29 Eylül 2020
  • Lefkoşa25°C
  • Mağusa23°C
  • Girne28°C
  • Güzelyurt23°C
  • İskele23°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara13°C

HEMŞİRELERİN SORUNLARI DAĞ GİBİ

Hemşirelerin sorunları dağ gibi

22 Eylül 2015 Salı 10:43

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri (Kamu-Sen) ile Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası, sağlıkta tasarruf yapılamayacağını kaydederek, en az 100 hemşire için kadro açılmasının öncelikle ve acil ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Sendikalar adına Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş ile Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Nihat Şencan ortak bir açıklama yaptı.

Vardiya çalışan sağlık çalışanlarının, çalışma düzenini belirleyen tüzüğün bir aydan fazladır Sağlık Bakanının önünde durduğunu kaydeden sendikalar, bu tüzüğün ivedilikle yürürlüğe konmasını talep etti.

Sendikalar, Kamu Görevlileri Yasası'na tabii olan vardiya-rotasyon veya düzensiz mesai çalışan kamu görevlileriyle ilgili tüzüğün, 1 Temmuz 2015’ten itibaren yürürlüğe girmesine rağmen sağlık çalışanlarıyla ilgili tüzüğün ısrarla bekletildiğini söyledi.

Vardiya çalıştığı için aile düzeni alt üst olan hemşirelerin birçoğunun personel eksikliği nedeniyle izin kullanamadığına işaret eden sendikalar, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Teşkilat ve Kadro Yasası ile ilgili çalışmaları sonlandırılmasını ve Meclis Genel Kurulu’ndan geçirilmesini istedi.

Kamu-Sen ile Hemşireler ve Ebeler Sendikası’nın ortak açıklamasında,“ ‘Para yok, başka kadro yok’ gibi söylemler, sorunlarımızı çözmez” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, “Onlarca sıkıntı ve isteklerimiz içerisinde en acil ve makul isteklerimiz yine duymazdan gelinirse, bir sonraki eylem ve grevlerimiz daha geniş alanlarda ve daha uzun süreli olacak” vurgusu da yapıldı.

“5 HEMŞİRENİN YAPMASI GEREKEN İŞ BİR HEMŞİREYE YÜKLENİYOR…”

Açıklamada, 5 hemşirenin yapması gereken işin bir hemşireye yüklendiği kaydedilerek, “Meslek Yasası’nın Meclis’ten geçirilmemesi, ambulanslarla tek hemşirenin göreve çıkarılması, Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi'nde tasarruf için tek bir hemşirenin nöbete bırakılması, araç ve cihaz eksiklikleri” gibi sorunlara işaret edildi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA