25 Haziran 2019
  • Lefkoşa37°C
  • Mağusa38°C
  • Girne32°C
  • Güzelyurt34°C
  • İskele38°C
  • İstanbul29°C
  • Ankara32°C

İKİ TOPLUMLU ÇEVRE TEKNİK KOMİTESİ'NDEN MESAJ

İki Toplumlu Çevre Teknik Komitesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla mesaj yayımladı…

İki Toplumlu Çevre Teknik Komitesi'nden mesaj

06 Haziran 2016 Pazartesi 15:46

İki Toplumlu Çevre Teknik Komitesi, Kıbrıs’ın eşsiz doğal ve tarihi zenginliklerini korumak, geliştirmek, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre yaratmak adına üzerine düşen görev ve sorumlulukları ortak akıl çerçevesinde uygulamaya koymaya hazır olduğunu açıkladı.

Komite, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Komitenin mesajı şöyle:

“Bugün; toprağı, suyu ve havası ile çevreyi yaşadığımız gündür.1972 yılından beri 5 Haziran dünya çevre günü olarak kutlanmaktadır. Her 5 Haziran, daha sağlıklı bir çevre, daha temiz bir dünya için umutları yeşertir, çabaları yoğunlaştırır.

İnsanlık varoluşundan bu yana çevresini kendi gereksinimleri doğrultusunda biçimlendirmeye çalışmış, bu zaman zarfında da çevreyi etkilemiş ve ondan etkilenmiştir. Ülkemiz doğası, havası, denizi, doğal ve tarihi güzellikleri ile dünyada eşsiz bir konumdadır.  Adamızın bu zenginlikleri hassas ve kırılgandır ve turizm, kentsel gelişme vb ekonomik faaliyetlerin artması ile baskı altındadır. Ayrıca Kıbrıs Adası bulunduğu coğrafik konumu nedeniyle küresel iklim değişikliğinden fazlası ile etkilenmektedir. Yağış rejimlerindeki değişiklik ve azalma yaşamımızdaki ekonomik, sosyal ve çevresel alanlarda ciddi sorunlara neden olmuştur, hala daha olmaktadır ve olmaya devam edecektir. İklim değişikliğinin bir gerçek olduğundan hareketle, adamızda gerekli önlemleri almaya başlamak çok önemlidir. Bu amaçla üretilen sera gazlarını azaltma, yeşil enerji türlerine geçiş ve özellikle tarımda adaptasyon uygulamalarına başlamak ve geliştirmek önceliklerimizdir.

Bu bağlamda İki Toplumlu Çevre Teknik Komitesi olarak adamızın eşsiz doğal ve tarihi zenginliklerini korumak, geliştirmek, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre yaratmak adına üzerimize düşen görev ve sorumlulukları ortak akıl çerçevesinde uygulamaya koymaya hazır olduğumuzu beyan ederiz.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA