19 Temmuz 2019
  • Lefkoşa33°C
  • Mağusa34°C
  • Girne30°C
  • Güzelyurt31°C
  • İskele34°C
  • İstanbul28°C
  • Ankara25°C

HASTALIK TEK KIBRIS'IN GÜNEYİ'NDE Mİ VAR?

Hastalık Tek Kıbrıs'ın Güneyi'nde Mi Var?

26 Haziran 2013 Çarşamba 13:59

panikKıbrıs'ın güneyinde panik etkisi yaratan Yalancı Veba hastalığı konusunda Rum yetkililer ciddi çalışmalar yürütürken KKTC'de bu hastalıkla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Bu hastalık hakkında yetkililerin suskunluğunu koruması ise endişeye neden oluyor.

Güney Lefkoşa’nın Mammari bölgesindeki üç büyük tavuk çiftliğinde görülen yalancı veba salgını nedeniyle tavukçuluk sektörü Güney Kıbrıs genelinde yüzde 15 zarar gördü.

Karantina altına alınan bölgedeki iki çiftliğin tavukları itlaf edildi. Üçüncüsündeki itlaf çalışmaları sürerken, ilk hesaplamalara göre zararın 300 bin Euro’nun üzerinde olmasının beklendiği tahmin ediliyor. Rum Veteriner Dairesi Müdürü Yorgos Kiriakidis, sahte vebayla mücadele kapsamında itlaf edilecek kanatlı hayvan sayısının yaklaşık 120-130 bin civarında olacağını belirtirken, kanatlılarda saptanan virüsün ve güçlü bir tür olması ve çok sayıda tavuk çiftliğini etkilemesi nedeniyle zor bir durumda olunduğunu söyledi.

Daire tarafından yapılan denetimlerin Güney Kıbrıs geneline yayılacağını da anlatan Kiriakidis rüzgâr ve yaban kuşlarının virüsü yayma ihtimali nedeniyle kanatlıların itlafında zorluk yaşandığını vurguladı. Kiriakidis hastalığın görüldüğü çiftliklerdeki itlaf çalışmaları dışında, Güney Kıbrıs-KKTC sınır kapılarından geçen araçların dezenfekte edilmesi ve yayılmayı önlemek için karantina bölgelerinden hayvan yemi, gübre ve diğer ekipman çıkışının yasaklanması gibi tedbirler alınmakta olduğunu anlattı.

RUM VETERİNER DAİRESİ SAHTE VEBAYI KKTC İLE İLİŞKİLENDİRMEYE ÇALIŞIYOR

Kiriakidis’in, Rum Veteriner Dairesi’nin bu hastalığın nedenlerini bulmaya çalıştığı, bu kapsamda KKTC’deki durumla da muhtemel ilişkisini incelediklerini açıkladı. Kiriakidis ellerindeki KKTC’yle ilgili bilgilerin birbiriyle çelişik olduğunu bir yandan hiçbir sorun olmadığı söylenirken bir yandan da büyük kayıplar olduğu yolunda bilgiler bulunduğunu iddia etti. Kiriakidis “Elimizdeki bilgilere göre Kıbrıs Türk medyası kuzeyde sahte veba değil salmonella vakaları olduğundan söz ediyor”. Uzun zamandır Güney’de böyle vakalar görülmediğine işaret edilirken Kiriakidis sahte vebanın daha çok dış kaynaklı olduğu görüşünü ortaya koydu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA