22 Nisan 2019
  • Lefkoşa17°C
  • Mağusa18°C
  • Girne18°C
  • Güzelyurt16°C
  • İskele18°C
  • İstanbul13°C
  • Ankara8°C

EROĞLU: “ANASTASİADİS’İN ÖNERİLERİ KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”

Eroğlu: “Anastasiadis’in önerileri kabul edilebilir değil”

20 Haziran 2014 Cuma 13:16

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Yakındoğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü tarafından düzenlenen iki günlük Enerji Çalıştayı’nın aşılışına katıldı. YDÜ Büyük Kütüphanesi’nde yer alan çalıştayda, “Doğu Akdeniz’deki doğal kaynaklarla ilgili politika geliştirilmesi ve uluslararası aktörlerin politikalarının doğru değerlendirilmesine yardımcı olunması” amaçlanıyor.

Açılışta konuşan Eroğlu, Rum Yönetimi tarafından müzakere masasına getirilen önerilerin kabul edilebilir olmadığını vurguladı. Eroğlu, Rum Yönetimi ile dönüşümlü başkanlık başta olmak üzere üzerinde yakınlaşma sağlanan konularla ilgili yeni öneriler getirmeyi sürdürdüğünü, yapılan önerilerin Cumhurbaşkanı’nın her zaman Kıbrıslı Rum, Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın ise her zaman Kıbrıslı Rumların tercih edeceği bir Kıbrıslı Türk olması anlamı taşıdığını vurguladı.

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in 4 yıllık müzakere sürecinde eski Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’la varılan yakınlaşmaları saymadığını kaydeden Eroğlu, “Bu yakınlaşmaları yeni lider kabul etmediği gibi, ‘ama içinde beğendiklerim varsa onu alabilirim’ diyor. Kiraz seçer gibi istediğini alacak istemediğini almayacak. Geçmişte yakınlaşmalar sağlanan konularda ise yeni önerilerle karşımıza çıkmaktadır. Bu tabii ki zaman kaybından başka bir şey getirmez” dedi.

Federal Devlet Başkanlığı’nın dönüşümlü olmasında önceki Rum Yönetimi Lideri ile anlaşmaya varılmasına rağmen konu hakkında Nikos Anastasiadis’in yeni öneri getirdiğini anlatan Eroğlu, yeni önerinin Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın veto hakkının da kaldırılması, Başkan ve Başkan yardımcısının seçiminin tek liste üzerinden yapılmasını içerdiğini kaydetti.

Eroğlu, “Bu ne demektir. Her zaman Cumhurbaşkanı Muavini Türk olacak her zaman Cumhurbaşkanı Muavini de Rumların düşündüğü kişi olacak” dedi.

“Toprak, en son görüşülecek konu”

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin masaya mülkiyet konusunda da yeni öneriler getirdiğini ifade eden Eroğlu, “Rum tarafının mülkiyetle ilgili önerileri görüşmeye, kendilerine 100 bin Kıbrıslı Rum’un yerleşebileceği toprak verilmesi koşuluyla” başlayabileceğini belirtti.

Toprak konusunun kriterler hariç en son görüşülecek konu olduğunu kaydeden Eroğlu, “Harita ve rakamların tabii ki en son, diğer başlıklarda anlaşıldıktan sonra görüşülmesi gerekir. Aksi takdirde insanlarımız daha bir anlaşmaya varmadan yeniden göçmen olacaklarını görecek ve ekonomik hayat duracak. Mevcut yönetime güven sıfırlanacak ve bu antlaşma kalıcı bir antlaşma olacak bu mümkün mü, mümkün değil” dedi.

Enerji

Enerji kaynaklarının ülkelerin dış politikalarının belirlenmesinde önemli bir faktör olduğunu kaydeden Eroğlu, bu konunun ülkeler arasında siyasi rekabeti ve çatışmaları beraberinde getirdiğini ifade etti.

 “Çözümün şeklini değiştirmeye adaydır”

Kıbrıs sorununa çözüm sürecine de üç yıl önce yeni bir değişken, Kıbrıs adası açıklarında bulunan doğal gazın dâhil olduğunu kaydeden Eroğlu, “Bu değişken yeterince büyük ve güçlüyse, adada bulunacak çözümün şeklini değiştirmeye adaydır. Bu değişiklik de bölgenin jeopolitik olarak daha farklı bir şekle girmesine neden olabilir” dedi.

Eroğlu, bugünkü statüko devam ettiği sürece Güney Kıbrıs’ın bulacağı doğal kaynağa Kıbrıslı Türklerin de ortak olduğunu kaydeden Eroğlu, bunu eski Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ın New York’ta düzenlediği bir toplantıda dile getirdiğine işaret etti.

“İki öneri sunduk”

Kıbrıs Türk tarafının 2011 ve 2012 yıllarında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri kanalıyla Kıbrıs Rum Tarafına doğal gaz kaynaklarıyla ilgili iki yapıcı öneride bulunduğunu kaydeden Eroğlu, ilk olarak doğal gazın keşfi ve işletilmesi konusunda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin ve tarafların birer temsilcisinden oluşacak bir özel komite kurulması, buna ek olarak Genel Sekreterin himayesinde bir fon kurulması ve olası gelirin bu fonda toplanması, toplanacak fonun silahlanmaya değil, bir çözümü finanse etmek için kullanılmasını önerdiklerini anımsattı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA