18 Ağustos 2019
  • Lefkoşa31°C
  • Mağusa32°C
  • Girne30°C
  • Güzelyurt28°C
  • İskele32°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara22°C

EROĞLU NEW YORK TEMASLARINDAN MEMNUN

Eroğlu New York temaslarından memnun

25 Nisan 2014 Cuma 14:06

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu New York temaslarını tamamlayarak KKTC’ye döndü.

New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la görüşüp başka temaslarda da bulunan Eroğlu’nu Ercan Havaalanında Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, Meclis Başkanı Yardımcısı Ünal Üstel, GKK Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Erdinç Korkuter ve diğer yetkililer karşıladı.

KKTC’ye dün sabah saat 08:50’de gelen Eroğlu, Havaalanı’nda açıklamalarda bulunarak New York temaslarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la gerçekleştirdikleri görüşmenin ve diğer temaslarının yararlı geçtiğini kaydetti ve Ban’ın Yardımcısı Jeffrey Feltman’ı Kıbrıs’a göndereceğini, bunun Ban’ın Kıbrıs’a verdiği önemin bir göstergesi olduğunu söyledi.

New York dönüşünde Ercan Devlet Havaalanında açıklamalar yapan Eroğlu, Ban’la görüşmelerinde müzakerelerle ilgili düşüncelerini ortaya koyduklarını, tarama faslının sona erdiğini, özlü konulara geçildiğini ve bir programa ihtiyaç olunduğunu, masaya koyduklarının bir kısmının kabul edildiğini, bir kısmının edilmediğini anlattıklarını belirtti.

Müzakereciler Güney Afrika’da görüşecek

Müzakereciler Kudret Özersay ile Andreas Mavroyannis’in Güney Afrika’ya gideceğini ifade eden Eroğlu, Güney Afrika’da yıllarca süren anlaşmazlıkların bir anlaşmayla sona ermesini ve akan kanın durmasını sağlayan kişilerle görüş alış verişinde bulunacaklarını kaydetti.

Bu anlaşmayı yapan kişilerin tecrübelerinden yararlanılmasının önemini vurgulayan Eroğlu, bu ziyareti organize eden ABD’nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi’nin de görüşmecilere eşlik edeceğini ifade etti.

Ban’la gerçekleştirdikleri görüşmede müzakerelerin artık sonuç alıcı noktaya getirilmesi için sonuç alıcı şekilde sürdürülmesini istediklerini ifade ettiklerini kaydeden Eroğlu, Türk tarafının iyi niyetle ve işbirliği içerisinde müzakereleri sürdürdüğünü aktardıklarını da belirtti.

Ban’la yaptıkları görüşmenin yarım saat sürmesinden dolayı günlerdir eleştirildiklerini ifade eden Eroğlu, bunun bir zirve toplantısı olmadığını ve bu kadar sürmesinin doğal olduğunu kaydetti. Eroğlu geçmişte Ban’la 5 zirve toplantısı yaptıklarını da hatırlattı.

Eroğlu, dünyada o kadar önemli mesele varken BM Genel Sekreteri Ban’ın kendilerine yarım saatlik bir süre ayırmasının önemli olduğunu da kaydetti.

Kendisi yoğun olduğu için BM Genel Sekreteri Ban’ın Yarımcısı Jeffrey Feltman’ı Kıbrıs’a göndereceğini kendilerine söylediğini kaydeden Eroğlu bunun Ban’ın Kıbrıs’a verdiği önemin bir göstergesi olduğunu da söyledi.

New York’ta yaşayan Türkler’in kurduğu bazı derneklerin temsilcileriyle de görüştüklerini, Ban’la görüşme sonrasında BM çatısı altında bir basın toplantısı düzenlediklerini, ardından Türk Evi’nde daha geniş kapsamlı bir basın toplantısı düzenlediklerini ifade eden Eroğlu, ABD’nin dış politikayla ilgili önde gelen düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyinin Başkanı Richard Haas’la da sohbet ettiklerini kaydetti.

Ban’ın her iki tarafa da eşit davranma düşüncesi içerisinde olduğunu aktaran Eroğlu, “Bizim bu görüşmemizde de Kıbrıs Türk tarafıyla Rum tarafı arasında bir fark görmediğini,  her iki tarafa da eşit davrandığını ve davranacağını ama bu davranışı bir olumlu davranışa döndürme yönünde de samimi

davranacağını ve Kıbrıs’ta bir çözüm bulunması halinde en çok kendisinin memnun olacağını da bize ifade etmiştir” dedi.

Eroğlu, bir soru üzerine Ban’la görüşmesinde Maraş konusunun gündeme gelmediğini de kaydetti.

Eroğlu, güven artırıcı önlem olarak mayınlarla ilgili önerilerinden Ban’a da bahsettiklerini ve Ban’ın bunun memnuniyet verici olacağını söylediğini de dile getirdi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA