18 Ağustos 2019
  • Lefkoşa35°C
  • Mağusa34°C
  • Girne34°C
  • Güzelyurt33°C
  • İskele34°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara23°C

“HAYRETLE KARŞILADIK”

“Hayretle karşıladık”

04 Haziran 2014 Çarşamba 12:59

  • Aktivist Düşünce Topluluğu (Ankara’da okuyan Kıbrıslı öğrenciler) ve Atatürk Öğretmen Akademisi öğrencileri CTP Gençlik Örgütü’nün yaz burslarıyla ilgili açıklamasını değerlendirdi:

Aktivist Düşünce Topluluğu (Ankara’da okuyan Kıbrıslı öğrenciler) ve Atatürk Öğretmen Akademisi öğrencileri, CTP Gençlik Örgütü’nün yaz burslarının kaldırılmasına kesinlikle karşı olduğu yönündeki açıklamasını sevindirici bulduklarını kaydederek, ‘DP ile birlikte bu kararın alınmasından sorumlu olan CTP’nin kendi gençlik örgütünden böyle bir açıklama gelmesi geç kalınmasına karşın değerli’ bir açıklamadır’ dedi.

Yapılan yazılı açıklamada buna rağmen CTP Gençlik Örgütü açıklamasının hayretle karşılandığı kaydedilerek, CTP Gençlik Örgütü’nün söz konusu açıklamasının büyük bir kısmının, yaz burslarının kaldırılmasının birinci sorumlusu, hükümetin büyük ortağı CTP değilmişçesine, muhalefete yüklenmek ve kendine pay çıkarmak için kullanıldığı görüşü ifade edildi. CTP Gençlik Örgütü açıklamasında bursların kesilmesi kararını alan iktidara yönelik tek bir eleştiri bile dile getirilmediğine dikkat çekilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Bizim için bir hak mücadelesi olan yaz burslarına dair yapılan bir açıklamanın, yaz burslarından çok başka meselelere alet edilmesi bizim için kabul edilmezdir. Seçim döneminin yaklaştığını düşündüğümüzde, yaz bursu mücadelemizin seçim malzemesi yapılmasını kabul edemeyiz. Elbette yaz bursu mücadelesi de siyasi bir mücadeledir ama bir hak mücadelesidir, ve herhangi bir siyasi partinin malzemesi olmamalıdır. Meseleyi böyle gördüğümüz için bizler, parti ve örgüt ayırt etmeksizin hak mücadelemize farklı kesimlerden gelen desteklerden dolayı mutluluk duymuş ve bunu hep söylemişizdir. Bu yüzdendir ki örneğin hem TDP’li bir vekil olan Zeki Çeler, hem de CTP’li bir vekil olan Doğuş Derya, çeşitli kereler meclis kürsüsünden biz öğrencilerin sorunlarını dile getirdiklerinde bizler de parti ayırt etmeksizin sesimizi duyurmak için çaba harcayan bu milletvekillerinin bizimle dayanışmasından büyük mutluluk duyduğumuzu ifade ettik. Geçmiş UBP iktidarı döneminde burs konusunda, kamuoyuna sürekli öğrencilerin mücadelesini desteklediğini beyan eden ve eylemlerimize katılan CTP Gençlik Örgütü’nün, CTP’nin iktidarda olduğu bir dönemde düzensiz yatan burs meselesi ile ilgili hiçbir açıklama yapmaması, yaz bursu meselesi ile ilgili ise 4 aydan sonra açıklama yapması ve bu açıklamada da “bu konunun muhalefetin ilgisini bu kadar geç çekmesinden” söz etmesi bizce anlamsızdır. Anlamsızdır çünkü hem bizim mücadelemize geçmişten beri destek veren muhalefetten farklı kesimler olmuştur hem de yaz burslarının kaldırılması kararını alan parti zaten CTP Gençlik Örgütü’nün bağlı olduğu partidir ve zaten CTP bu kararı almasaydı, bunca gürültü kopmayacak ve ortada muhalefet edilecek bir şey de kalmayacaktı. Hal böyleyken, CTP Gençlik Örgütü’nün yaz bursu konusunda, kararı alan iktidar partisinden çok muhalefete yüklenmesi bizi şaşırtmıştır.

Açıklamanın geri kalan yarısının büyük bir kısmı da CTP Gençlik Örgütü’nün yaz bursu konusunda “bakın biz neler yaptık” demesinden ibarettir. Bilindiği gibi örgütlü veya örgütsüz olsun öğrencilerin şubat ayının başından beridir, yani tam 4 aydır yaz bursu konusunda yaptığı sayısız girişimden, etkinlikten ve farkındalık kampanyasından pek çok kesim haberdardır. Bugün yaz bursunun kaldırılması kararının tekrar değerlendirileceğinin Başbakan tarafından açıklanmasındaki en büyük pay, 4 aydır çok çeşitli yollarla mücadele eden öğrencilerindir. Elbette CTP Gençlik Örgütü’nün yaz burslarının kaldırılması kararına karşı olduğunu belirten açıklaması ve ayrıca kendilerinin dile getirdikleri “parti içinde bu karara karşı yapılan itirazlar” da biz öğrencilerin mücadelesi için büyük önem taşımaktadır ve bu mücadeleye önemli katkı sağlayacaktır. Ancak CTP Gençlik Örgütü’nün, yaz bursu mücadelesini bugünlere taşıyan öğrencilerden tek bir cümle ile söz edip, Başbakan’ın “konuyu tekrar değerlendireceğiz” demesini “kendi çabalarının bir meyvesi” olarak göstermeye çalışmaları, aylardır bu mücadeleyi yürüten biz öğrencilerin emeğinin ve çabasının tabiri caizse üstüne yatmak ve bu mücadeleden haksız pay çıkarmaya çalışmaktır.

Başta da belirttiğimiz gibi, tüm bunlara rağmen, CTP Gençlik Örgütü’nün, kendi bağlı bulundukları partinin de sorumlularından biri olduğu bu karara karşı ilkeli ve hak mücadelesi temelinde bir duruş sergilemeleri bizler için çok anlamlıdır ve bu önemli bir katkıdır.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA