18 Ağustos 2019
 • Lefkoşa29°C
 • Mağusa28°C
 • Girne29°C
 • Güzelyurt27°C
 • İskele28°C
 • İstanbul22°C
 • Ankara17°C

“ENDİŞELER SU YÜZÜNE ÇIKTI”

“Endişeler su yüzüne çıktı”

28 Mayıs 2014 Çarşamba 14:21

Başbakan Yorgancıoğlu ve siyasi parti temsilcileri Meclis’in Anayasa değişikliği için olağanüstü toplantı yapamamasını değerlendirdi

 • Yorgancıoğlu “DP ve TDP’den endişesi olan arkadaşları ikna edip Perşembe günü görüşmeyi uygun bulduk”
 • Taçoy: “Anayasa’nın değişmesini istiyoruz ancak aceleye getirilmesini istemiyoruz”
 •  Sucuoğlu: “bu acele ne anlamıyoruz... Halkın bilgisi yok... Birkaç ayın içinde Anayasa değişikliği olmaz, bırakın olgunlaşsın”
 •  Çakıcı: “Anayasa değişikliğini ertelemek topluma bir şey kazandırmaz... KKTC Anayasası’nın bir kez bile değiştirilememesi utanç verici... Böyle bir meclis’te yer aldığım için utanıyorum”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun KKTC Anayasası’nda 23 maddelik değişiklik öngören “Anayasa Değişikliğine İlişkin Yasa Önerisi”ni görüşeceği bugünkü olağanüstü toplantısını nisap sorunu yüzünden yapamamasını CBaşbakan Özkan Yorgancıoğlu ve Meclis’te temsil edilen siyasi parti temsilcileri de değerlendirdi.

DP-UG ile UBP’nin kaygıları değişikliklerin aceleye getirilmesi noktasında odaklanırken; TDP, parti çıkarları, kişisel çıkarlar ve popülizm öne geçtiği için değişikliklere engel olunduğunu belirterek, ertelemelerin topluma bir şey kazandırmadığı görüşünü ifade etti.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, çok emek verilerek hazırlanan Anayasa değişiklikleriyle ilgili, DP-UG ve TDP’de bazı milletvekillerinin endişeleri bulunduğunu; bu milletvekillerinin ikna edilmesinin ardından Meclis’in Perşembe günü yapacağı toplantıda “Anayasa Değişikliğine İlişkin Yasa Önerisi”nin görüşüleceğini söyledi.

Yorgancıoğlu, Cumhuriyet Meclisi’nin Anayasa değişikliğiyle ilgili dün yapması gereken olağanüstü toplantıyı nisap sorunu yüzünden yapamamasını, Meclis’teki gazetecilere değerlendirdi.

Geçici komitenin, çok uzun ve yorucu toplantılarından sonra birçok partinin endişelerini de dikkate alarak, Anayasa’da yapılması öngörülen değişikliklerde bir sonuç üretildiğini belirten Başbakan Yorgancıoğlu, “Ancak dünden başlayarak DP-UG’nin bazı milletvekilleri ile TDP’nin bazı maddelerdeki endişeleri bugün su yüzüne çıktı” dedi.

Başbakan Yorgancıoğlu, “çok emek verilen ve birçok alanda yeni özgürlükler getirecek Anayasa değişikliklerinin sonuçsuz kalmaması için, DP-UG’de endişesi olan bazı milletvekillerinin ikna edilmesi adına bu partide bir çalışma yürütüldüğünü” söyledi.

Başbakan Yorgancıoğlu, “TDP’yle de bu endişeleri gidermek için görüşme fırsatı yaratmak amacıyla, Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü olağanüstü toplantısının perşembeye ertelenmesinin daha uygun olacağını düşündüklerini ve böyle bir ertelemenin söz konusu olduğunu” ifade etti.

Yorgancıoğlu, hükümet ortağı DP-UG’nin kendi milletvekillerini ikna etmek için yaptıkları talebin de etkili olduğunu kaydetti.

Başbakan Yorgancıoğlu, “Umarım perşembeye bu sorunlar aşılır ve büyük bir özveriyle yürütülen ve gerçekten hassasiyetler de dikkate alınarak bu noktaya getirilen Anayasa değişiklikleri Perşembe günü görüşülüp onaylanır” dedi.

Yorgancıoğlu, bir soru üzerine, önerinin Perşembe günü görüşülmesi halinde, Anayasa değişikliğinin referanduma sunulma takvimindeki hedefte sarkma olmayacağını ifade etti.

 

Endişeler… Vicdani ret, geçici 10. Madde ve meclis’te nisap

DP-UG ve TDP’li vekillerin endişeleri konusundaki soruya karşılık Başbakan, “vicdani ret, geçici 10. madde ve Meclis’te nisap için 17 milletvekilinin yeterli sayılması” gibi düzenlemeler bulunduğunu ancak bunların evrensel doğrular olduğunu söyledi.

“Umarım ki bunları arkadaşlarımıza anlatma ve ikna fırsatı olur” diyen Başbakan Yorgancıoğlu, Anayasa değişikliğinin görüşülüp geçmesi dileğinde bulundu.

Başbakan Yorgancıoğlu, bir başka soruya karşılık, Anayasa değişikliğini görüşen komitenin yeniden değerlendirme yapmasının değil, milletvekillerinin ikna edilmesinin söz konusu olduğunu söyledi.

Taçoy: “Pazartesiye kadar süre talep ettik”

Hükümetin küçük ortağı DP-UG’nin Genel Sekreteri Hasan Taçoy, Anayasa değişiklikleri arasında kaygıları olan maddeler için bir çalışma imkanı yaratmak için Pazartesi gününe kadar süre talep ettiklerini ancak CTP-BG’nin yarına kalmasını istediğini söyledi.

Taçoy, değişiklikler üzerinde, yetkili kişiler ve uzmanlarla daha detaylı çalışmak ve kıyaslı bir çalışma hazırlamayı istediklerini, böylece Anayasa’nın halkın hayatına ne denli etki edeceğini, ne kadar önemli olduğunu halka daha iyi anlatabileceklerini belirtti.

“Biz Anayasa’nın değiştirilmesi konusunda karşıt fikirde insanlar değiliz, aksine Anayasa’nın değiştirilmesini isteyen milletvekilleriyiz” diyen Taçoy, “Ancak aceleyle ve hiç kimsenin anlamadığı bir ortamda, seçimlerle birlikte bu Anayasa değişikliklerinin halkın önüne gitmesi, bir kuru gürültüye gideceği ve bu kuru gürültüden de anlamlı bir kararın çıkmayacağını iddia ederek bir çalışma istedik” dedi.

Taçoy, bu nedenle ek zaman istediklerini vurgulayarak, konuyu yetkili kurullarda görüşüp halka bilgi vereceklerini söyledi. Bugün bir grup hukukçunun parti bünyesinde çalışma başlattığını; yarın DP-UG Parti Meclisi’nin toplanacağını; ona göre bir karar üretileceğini söyledi.

“Perşembe günkü Meclis toplantısına da katılmayacak mısınız?” sorusunu yanıtlayan Hasan Taçoy, “Şu anda öyle bir görüş yok. Partimiz yarın (bu )akşam eğer bu değişikliklerin hepsine onay verirse bizim anlattıklarımızdan sonra ve çapraz olarak incelediğimizde gördüğümüz sıkıntılarda bir düzeltme yapabileceğimiz anlayışına girersek olabilir” dedi.

Taçoy, Anayasa değişikliğinin ne denli etkili olacağını sorgulamanın milletvekillerinin görevi olduğunu ifade ederek, eğer ‘evet’ diyeceklerse bunu halkın anlayacağı şekilde anlatmaları gerektiğini belirtti.

 

Endişeler

Endişelerinin “azınlık haklarıyla” ilgili düzenlemelerle ilgili olduğunu ifade eden Hasan Taçoy, ayrıca çocuk haklarıyla ilgili düzenlemede, bir çocuğun cinsel eğiliminin ne olacağı konusunda anne-babanın müdahale edemeyeceği şeklindeki düzenlemeyle ilgili de kaygıları bulunduğunu söyledi. Bunların Anayasa’da yer almasının yanlış olduğunu düşündüklerini ifade eden Taçoy, Ombudsman’ın atanma şeklini de yanlış bulduklarını; AİHM’in kararlarıyla ilgili düzenlemenin de halkın içinin rahat olacağı şekilde yapılmasını istediklerini anlattı.

DP-UG Genel Sekreteri Taçoy, “Anayasa’nın değişmesini istiyoruz ancak aceleye getirilmesini istemiyoruz. Üç hafta içinde bir aş pişirildi, kurtarıldı ve masaya getirildi. Hukukçularımıza yeterli zamanı veremedik” dedi.

“Biz pazartesi demiştik”

Hasan Taçoy, “Anayasa değişikliği Perşembe günü görüşülecek mi?” sorusuna, “Kimse bir şey söyleyemez, bu çalışma perşembeye kadar biterse biter, bitmezse ona göre zaman istenecektir. Biz pazartesiye kadar zaman istemiştik. Hükümet ortağımız Perşembe dedi. Büyük bir ihtimalle Perşembe de olmaz, mantıklı olan bu...” ifadelerini kullandı.

Sucuoğlu: “bu acele ne, anlamıyoruz”

Ana muhalefet UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu, Anayasa değişikliklerinin çok aceleye getirildiğini savundu.

Sucuoğlu, konunun gelecek yılki Cumhurbaşkanlığı seçimine bırakılmasını istediklerini; bu sürede herkesin konuyu iyice tartışıp hazmedebileceğini söyledi; “Bu acele ne, bunu anlayamıyoruz” dedi.

152. maddeyle yapılmak istenen idare hukuku değişikliklerini eleştiren Sucuoğlu, bununla Güney’le paralelliğin ortadan kalkacağını oysa müzakereler sürerken bu değişikliğin birçok sıkıntı doğuracağını söyledi. Merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş döneminde de benzer bir girişim yapıldığını ancak Denktaş’ın aynı gerekçeyle karşı çıktığını ifade eden Faiz Sucuoğlu, bu ve benzeri tartışılması, çözüm üretilmesi gereken maddeler bulunduğunu kaydetti.

Faiz Sucuoğlu, yasaların anası Anayasa’nın sabahtan akşama değiştirilemeyeceğini; komite üyelerinin çok iyi niyetle, çok mesai harcayarak çalıştığını ancak çok aceleye getirildiğini düşündüklerini söyledi.

“Halk vicdanında kabul görecek bir süreç...”

Meclis’in 17 milletvekiliyle toplanabilmesi yönünde öngörülen değişikliği de eleştiren Sucuoğlu, Anayasa değişikliklerinin halkın vicdanında kabul görecek ve halkın katılımını sağlayacak bir süreçle yapılmasını istediklerini belirtti.

Sucuoğlu, “Birkaç ayın içinde Anayasa değişikliği olmaz. Başka ülkelere bakıyoruz minimum 12-16 ay sürüyor bu iş... Nedir bu acele?” diye sordu.

Anayasa değişikliğini politik çıkar için kullanmamak gerektiğini vurgulayan Faiz Sucuoğlu, “Biz bu işin uzun vadede yapılmasını; Cumhurbaşkanlığı seçimine denk gelecek şekilde tartışılmasını istiyoruz” dedi.

Halkın şu anda Anayasa’da öngörülen değişikliklerle ilgili bilgi sahibi olmadığını belirten ve “32 gün sonra nasıl gidip oy verecek?” diye soran Sucuoğlu, yapılan çalışmaya saygı duyduklarını ancak çok aceleye getirildiğini ve eksik olduğunu, bazı önerilerin de tartışılması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

Faiz Sucuoğlu, Perşembe günü Meclis toplanırsa, görüşlerini ifade edeceklerini ancak Anayasa değişikliği için zamana ihtiyaç olduğunu; halkın da bilgisine getirilerek referanduma sunmak gerektiğini vurguladı.

UBP Milletvekili Sucuoğlu, “’Bu kadar kısa sürede Anayasa değişikliği olmaz’ dedik. ‘Bırakın bu konu olgunlaşsın’ dedik. Her görüşmede yeni maddeler konuyor, cümleler değişiyor. Bu nasıl iştir? Nasıl bir Anayasa hazırlıyorsunuz ki her toplantıda değişikliğe uğratıyorsunuz?” diye konuştu.

Söylediklerine değer verilmediğini ve “ben yaparım doğrudur, tamamdır” mentalitesi gördükleri için komite çalışmalarına katılmadıklarını ancak süreçte en fazla katkıyı yapanların UBP’liler olduğunu savunan Faiz Sucuoğlu, KKTC Anayasası’nın değişim ihtiyacı duyduğunu, sadece zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Faiz Sucuoğlu, Anayasa değişikliğinin önlerine bir paket olarak gelmesini beklediklerini ancak süre sıkıştığı için sürekli değişen bir metin hazırlandığını kaydetti.

Meclis’te oy birliğiyle bir değişikliğe gidilmesi gerektiğini vurgulayan Sucuoğlu, siyasi amaç güdülüp aceleye getirilmesi endişesi taşıdıklarını belirtti.

Çakıcı: “utanç verici... Parti çıkarları ve popülizm ön planda tutuldu”

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, Anayasa değişikliği konusundaki komiteye TDP adına katıldığını hatırlatarak, “Ya toptan retçi olursunuz ya da mümkün olanı yaparsınız” dedi.

Türkiye’nin 1982 Anayasası’nı 18 kez değiştirirken, “12 Eylül etkisinde faşist bir anayasa” diye nitelediği KKTC Anayasası’nın bir kez bile değiştirilememesinin utanç verici olduğunu savunan Çakıcı, partisel çıkarlar ve popülizmin ön planda tutulduğu için değişikliklerin hayata geçemediğini ileri sürdü.

Çakıcı, birçok önemli düzenleme öngören değişiklikler için tereddüt belirtenleri eleştirerek “Çocuk istismarıyla, azınlık haklarıyla ilgili ne tereddütleri var anlamadım!” ifadesini kullandı.

“Utanç duyuyorum”

Yargıda öngörülen değişikliklerin devrim niteliğinde olduğunu kaydeden Mehmet Çakıcı, değişikliklere karşı yapılan eleştirileri “Böyle bir Meclis’te yer almaktan utanç duyuyorum, bugün yaşananlardan sonra duygularım budur” ifadesiyle yorumladı.

Mehmet Çakıcı, Anayasa değişikliklerinin ertelenmesinin topluma bir şey kazandırmayacağı görüşünü ifade ederek, milletvekillerinin halk için var olduğuna dikkat çekti.

“Aleviler için bir Cemevi yapılması önemliyse ve sen bunu reddediyorsan, milletvekilliğin sorgulanır” diyen Çakıcı, değişikliklerden halkın kazançlı çıkacağını söyledi.

“Geçici 10. maddeyle ilgili çekincelerin ta en baştan belirtilmesi gerektiğini, son anda Meclis’te popülizm yapılmasının doğru olmadığını” belirten Mehmet Çakıcı, bugün toplantı yapılsaydı vicdani ret konusunda öneri sunacağını açıkladı.

Değişiklikleri Cumhurbaşkanı’nın istemediği yorumları da bulunduğunu belirten Mehmet Çakıcı, eğer bu doğruysa Cumhurbaşkanı’nın açıklaması gerektiğini söyledi.

DP-UG’nin hükümet programında da bu konuda sözler verdiğini belirten Çakıcı, Anayasa değişikliğini reddedenlerin ne kazanacağını sordu.

Vicdanıyla Meclis’te yer aldığını ifade eden TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, Anayasa’da vicdani ret ve geçici 10. maddeyle ilgili değişikliklerin olmasını da istediğini ancak bunlar yok diye hiçbir şey olmasın demediğini söyledi.

Yargıda değişikliklerin, çocuk mahkemeleri kurmanın bile çok önemli değişiklikler olduğunu belirten Mehmet Çakıcı, “Ben görevimi yaptım, Vicdanım rahat. Komitede çok da çalıştık, emek koyduk. Bir şansı yakalamaya çalışıyoruz ama bu ülkede her şey zor oluyor. Parti çıkarları, kişisel çıkarlar, popülizm öne geçiyor ve bazı değişiklikleri yapmamıza engel olunuyor. Bugünkü gerçeğimiz maalesef budur” dedi.

TDP Milletvekili Çakıcı, perşembeden önce arkadaşlarıyla değerlendirme yapacaklarını, Meclis Genel Kurulu’nda oyunun komitedeki gibi olumlu olacağını ifade etti.

Çakıcı, TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli’nin toplantıya neden katılmadığı sorusu üzerine bunun Angolemli’ye sorulmasını istedi.

KTAMS: “Meclis’te nisap sorunu yaşanması kabul edilemez”

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, 29 Haziran’da halkoyuna sunulması tasarlanan Anayasa değişiklik çalışmasının dün Mecliste nisap sorununa takılmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Kaptan yazılı açıklamasında, böylesi kritik bir Meclis toplantısında yasama organı çalışmasına katkı sağlamayan milletvekillerinin yaptıkları görevin, aldıkları maaş ve samimiyetlerinin tartışılması gerektiğini kaydetti.

UBP ve DP Ulusal Güçler’in Anayasa değişikliğine karşı ittifak oluşturduğunun görüldüğünü öne süren Kaptan, bu anlayışa Mehmet Çakıcı dışındaki TDP milletvekillerinin de Meclis oturumuna katılmayarak destek verdikleri görüntüsünün oluştuğunu söyledi.

“Geri kalmış ülke Anayasası” olarak nitelediği Anayasanın derhal değiştirilmesi gerektiği düşüncesinde olduklarını ifade eden Kaptan, şunları kaydetti:

“Tasarlanan değişikliklerin eksik yanları olduğunun bizler de farkındayız ancak kısmen de olsa bu değişikliğin yapılabilmesi ümit vericidir. Gerekli değişikliklerin yapılması halinde demokratik siyasi hayatımıza sağlayacağı katkı yadsınamaz bir gerçekliktir. Bu nedenle üzerinde uzlaşıya varılmış olan anayasa değişiklik maddelerinin Mecliste zamana oynamadan tartışılıp referanduma sunulması gerektiği düşüncesindeyiz.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA