18 Ağustos 2019
  • Lefkoşa28°C
  • Mağusa28°C
  • Girne29°C
  • Güzelyurt25°C
  • İskele28°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara19°C

İKİ SU ŞİRKETİNİN FAALİYETLERİ DURDURULDU

İki su şirketinin faaliyetleri durduruldu

12 Nisan 2014 Cumartesi 14:50

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), Lefkoşa’da damacana ile satılan suların yapılan tahlilleri sonucunda iki şirketin faaliyetten men edildiğini bildirdi.

LTB’den yapılan açıklamada, Asya Su’nun, mikrobiyolojik yönden uygun olmadığı, Amber Su’nun da serbest klor miktarının yüksek olması nedeniyle gerekli tedbirler alınıncaya kadar dün saat 17.00 itibarıyla faaliyetlerinin durdurulduğu kaydedildi.

Açıklamada, suyun halk sağlığı açısından önemi vurgulanarak, şebeke sularının ardından Lefkoşa’da satışa sunulan 19 litrelik damacana suların örneklerinin de Devlet Laboratuarı’nda analiz ettirildiği belirtildi.

Açıklamada, 1-2 Nisan tarihleri arasında yapılan analiz sonuçlarına göre, söz konusu iki şirketin sattığı suların dışındaki diğer damacana suların sağlığa uygun olduğu ve tüketilmesinde sakınca olmadığının belirlendiği ifade edildi.

Açıklamada, su örnekleri temiz çıkan 19 litre damacana su şirketleri; “Trodos Su, Tamsu, Evsu, Cemer Su, Yeşilırmak Su, Icy Su, Buzlat Su, Aqua Fresh Su, Köy Su, Doğal Öz Su, Kardağ Su, Can Suyu, Mavi Su, Hediyem Su ve Ulutaş Su” olarak sıralandı.

Diğer yandan analiz sonuçlarına göre, Yakın Doğu Üniversitesi karşısındaki çeşmelerdeki suyun kullanım ve içme suyu olarak kullanılmasının mikrobiyolojik yönden sakıncalı olduğunun belirlendiği kaydedildi.

Öte yandan LTB bir süre önce Hamitköy Bölgesi’nde yaptırdığı su analizlerinde 9/100 ml oranında koliform bakterisi tespit edilmesi sonrasında temizlik işlemi yaparak yeni bir tahlil daha yaptırdı.

LTB ekipleri söz konusu bölgede bulunan Lale Sokak ve Cennet Sokak’tan yeniden su örneği alarak Devlet Laboratuvarı Dairesi’ne gönderdi. Yapılan analiz sonucu alınan numunelerde herhangi bir mikrobiyolojik kirliliğe rastlanmayarak tüketilmesinde sakınca görülmedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA