21 Temmuz 2019
  • Lefkoşa35°C
  • Mağusa34°C
  • Girne33°C
  • Güzelyurt33°C
  • İskele34°C
  • İstanbul28°C
  • Ankara26°C

ERCAN’A YENİ PİST YAPILACAK

Ercan’a yeni pist yapılacak

16 Temmuz 2014 Çarşamba 16:43

“Kuzey sahilinde yeni yat limanları inşa etmek isteyen yatırımcılar var. Bir başvuru onaylanma aşamasında”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, Ercan Havaalanı’na inşa edilecek yeni pist için çalışmaların bu hafta başlayabileceğini kaydetti. Yeni pistin aciliyeti olduğuna işaret eden Kaşif, Geçitkale Havaalanı’nın durumu nedeniyle trafiğe kapatılamayan Ercan’daki pistin uzun süredir bakıma alınamadığını anımsattı.

Kaşif, Ercan’ın işletmesini alan şirketle yeni pist ve yeni terminal binasının yapılacağı yer konusunda bazı sıkıntılar yaşandığını ancak bunların aşıldığını ifade etti.

Pistin yapılacağı yerde bulunan ve özel bir havayolu şirketine ait olan hangarın yarattığı sıkıntının büyük oranda giderildiğini söyleyen Ahmet Kaşif, protokol aşamasına gelindiğini anlattı.

Ahmet Kaşif, “Hangara ilişkin sıkıntının da aşılmasıyla birlikte ilgili firmaya bu hafta içerisinde ‘pist inşasına başla’ diyebileceğimizi ümit ediyorum” dedi. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, BRT-1’de konuk olduğu “Oniki Onüç” programında Ercan ve Geçitkale Havaalanları ile limanlar konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Kaşif, kuzey sahilinde yeni yat limanları inşa etmek isteyen yatırımcılar bulunduğunu, 1 başvurunun da onaylanma aşamasında olduğunu açıkladı. Kaşif, “askeri birliğin taşınması” konusundaki sıkıntının da aşıldığını ve arazide tellemenin yapıldığını kaydetti.

“Ercan’daki sorun giderildi, sırada Geçitkale var”

Özel bir şirkete kiralanan Geçitkale Havaalanı’nda da işletmeci firma ile devlet arasında bazı sıkıntıların yaşandığını ifade eden Bakan Kaşif, konunun hukuksal boyutunu incelettiğini belirtti, “Ercan’daki sorun giderildi, sırada Geçitkale var” dedi.

Kalecik’te düşünülen tesis

Gazimağusa Limanı konusunda da önemli açıklamalarda bulunan Kaşif, kirli yükler için yeni bir liman düşünüldüğünü ve bu konuda Türkiye’deki muhatapları ile çalışma yürüttüklerini söyledi. Ahmet Kaşif, kirli sanayi bölgesi olarak ilan edilen Kalecik’te böyle bir tesis düşünüldüğünü de kaydetti.

Kuzey sahiline yeni yat limanları

Bakan Kaşif, kuzey sahilinde yeni yat limanları inşa etmek isteyen yatırımcılar bulunduğunu da açıkladı. 3 başvurunun değerlendirilmekte olduğunu ifade eden Kaşif, bir başvurunun onaylanma aşamasında olduğunu söyledi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA