17 Temmuz 2019
  • Lefkoşa26°C
  • Mağusa27°C
  • Girne27°C
  • Güzelyurt23°C
  • İskele27°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara20°C

EROĞLU: İNŞALLAH BİR ANLAŞMA OLUR

Eroğlu: İnşallah bir anlaşma olur

21 Mayıs 2014 Çarşamba 14:09

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkında bir anlaşmaya yönelik büyük bir istek gördüklerini ancak bu isteğin uzun süre gerçekleşmemesi durumunda vatandaşların kaygı duyabileceğini ifade ederek, “İnşallah bir anlaşma olur. Ortaya çıkacak anlaşmadan her iki tarafın da faydalanması nihai hedeftir” dedi.

“Her iki tarafın da bu anlaşmadan kazancı olması gerekir ki anlaşma yürüyebilsin” diyen Eroğlu, yabancı yetkililerin müzakerelerden beklentisinin olumlu sonuç alınması olduğunu ve kendilerinin de aynı düşünce içerisinde bulunduğunu gördüklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cafer Gürcafer başkanlığındaki Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği’ni kabul etti.

Gürcafer

Görüşmede konuşan Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda çok ciddi ve hızlı ilerlemelerin olduğu günlerin yaşandığını söyledi. Gürcafer, kendilerinin de sivil toplum örgütü olarak hem yaşanan sürece katkı koymak, hem de toplumsal sorumluluklarını yerine getirmek için bu süreci yakından takip ettiklerini vurguladı.

Gürcafer, inşaat sektörünün bu gibi olaylarda en çok etkilenen sektör olduğunu, dolayısıyla toplumsal gelecek ve çıkarlar açısından değerlendirdikleri görüşmelere ekonomik çıkarlar açısından da önem verdiklerini kaydetti.

Rum Müteahhitler Birliği ile de bu konuda görüşmeler yaptıklarını kaydeden Gürcafer, çözüm sürecinde ortaya çok ciddi bir inşaat potansiyeli olduğunu ve bu potansiyeli nasıl maksimum derecede kendi ülkelerinde tutabileceklerini düşündüklerini söyledi. Gürcafer, Rum Müteahhitler Birliği ile başlattıkları “birlikte neler yapabiliriz” girişimlerinin de Cumhurbaşkanlığı'nın yürüttüğü siyasetle çelişmemesi için bu ziyareti yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Eroğlu

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, önemli olanın, Kıbrıs’ta anlaşmadan her iki halkın da çıkar sağlayabilmesi olduğunu kaydetti.

Eroğlu, görüşmelerin yıllardan beridir sürdüğünü, önlerinde şu an 6 başlığın bulunduğunu söyledi. Büyük bir kısmının tamamlandığını ve yakınlaşmaların sağlandığını kaydeden Eroğlu, Güney Kıbrıs’taki yeni liderin geçmişte bulunan yakınlaşmaları yok saymasıyla müzakerelerin yeniden başladığını anlattı.

Eroğlu, var olan görüşmelerin kabul edilmesi durumunda müzakerelerin kısa bir sürede tamamlanıp referanduma gidilebileceğini ve bu işin noktalanabileceğini, fakat bu isteklerin tek taraflı yerine getirilemeyeceğini kaydetti.

Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının hedefinin bu yıl içinde çözüm bulmak olduğunu fakat Rum liderin açıklamalarında 2015 yılının sonunu hedef gördüğünün anlaşıldığını ifade ederek, bunun, ucu açık, ne zaman biteceği belli olmayan bir süreç anlamına geldiğini işaret etti.

Eroğlu, şöyle devam etti:

“Biraz sıkıştırmaya çalışıyoruz. ‘Bu yıl içinde bir anlaşmaya varız’ diyorum ben ama benim ‘inşallah’ımla olmaz bu iş. ‘Artık bu işi bitirme zamanı gelmiştir’ düşüncesi içerisinde müzakerelerde daha sık görüşme yapmalıyız, bu şekilde bir çözüm bulmak mümkündür. Bizim görüşümüz, uğraşımız bu yöndedir.

Bir anlaşmayı hepimiz istiyoruz. Çözümden herkes umutlu, destek veriyorlar. Biz de müzakere masasına hep öneri sunuyoruz.

İnşallah bir anlaşma olur, bu anlaşmadan her iki tarafın da faydalanması nihai hedeftir. Her iki tarafın da kazancı olması gerekir ki anlaşma yürüyebilsin. Ancak karşı tarafın da düşüncelerini dikkate alarak ve tabii ki halkımızın yıllarca süren mağduriyetlerini tekrar yaşatmayacak şekilde bir anlaşma yapmak için uğraşmaya devam edeceğiz.

İnşallah yakın bir gelecekte olumlu adımlar atılır. Dıştan da gelip gidenler var, devletler var. ABD Başkan Yardımcısı geliyor. ABD Dışişleri Bakanı'nın gelme ihtimali var. Diğer ülke elçilikleriyle haftada bir iki görüşüyoruz.

Herkesin beklentisi olumlu sonuç alınmasıdır. Bizim de aynı düşünce içerisinde olduğumuzu görüyorlar.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA