28 Şubat 2020
  • Lefkoşa20°C
  • Mağusa18°C
  • Girne19°C
  • Güzelyurt18°C
  • İskele18°C
  • İstanbul12°C
  • Ankara9°C

GİRİŞTEKİ KONTROLLER RİSKİ ARTIRIYOR MU?

Sıkı güvenlik önlemleriyle Avrupa'da örnek gösterilen Atatürk Havalimanı'na düzenlenen saldırı tartışmalara yol açtı. Alman Havaalanları Birliği, dış girişteki kontrollerin güvenlik riskini artırdığı görüşünde.

Girişteki kontroller riski artırıyor mu?

30 Haziran 2016 Perşembe 12:04

Dünyanın en güvenli havaalanlarından biri olarak görülen İstanbul Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen intihar saldırıları, havaalanı güvenliği konusundaki tartışmaları yeniden alevlendirdi. Avrupa'da check-in öncesinde cihaz taramasının yapıldığı tek havaalanı olan Atatürk Havalimanı, bu özelliğiyle, Brüksel'de Mart ayında Zaventem Havalimanı’nda düzenlenen saldırının ardından örnek gösterilmiş, Avrupa'daki diğer havaalanlarında da güvenlik kontrolünün giriş bölümüne çekilmesi tartışmaları patlak vermişti. Atatürk Havalimanı'ndaki saldırının tam da girişteki kontrol noktasında meydana gelmesi, tartışmalara neden oldu.

Almanya ve pek çok Avrupa ülkesinde güvenlik kontrolü, check-in sonrasında yapılıyor ve güvenli bölge pasaport kontrolü noktasında, terminalin içinde başlıyor.

"Girişteki kontrol riski artırıyor"

Alman Havaalanları Birliği'nin (ADV) Genel Müdürü Ralph Beisel, binanın hemen girişinde yapılan kontrollere karşı olan isimlerden. Beisel, Atatürk Havalimanındaki patlamanın, Alman havaalanı işletmecilerinin güvenlik felsefesini teyit ettiğini belirterek, bina girişlerinde yapılan kontrollerin güvenlik riskini artırdığını savundu.

Beisel, Brüksel havaalanındaki saldırının ardından terminal öncesinde güvenlik kontrollerinin yapıldığı Atatürk Havalimanı’nın hep olumlu örnek olarak verildiğine dikkat çekerek, "Şimdi ise binanın girişinde bekleyen insan yığınlarının saldırılardan korunmasının daha da zor olduğu görülmüştür. İntihar saldırganları kendilerine yumuşak hedefler arıyor. Kontrol noktaları önündeki bekleme kuyrukları gibi" diye konuştu.

0,,19133060_401,00.jpg

ADV, havaalanında kontrollerin girişte değil, terminal içinde yolcuların olduğu alanda yapılması gerektiğini savunuyor. Beisel, kamuya açık bölümde de çok sayıda önlem alınabileceğini kaydederek, devriyelerin güçlendirilmesi, kişilerin daha iyi ve elektronik destekli şekilde gözlemlenmesini örnek verdi.

"Yüzde yüz güvenlik sağlanamaz"

Almanya'da sivil hava trafiği güvenliğinden sorumlu Federal Polis'in Berlin teşkilatı sözcüsü Thorsten Peters, DW Türkçe'ye yaptığı açıklamada Türkiye'deki durumu ve gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, eyaletler ve federal düzlemde güvenlik birimleriyle bağlantı halinde olduklarını kaydetti. Şu an Almanya'da bina girişlerinde ön kontrollerin yapılmadığını belirten Peters, bu konuda karar verme yetkisinin eyalet emniyet teşkilatlarında olduğunu söyledi.

Paris ve Brüksel'deki saldırıların ardından Berlin'deki havaalanlarında güvenlik önlemlerinin hala üst düzeyde tutulduğunu belirten Federal Polis sözcüsü, havaalanlarında alınan tüm önlemlere rağmen yüzde yüz güvenliğin sağlanamayacağına dikkat çekti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA