19 Temmuz 2019
  • Lefkoşa22°C
  • Mağusa23°C
  • Girne25°C
  • Güzelyurt20°C
  • İskele23°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara14°C

“EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI”

“Eşitlik ilkesine aykırı”

17 Haziran 2014 Salı 13:03

Sendikalar Kamu Çalışanlarının Aylık Maaş-Ücret Ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası’nın değişmesini istiyor

Kamu Çalışanlarının Aylık Maaş (Ücret) ve Diğer Ödeneklerini Düzenleyen Yasa’nın değiştirilmesini talep eden Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) başkan ve yetkilileri Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber’i ziyaret etti.

Cumhuriyet Meclisi’nde gerçekleşen kabulde, ilk sözü, 3 sendika adına KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan aldı.

Kaptan: “meydanlara birlikte indik, birlikte mücadele ettik...”

Kaptan, kamu çalışanlarının aylık maaş (ücret) ve diğer ödeneklerini düzenleyen 47/2010 sayılı yasayı, “Göç Yasası” olarak nitelendirdiklerini ifade ederek, “Ankara hükümetinin bize dayattığı paketlerin bir ürünü olan bu yasanın kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Yasaya karşı olan örgütlerin düzenlediği mitinglere işaret eden Ahmet Kaptan, “Göç Yasası’nın yarattığı rahatsızlık konusunda gerek Cumhuriyetçi Türk Partisi gerekse Demokrat Parti ile meydanlara birlikte indik, birlikte mücadele ettik. Yasaya hep birlikte ‘hayır’ dedik” şeklinde konuştu.

2013 yılında ülkede yapılan erken genel seçime atıfta bulunan Kaptan, “CTP-DP bu seçimle iktidara geldi. Birlikte mücadele verdiğimiz ve bugün hükümette olan bu partilerin yasayla ilgili adım atmasını beklemek, var olan mağduriyetin, eşitsizliğin ve verimsizliğin ortadan kaldırılmasını talep etmek en doğal hakkımızdır diye düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

Bazı milletvekillerinin bu yasanın kaldırılması için çalışma başlattığını, Meclis’te imza toplanarak birtakım hazırlıklar yapıldığını savunan Kaptan, “CTP ve DP milletvekillerinin katıldıkları bir televizyon programında yasayla ilgili rahatsızlıklarını dile getirmesi bizleri fazlasıyla memnun etti” şeklinde konuştu.

Kaptan, 3 sendikanın söz konusu yasayla ilgili görüşlerini içeren bir taslak hazırladığını; bu haftanın sonuna kadar Meclis’e iletileceğini ve Siber'den bu konuda destek beklediklerini kaydetti.

Siber: “her türlü görüş, düşünce ve yasa önerisi meclis’e sunulabilir”

Meclis Başkanı Sibel Siber ise kabuldeki konuşmasında, her türlü görüş, düşünce ve yasa önerilerinin Meclis’e sunulabileceğini kaydederek, bunların milletvekillerine ve komitelere iletildiğini ifade etti.

Meclis’in halkın olduğunu vurgulayan Siber, sadece eleştirilerin değil, görüş ve önerilerin de dile getirilmesinin önemine dikkat çekerek, KTAMS, KTÖS ve KTOEÖS’in yasayla ilgili önerilerinin komitede değerlendirileceğini kaydetti. Sibel Siber, “Ortak amacımız ve görevimiz bu küçük adada en güzelini ve iyisini bulmak, her bireyin mutlu, yaşam kalitesinin yüksek, ülkesiyle barışık olduğu yasaları hazırlamaktır. Hem sivil toplum örgütlerine hem de yasa yapıcılara bu konuda büyük görev düşmektedir. Birbirimizin görüşünü alarak ve ülkemizin şartlarını da göz önünde bulundurarak en iyisini yapmaya çalışacağız” dedi.

Türk-Sen bildiri yayınladı

Öte yandan Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Başkanı Arslan Bıçaklı da, Kamu Çalışanlarının Aylık Maaş-Ücret ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası’nın, “eşit işe eşit ücret” ilkesine aykırı olduğunu ifade ederek, ilgili yasanın bir an önce ortadan kaldırılmasını ya da “eşitlik ilkeleri çerçevesinde yeniden düzeltilmesini” talep etti.

Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı yaptığı yazılı açıklamada, “Ayni statüde, ayni işi yapan çalışanların birbirine oranla yarı yarıya maaş farkı olmasının anayasanın eşitlik ilkesine de aykırı bir durumdur” ifadelerine yer verdi.

Hükümeti “seçim öncesinde verdikleri sözün arkasında durmaya” çağıran Bıçaklı, “Aksi takdirde bilinmelidir ki gün gelir bu halk bunun hesabını sorar” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA