23 Nisan 2019
  • Lefkoşa9°C
  • Mağusa9°C
  • Girne11°C
  • Güzelyurt8°C
  • İskele9°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara1°C

EBOLA RİSKİNE KARŞI KOMİTE KURULDU

Ebola riskine karşı komite kuruldu

06 Ağustos 2014 Çarşamba 13:32

Afrika ülkelerinde 890 civarında kişinin yaşamını kaybetmesine neden olan Ebola salgını ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı himayesinde, salgının ülkemize de gelmesinin önüne geçmek amacı ile bir dizi tedbir almaya hazırlanıyor.

Sağlık Bakanlığı, Enfeksiyon Hastalıkları uzmanları, Enfeksiyon Kontrol Komitesi Üyeleri ve YDÜ Öğretim Üyeleri’nden oluşan heyet Ebola ile ilgili acilen çalışma yürütülmesini kararlaştırdı.

Sağlık Bakanlığı periyodik aralıklarla durum değerlendirmesi yapmak üzere haftada bir çalışma grubunu toplayarak, yeni bilgiler ve durumlar ışığında halkı yeniden bilgilendirip, gerekirse daha yoğun önlemler alacak.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Enfeksiyon Hastalıkları uzmanları, Enfeksiyon Kontrol Komitesi Üyeleri ve Yakın Doğu Üniversitesi Enfeksiyon hastalıkları ile Klinik Mikrobiyolji Öğretim Üyeleri’nden oluşan çalışma grubu, ülkede “Ebola Salgını” gelişme olasılığını değerlendirerek, birtakım koruyucu önlemler alınmasına karar verdi. Aralık 2013’de Batı Afrika’daki bazı ülkelerin belli bölgelerinde “Ebola Salgını” başlandığına işaret edilirken, bu salgınla ilgili olarak bakanlığın ilk açıklamasını iki ay önce yaptığı ifade ediliyor.

Son iki ayda görülen ve Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) bildirilen yeni vakalarda, bariz bir artış olduğu, ayrıca hastalığın vahşi hayvanlardan insana bulaşma yanında, insandan insana da bulaştığının anlaşıldığı Sağlık Bakanlığı tarafından ifade edildi. Sağlık Bakanlığı’nın bu yeni durumu tekrardan değerlendirdiği ifade edilen açıklamada, bakanlığın, Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi’nin (E.C.D.C) yaptığı risk değerlendirmeleri, salgının yayılmasını önlemeye yönelik  kontrol önlemleri ile paralel  birtakım çalışmalar yaptığı kaydedildi. Açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın periyodik aralıklarla durum değerlendirmesi yapmak üzere haftada bir çalışma grubunu toplayarak, yeni bilgiler ve durumlar ışığında halkı yeniden bilgilendirip, gerekirse daha yoğun önlemler alacağı da belirtildi.

Ebola ile ilgili temel bilgiler

Ebola  hastalığının oluşturduğu salgınının şu anda Batı Afrika’nın üç ülkesinin belli bölgelerine yayılmış durumda olduğu belirtilirken, bunun dışında  hastalığın salgın boyutunda görüldüğü bir başka ülkenin henüz bildirilmediği vurgulandı.

Ülkede görülmedi

Dünya Sağlık Örgütü’ne, salgının başlangıcından bugüne kadarki 8 ay içinde toplam bin 323 vakanın bildirimi yapıldığı, bunların da 729’nun kaybedildiği belirtilen açıklamada, ülkede ise “Ebola” virüsü hastalığı olan herhangi bir kişi veya bu hastalığın semptomlarını taşıyan şüpheli bir ölüm vakası bildirilmediği vurgulandı. Hastalığın insandan insana bulaşmasının, Batı Afrika’da hastalığı almış ve belirtileri ortaya çıkmış kişinin vücut sıvılarıyla sağlıklı kişilerin teması sonucunda olduğuna işaret edilen açıklamada, hastalığın, Batı Afrika’da vahşi hayvanlarla yakın teması olan veya onların etlerini yiyen kişilere de bulaşabildiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, ayrıca hasta kişilere sağlık hizmeti veren ekipten kişiler yanında, hastalığı kısa süre önce atlatmış kişilerle güvenli olmayan cinsel ilişki yaşayanların da hastalık açısından riskli grupta oldukları belirtildi. Virüsün kuluçka dönemi olan 2-21 günlük süre içinde virüsü alan kişinin, hastalığı diğer insanlara bulaştırmadığı ifade edilen açıklamada, bunun da hastalığın hızlı yayılmamasının önemli bir sebebi olduğu vurgulandı. Hasta kişinin ancak belirtiler ortaya çıktıktan sonra etrafında yakın temas halinde olduğu kişileri veya sağlık hizmeti veren ekibi bulaştırabildiklerine dikkat çekilen açıklamada, Ebola virüsünün başlangıç bulguları şöyle sıralandı:

Ebola bulguları

“Ebola virüs hastalığının başlangıç  bulguları ateş kas ve eklem ağrılar güçsüzlük, baş, boğaz ağrısı olup takiben bulantı, kusma, ishal, iştahsızlık, karın ağrısı, gözlerde ve mukozalarda kanamalar.”

Risk ve uyarılar

Açıklamada, ülke için risk değerlendirilmesi ve uyarılar başlığı altında şunlara dikkat çekildi:

“Batı Afrika’nın salgın bölgelerinden ülkeye  gelen ve oradayken  hasta  kişilerle teması olanlar hastalığa yakalanabilirler, ancak  genel  enfeksiyon  kontrol  önlemlerine uyulması durumunda bu düşük bir risktir. Ülkemizde hasta olması olası kişiler, salgın bölgesine seyahat veya turistik amaçlarla gidip dönenler yanında ülkemize çalışmak veya eğitimi için gelen kişiler olacaktır. Yalnız bu kişiler ancak orada hasta kişilerle veya vahşi hayvanlarla yakın temas halinde olmuşlarsa risk altında olurlar. Aksi taktirde her Afrika’dan gelen kişi risk altında değildir. Ayrıca oradan hastalığı kapmış ve kısa süre önce iyileşmiş olanlarla güvenli olmayan cinsel ilişki de hastalığa yakalanma açısından bir risktir. Bir diğer olası risk grubu da, enfeksiyona yakalanan kişi olursa onun bakım ve tedavisinde görev alan sağlık çalışanları olacaktır.

Bu bilgiler ışığında bakanlığımız, vatandaşlarımızın, gerekli olmadıkça bu ülkelere seyahat etmemesini öneriyor. Ülkemize giriş yapan tüm yolcular ise, havaalanları, gümrük, liman ve sınır kapılarında Ebola hastalığı konusunda bilgilendirilecektir. Ülkemiz eğitim sektörü açısından zengin bir ülke olduğundan, salgının görüldüğü risk bölgelerinden gelenlerin sayısı ve daha sonraki yakın takipleri için muhaceret dairesi, çalışma  dairesi ve YÖDAK ile temaslarımız devam edecektir.

Riskli bölgeden gelen hasta insan veya hayvanlarla teması olan ve hastalık belirtilerini gösteren olası Ebola Virüsü Hastalığı düşünülen kişiler, Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları birimine yönlendirilip, gerekli değerlendirmeler ve tetkikler burada yapılarak takip edileceklerdir. Salgının görüldüğü bölgelerden gelen ve hasta ile temas öyküsü olmayan kişilere Dünya Sağlık Örgütü’nün de önerdiği gibi herhangi bir test yapılmasına gerek yoktur.”

DİPNOT: Güney Kıbrıs Rum Sağlık Bakanlığı gelebilecek olan muhtemel ebola tehdidine karşı Güney Kıbrıs’ın hazır olduğunu, korunma ve önlemeye yönelik tüm gereken önlemlerin alındığını açıklamıştı.  Rum Sağlık Bakanlığı Müsteşarı açıklamasında, “Eboladan korunmaya yönelik genel plan hazırdır. Halihazırda bulaşıcı hastalılara karşı genel bir plan mevcut olup limanlar ve havalimanlarıyla Uluslararası Sağlık Kuralları doğrultusunda işbirliği bulunmaktadır” demişti.

 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA