalarak yola devam etme kararı vermesi halinde, bunun vatandaşların emniyetine, maaşlarına, alım gücüne ve çalışma haklarına olumlu etkisi olacağını söyledi.
 
"Olumlu ve vatansever bir karar vermeniz ile birlikte kalma yönünde oy vermeniz için size çağrıda bulunuyorum." diyen Han, referandum tartışmalarında öne çıkan konular arasında olan göçmenlik konusuna da değindi. Han, ülkenin AB'den ayrılması gerektiğini savunan "Ayrılığa Oy Ver" kampanyasının başını çeken İngiliz siyasetinin etkin isimlerinden Muhafazakar Partili eski Londra Belediye Başkanı Johnson'a seslenerek, kampanyasının bir "nefret projesi" olduğunu savundu.
 
Han, özellikle Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin referandum tartışmalarına konu ediliyor olmasına dikkati çekerek, "(Johnson'a) İnsanları korkutuyorsunuz. Yalanlar söylüyorsunuz. Türkiye, AB'ye üye olmak üzere değil." dedi.
 
Referandum tartışmaları kapsamında daha meşru endişelerin ele alınması gerektiğini dile getiren Han, AB'den ayrılmayı isteyenlerin, Türkiye'yi kullanarak seçmene yalan söylediğini ve korkutmaya çalıştığını belirtti. Yanında getirdiği ve Johnson'ın başını çektiği kampanyanın hazırladığı bir el broşürünü gösteren Han, Türkiye haritasının yer aldığı broşürde, Türkiye'nin yanı sıra Suriye ve Irak'ın da AB'ye katılabileceğinin ima edildiğini vurgulayarak, bunu bir "korku tellallığı" olarak nitelendirdi.
 
Göçün endişe verici konular arasında bulunduğunu ifade eden Han, "Göç kontrol altına alınmalı ancak buna verilecek cevap AB'den çıkmak değil. Türkiye (AB'ye) üye olmanın eşiğinde değil, ve 3 ay öncesine kadar bunu sen de biliyordun. Ne değişti?" diye konuştu.
 
Londra'nın eski belediye başkanı Boris Johnson ise seçmenler "birlikten çıkma" çağrısında bulunarak, "Artık kesin kontrolü tekrardan geri almanın vakti." dedi.
 
"Ayrılığa Oy Ver" kampanyasının, seçmene umut vadettiğinin altını çizen Johnson, "Bizler, ne yazık ki (AB destekçilerinin) bu ülkeyi ve neler yapabileceğini küçümsediklerini söylüyoruz. Eğer çıkmak için oy verirsek sınırlarımızın kontrolünü, çok büyük miktardaki parayı, yılda net 10 milyar sterlini, ticaret politikamızı ve yasa yapma sistemimizi tamamıyla geri alabiliriz. Demokrasi, refahımızın temeli ve eğer demokrasi için ayakta durursak, mevcut halde sesi olmayan ancak bizimle aynı fikirde olan Avrupa genelindeki yüz milyonlarca kişi için de konuşmuş olacağız. Eğer çıkmak için oy verir ve kontrolü geri alırsak bu perşembenin ülkemizin bağımsızlık günü olabileceğine inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.
 
Anketler başa baş
 
Bu arada referandumla ilgili yapılan son anketlerde "AB'de kalalım" diyenlerle "AB'den ayrılalım" diyenlerin oranını başa baş gösteriyor. Anketlerin ortalaması, ülkede birlik ile ayrılık yanlılarını yüzde 50'şer olarak gösteriyor.
 
İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'ta AB referandumu 23 Haziran Perşembe günü yapılacak ve halka "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusu yöneltilecek. Referandumda, 18 yaş üzeri Birleşik Krallık, İrlanda ve Milletler Topluluğu vatandaşları oy kullanabilecek. Referandum sonucunun cuma günü sabaha karşı belli olması bekleniyor.
 
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA