21 Temmuz 2019
  • Lefkoşa25°C
  • Mağusa24°C
  • Girne28°C
  • Güzelyurt23°C
  • İskele24°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara19°C

EROĞLU, ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ ONAYLADI

Eroğlu, Anayasa değişikliğini onayladı

12 Haziran 2014 Perşembe 15:01

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi’ndeki 4 siyasi partinin uzlaşısıyla gerçekleştirilen Anayasa değişikliğine onay verdi. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu,  Meclis’te 5 Haziran’da kabul edilen Anayasa Değişikliğine İlişkin Yasa’yı dün onayladı.

1985’te hazırlanan ve bugüne kadar hiç değiştirilmeyen Anayasa’daki değişiklikler, 29 Haziran’daki yerel seçimlerde halk oylamasına sunulacak. Anayasa Değişikliğine İlişkin Yasa, mevcut Anayasa’nın 19 maddesinde değişiklik ve 4 yeni madde öngörüyor.

Halkoylaması Yasa Tasarısı bugün Meclis’in gündeminde

Bu arada, Anayasa Değişikliğine İlişkin Yasa’nın 29 Haziran’daki yerel seçim günü halkoyuna sunulabilmesi için düzenlemeler içeren “Anayasa Değişikliğine İlişkin Halkoylaması (Geçici ve Özel Kurallar) Yasa Tasarısı” yarınki Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun gündeminde bulunuyor.

29 Haziran’da yapılacak Anayasa değişikliğine ilişkin halkoylamasının yöntemi ile oy pusulasının biçim ve içeriğini belirleyen tasarıya göre, halk oylamasında her seçmene bir oy pusulası verilecek. Oy pusulasında önce beyaz zemin üzerinde siyah yazı ile “EVET” ve onun yanında siyah zemin üzerinde beyaz yazı ile “HAYIR” kelimeleri ve bu kelimelerin her birinin altında bir kare bulunacak. Bu kelimeler, seçmen tarafından kolaylıkla okunabilecek ve oy pusulasının zemin rengini bozmayacak büyüklük ve puntolarda olacak.

Oy verme şekli

Tasarının 6. maddesinde, oy verme şekli şöyle ifade ediliyor: “Halkoylamasında oy kullanacak seçmen, kapalı oy verme yerinde, bu Yasanın 4’üncü maddesi kurallarına göre düzenlenip kendisine verilen oy pusulası üzerindeki ‘EVET’ ve ‘HAYIR’ kelimelerinin altında bulunan karelerden biri içerisine, orada bulundurulan tükenmez kalemle işaret koymak ve oy pusulasını, gizliliği bozulmayacak şekilde katladıktan sonra Sandık Kurulu önündeki kapalı oy sandığına atmak suretiyle oyunu kullanır.

Ancak seçmen, kendisine verilen mührü, oy pusulası üzerindeki ‘EVET’ ve ‘HAYIR’ kelimelerinin altında bulunan karelerden biri içerisine basarsa oyu geçerli sayılır.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA