16 Temmuz 2019
  • Lefkoşa19°C
  • Mağusa22°C
  • Girne19°C
  • Güzelyurt19°C
  • İskele22°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara12°C

FİLELEFTHEROS KIBRIS’IN KUZEYİNE AÇILIMI YAZDI

Fileleftheros Kıbrıs’ın kuzeyine açılımı yazdı

06 Ekim 2014 Pazartesi 17:57

phileleftherosphileleftherosAvrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz ve AP Başkanlar Konferansı’nın 18 Eylül’de; Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nü, “hakkındaki çalışmaların devam etmesi gereken beklemedeki dosyalar” listesine ekleyerek canlandırma kararı aldığı ve Schulz’un bu kararı 1 Ekim’de AB Dönem Başkanı İtalya Başbakanı Matteo Renzi’ye ilettiği bildirildi.

Fileleftheros “Tayvanlaşmayı Canlandırıyorlar... Martin Schulz İşgal Bölgeleriyle Doğrudan Ticaret Tüzüğüne Hayat Öpücüğü Veriyor... Flaş... AP Başkanı’ndan AB Dönem Başkanı’na Mektup” başlığıyla manşete çekti, Schulz’un Renzi’ye mektubunun fotokopisini de yayınladı.

Gazete Brüksel çıkışlı haberinde Schulz’un mektubundaki dikkat çeken unsurun, AP’nin Komisyon’dan geri çekilmesini istediği,  yasa önerlerinin (Ek III-Annex III) listesini (19 tüzük önerisi) Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nü bu listeye değil, hakkındaki çalışmaların devam etmesi gerekenler (Annex I) listesine eklemesi olduğunu yazdı, özetle şunları ekledi:

“Martin Schulz’un ve AP’deki bütün siyasi grupların, dolaylı olarak Kıbrıs siyasi partilerinin çoğunluğunun katıldığı) Başkanlar Konferansı’nın bu tavrı şu iki nedenle haklı soru işaretleri yaratıyor:

1- Gerek AP Hukuk Dairesi gerek Parlamento Hukuk Komitesi 4 yıldan beridir (18 Ekim 2010) Kıbrıs’ın Kuzey kesimini, üçüncü ülke olarak gördüğünden Tayvanlaşmaya götüreceği için Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün hukuki temelinin uygunsuz olduğuna hükmetmişti. AP Başkanı Schulz’un ve Başkanlar Konferansı’nın bu karara saygı gösterip uyması ve diğer 19 tüzükle birlikte bunun da geri çekilmesini istemesi beklenirdi. Ancak Schulz ve Başkanlar Konferansı AP Hukuk Dairesi’nin uzman görüşünü ve Hukuk Komitesi’nin kararını görmezden gelerek Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nü, malum nedenlerle, hayatta tutmaya karar verdi.

2- Komisyon’un onaylanmayan tüzük önerilerinin 2-3 yıl sonra geri çekilir.  Doğrudan Ticaret Tüzüğü ise tam 10 yıldır beklemede bulunuyor. Dolayısıyla bu tüzüğün geri çekilmesinin önerilmesi beklenirdi. Çünkü iki Hukuk Dairesi, Konsey (üye ülkeler) ve Avrupa Parlamentosu hukuki temelini kabul edilemez görmüş ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Katılım Sözleşmesi’nin 10’uncu protokolüne havale etmişti.

Martin Schulz ve Başkanlar Konferansı’nın bu hareketi illa Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün onaylanması çabalarının derhal aktifleştirileceği şeklinde telaffuz edilmez. Bu çabanın amacı, en azından bu aşamada, doğrudan ticaretin idame ettirilmesi ve onaylanması perspektifinin açık tutulmasıdır. Bu da gerekli gördüklerinde ve Kıbrıs sorununda gelişmeler olduğunda yapılan bir şeydir.”

Gazete haberinin “Lefkoşa’nın Ayağının Altından Halıyı Çekiyorlar” başlığıyla ayırdığı bölümünde Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün hayatta tutulmasıyla ilgili kararın ve Schulz’un Renzi’ye gönderdiği mektubun Anastasiadis hükümetinin, adı geçen tüzüğün geri çekilmesi maksadıyla Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker’e müdahalede bulunduğu zamana denk geldiğine işaret etti.

Gazeteye göre bu açıdan bakıldığında Schulz ve Başkanlar Konferansı aslında Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nden sonsuza dek kurtulma çabasında Rum Yönetimi’nin ayağının altından halıyı çekti.

Gazete Schulz’un metodunun, Stefan Füle’nin 4 yıl önce, Mart 2010’da Rum yönetimine haber vermeden Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nü AP’ye gönderip onaylanması perspektifini yaratma hareketinin aynı olduğuna da vurgu yaptı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA