18 Temmuz 2019
  • Lefkoşa30°C
  • Mağusa31°C
  • Girne27°C
  • Güzelyurt25°C
  • İskele31°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara17°C

ENGELLİLER ÜRETECEK

Engelliler üretecek

13 Eylül 2014 Cumartesi 16:50

Güneşköy’de “Engelsiz Çiçekler Serası” açıldı.

 Güzelyurt ve Lefke’den gelen 14 engelli gence hizmet veren 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’nin bahçesine sera oluşturuldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell’in işbirliğiyle Güneşköy 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’nde “Engelsiz Çiçekler Serası” açıldı.

 Eğitmen ve gençlerin “Enselsiz Çiçek Serası” hayali gerçek olurken, serada, sebze üretimi de yapılacak. Engelli gençler, bir yandan yetiştirdikleri çiçeklerin satışını yaparken, bir yandan da kendi ürettikleri sebzeleri merkezde tüketebilecekler.

 

Rana SARRO

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, “Engelsiz Yaşam Evi Projesi”nin yakın zamanda hayata geçeceğini vurgulayarak, proje için bu ay ihaleye çıkılacağını, evin temellerinin ise önümüzdeki ay atılacağını belirtti.

Engelli gençlerin hem gündüz hizmet alabileceği, hem de yatılı olarak kalabileceği Yaşam Evi’nin hizmete girmesiyle ülkedeki büyük bir eksikliğin giderileceğini kaydeden Gürpınar, engelli bireylerin ailelerinin ‘çocuklarımıza bizden sonra kim sahip çıkacak’ kaygısının Yaşam Evi’yle hafifleyeceğine inanç belirtti.

Engellileri toplumla kaynaştırmak, engellilerin becerilerini geliştirmek, çalışma hayatına ve sosyal yaşama katılmalarını sağlamak için çalıştıklarını vurgulayan Gürpınar, “Bunun için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

GÜNEŞKÖY’DE ENGELSİZ ÇİÇEKLER SERASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Turkcell’in işbirliğiyle Güneşköy 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’nde “Engelsiz Çiçekler Serası” açıldı.

Güzelyurt ve Lefke’den gelen 14 engelli gence hizmet veren rehabilitasyon merkezinin bahçesine sera oluşturulmasına “Sera Tarım” ile “Öznergizler” şirketleri destek verdi.

Seranın içindeki malzemeler de Londra Limasollular Derneği tarafından karşılandı.

“BU NOKTAYA TAŞINMASI BENİ DUYGULANDIRDI”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, “Engelsiz Çiçekler Serası”nın açılışında yaptığı konuşmada, KKTC’de 2007’den önce 18 yaş üzerindeki engellilerin rehabilitasyon hizmeti alabileceği merkezler olmadığını anımsattı.

Önce Girne’de, ardından Gazimağusa ve Güneşköy’de açılan rehabilitasyon merkezlerinin önemine vurgu yapan Gürpınar, “O yıllarda başlattığımız bir çalışmanın bu denli büyümesi ve faydalı noktaya taşınması beni son derece duygulandırdı” dedi.

 

“SERAYI HEP BİRLİKTE YARATTIK”

Güneşköy 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’ni geçen yıl ziyaret ettiğinde eğitmen ve gençlerin “Enselsiz Çiçek Serası” hayallerini dinlediğini söyleyen Gürpınar, “Serayı hep birlikte, işbirliğiyle, büyük bir katılımla yarattık” ifadesine yer verdi.

“Amacımız merkeze devam eden arkadaşlarımızı sosyal ve çalışma yaşama hazırlayabilmek, el becerilerinin gelişmesini sağlamak, onları toprağa ve çiçeğe bağlamaktır” diyen Gürpınar, sera sayesinde engelli gençlerin üretmenin verdiği hazzı yaşayacağını, hem kendi aralarındaki, hem de toplumla bağlarını güçlendireceğini belirtti.

ENGELLİLERİN KATILDIĞI KAMP

Konuşmasında engellilerin kamp yapmasını sağlayan projeye de işaret eden Gürpınar, Girne’deki 18 yaş üstü rehabilitasyon merkezinin böyle bir kamp düzenlediğini ve bunun bir ilk olduğunu söyledi.

Gürpınar, bu projenin diğer merkezlerde de hayat bulmasını ve engelli bireylerin farklı mekânlarda kamp kurmalarını sağlamak için çalışacaklarını kaydetti.

KARAATMACA: “15 YILDIR YORULMADAN VE GURURLA YATIRIM YAPIYORUZ”

Öte yandan, Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca da seranın açılışında yaptığı konuşmada, engelli yaşama dair pek çok ilke imza attıklarını kaydetti. Karaatmaca, ‘Engelsiz Festival’e ‘Engelsiz Bilişim Günleri’ne, ‘Down Cafe’ye ve Kuzey Kıbrıs Turkcell Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’na işaret etti.

Kuzey Kıbrıs Turkcell’in bu yıl 15’inci kuruluş yıldönümünü kutladığını vurgulayan Aybars Karaatmaca, “Bizim için teknolojiye yatırım ne kadar önemliyse, insana yatırım da o kadar önemlidir. 15 yıldır güzel ülkemize yorulmadan ve gururla yatırım yapıyoruz” dedi.

“YATIRIMLARIMIZ SÜRECEK”

Bundan sonraki dönemlerde de Kuzey Kıbrıs Turkcell’in yatırımlarının süreceğini kaydeden Karaatmaca, “Bu yatırımlar sayesinde hem mobil iletişim ve teknolojide ileri adımlar atacak, hem de sosyal sorumluluk projelerimize dört elle sarılacağız” şeklimde devam etti.

Açılışta, Sera Tarım Şirketi Direktörlerinden Şevket Özen de bir konuşma yaparak, projeye katkı sağlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

YETKİLİLERE ÇİÇEK TAKDİM ETTİLER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, projeye destek verenlere birer teşekkür belgesi takdim ederken, Güneşköy’deki merkeze devam eden gençler de yetkililere çiçek hediye etti. Serayı dolaşan konuklara çiçek satışı da yapıldı.

Öte yandan, Güneşköy 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi’nin ritim grubu, açılışta bir dinleti sundu.

 

Bakan Gürpınar: SOSYALLEŞMELERİNİ SAĞLAMAK

Detay’a konuşan Bakan Gürpınar, ülkede faaliyette olan üç rehabilitasyon merkezinden biri olan Güneşköy 18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezi ile ilgili şunları söyledi:

“Özellikle 18 yaş üstü engelli gençlerimize hizmet sunacak bir yer olmadığı için 2007’den itibaren aslında bu projeyi geliştirdik ve bu kesime hizmet verecek merkezleri oluşturmak için çaba sarf ettik. Önce Girne ardından Mağusa’daki merkezimizi hizmete açtık. Burası aslında köyün ilkokuluydu ama merkezileştirme projesinden ötürü bu ilkokul kullanılmaz vaziyetteydi. Bunu da faaliyete geçirmek üzere bakanlığımızın üzerine tahsisini almıştık. Daha sonra hükümet değişti, bizden sonra gelenler de sağ olsunlar devam ettirdiler ve bu merkezin tadilatını yaparak hizmete açtılar. Ben de çeşitli aralıklarla burayı ziyaret ediyorum. Buradaki faaliyetlerden de gayet memnunum. Buradaki eğitmen arkadaşlarımız da gayet büyük bir fedakarlıkla çalışıyorlar. Civar köylerde ikamet eden 18 yaş üstü engelli kardeşlerimize burada hizmet veriliyor. Müzik, seramik, bilgisayar bölümü mevcuttur. Bizim amacımız onların el becerilerini, uğraşlarını geliştirmek, sosyalleşmelerini sağlamak, aynı zamanda yeteneklerini artırarak belki daha sonra istihdam olanaklarını da kendilerine yaratabilmektir.”

“ÇOK YARARLI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Güneşköy 18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezi'ne kazandırılan sera, bir atölye gibi de düşünülebilir. Tarımsal faaliyetlerle ve tarımsal üretimle uğraşacakları ve bu bakımdan kendileri için de çok yararlı olacağını düşündüğümüz bir projedir. Zaten kendilerinin hayaliydi, ben burayı ziyaret ettiğimde bunu söylediler. Bu hayali hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Amacımız bundan sonraki süreçte sadece çiçekle sınırlı kalmayıp, sebze üretimini de devam ettirmektir. Hem burada yetiştirilecek sebzeler, çocuklarımız için bir şeyler yetiştirmenin hazzını ve kapasitesini ortaya koyacağı için kendileri için çok yararlı olacak aynı zamanda merkezimizin ihtiyaçları için de bu sebzeler kullanılacak. Çok yönlü bir çalışma sürdürülecek. Yani bundan sonraki amacımız, bu serayı geliştirerek sebze üretimine dönük bir hale getirmektir.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA