25 Mayıs 2019
  • Lefkoşa30°C
  • Mağusa32°C
  • Girne29°C
  • Güzelyurt29°C
  • İskele32°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara21°C

ERDOĞAN HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Erdoğan hakkında suç duyurusu

05 Temmuz 2014 Cumartesi 12:25

CHP'li Atilla Kart'ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusundaki iddiası; gerçek mal varlığını gizleme...

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TC Başbakanı Erdoğan hakkında, gerçek mal varlığını gizleyerek, '3628 Sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanununa muhalefet ettiği' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Kart'ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği suç duyurusu dilekçesinde, Erdoğan'ın, Başbakanlık makamının verdiği nüfuz ve güçle ihaleleri tevzi ettiği, iş takipçiliği yaptığı, görevini kötüye kullandığına dair hakkında ciddi bulgular olduğu ileri sürüldü.

İstanbul merkezli yolsuzluk ve rüşvet soruşturması, soruşturma kamuoyuna yansıdıktan sonra internette yayımlanan ve Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtları hatırlatılan dilekçede, "Başbakan gerçek mal varlığını gizlemektedir" iddiasında bulunuldu.

Erdoğan'ın, 'mal varlığını suç ilişkileriyle oluşturduğu, muvazaalı ilişkilerle 3. kişilere intikal ettirdiği ve akrabalarının mal varlıklarının araştırılması halinde buna ilişkin bağın ortaya çıkacağı' savunulan dilekçede, Erdoğan'ın YSK'ya verdiği mal varlığı kayıtları aktarıldı.

Dilekçede, "Başbakan'ın menkul, gayrimenkul mallarıyla hak ve alacaklarının, 3628 sayılı yasanın 4. maddesinde ifade edildiği gibi 'geliriyle kabili telif olmadığı' açıkça görülmektedir. Başbakan'ın gelirinin kaynağı belli değildir. Başbakan'ın geliri olağanüstü boyutlardadır. Bu kaynağın araştırılması gereği vardır" iddialarına yer verilerek, hakkında TBMM Başkanlığı'na sunulmak üzere fezleke düzenlenmesi istendi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA