24 Nisan 2019
  • Lefkoşa13°C
  • Mağusa12°C
  • Girne14°C
  • Güzelyurt10°C
  • İskele12°C
  • İstanbul12°C
  • Ankara8°C

EMLAKÇILAR BİRLİĞİ BAŞKANI SUNGUR’DAN RUM YÖNETİMİ’NE ELEŞTİRİ

Fuarlara katılımın derhal durdurulması için başvuruda bulunmasını eleştirdi.

Emlakçılar Birliği Başkanı Sungur’dan Rum Yönetimi’ne eleştiri

03 Haziran 2016 Cuma 17:27

 Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne, Kuzey Kıbrıs’taki eski Rum mallarının satışı, üzerlerine bina inşa edilmesi, bunlarla ilgili reklam verilmesi ile fuarlara katılımın derhal durdurulması için başvuruda bulunmasını eleştirdi.
 
Sungur yaptığı yazılı açıklamada, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Avrupa Konseyi’ne , Kıbrıs Türk emlak sektörünü ve dolayısı ile tüm ekonomimizi olumsuz yönde  etkileme amaçlı bir başvuruda bulunmasını görüşmelerin ruhuna aykırı, dostane olmayan bir davranış olarak görüyor ve kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sungur, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile hükümete konunun üzerinde ciddiyetle durmaları ve Rum başvurusunun ileri götürülmesini önlemeleri çağrısında bulundu.

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun yapılan başvuruları sonuçlandırması ve sonuçlanmış dosyalarla ilgili tazminatların ödenmesinin sağlanması gerektiğine işaret eden Sungur, yapılanlarla , yapılması kararlaştırılanların ivedilikle başta Avrupa Konseyi olmak üzere tüm ilgili uluslararası kuruluşlara bildirilmesini istedi.

Birliğin, hükümete sunulan Birlik Yasa Tasarısı ile üyelerinin emlak satışlarından sağlayacağı komisyonun yüzde 20’sinin Taşınmaz Mal Komisyonu’nun tazminat kararına bağladığı malların ödenmesi için oluşturulacak fona bırakmaya hazır olduğunu net bir şekilde ortaya koyduğunu belirten Sungur, önerilerinin dikkate alınarak, yasanın bir an önce Cumhuriyet Meclisi’nden geçirilmesini diledi.

Sungur, “Son olarak da Kıbrıs Türk emlakçılarına ve halkımıza seslenmek istiyorum: Kuşkusuz ki Rum tarafının bu başvurusu rahatsız edicidir ancak yapılacak çalışmalarla yaratılmak istenen sıkıntılar mutlaka aşılacak ve emlak sektörümüz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisi içinde giderek daha da büyüyüp gelişecektir. Unutulmasın ki Kuzey Kıbrıs toprakları Akdeniz’in en güzel bölgelerinin başında gelmektedir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA