18 Haziran 2019
 • Lefkoşa29°C
 • Mağusa30°C
 • Girne29°C
 • Güzelyurt26°C
 • İskele30°C
 • İstanbul28°C
 • Ankara25°C

DP-UG’DE İSTİFA KEŞMEKEŞİ!

DP-UG’de istifa keşmekeşi!

13 Nisan 2014 Pazar 15:40

detay-dpDP-UG’den 180 civarında kişinin istifa listesi kamoyuna açıklandı. Listede adı geçen bazı partililerin istifadan haberleri yok.

-DP-UG’den 180 civarında partilinin istifa ettiği açıklandı. Partililer istifa gerekçelerini, partiden kendilerine verilen sözlerin tutulmamasını gösterdi.

- Parti yetkilileri, Detay’a yaptıkları açıklamada bunun bir komplo olduğunu savundular. Yetkililer, istifa ettiği açıklanan partililerin kandırıldığını söyledi.

 -Detay’ın, istifa listelerinde adı geçen ve imzası bulunan rastgele seçilmiş partililere ulaşması sonucunda, bir kısım DP-UG’li partiden istifa ettiklerini doğrularken, bir kısmı da imzalarının istifa değil uyarı niteliği taşıdığını kaydetti.

 - Konuyla ilgili yorumu sorulan DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, bu aşamada konuşmak istemediğini dile getirdi. Denktaş, ilerleyen günlerde yaşanılan olaylar ve imzalar ile ilgili kamuoyuna daha geniş açıklama yapılacağını kaydetti.

 

 

Rana SARRO

 

Güzelyurt’ta dün Demokrat Parti Ulusal Güçler’den (DP-UG) 180 civarında partilinin, istifa ettiği kamuoyuna duyuruldu. Güzelyurt’a bağlı Kalkanlı Köyü’nde, Lara Restoran’da yapılan basın açıklamasında; örgüt başkanları, kadın ve gençlik örgütleri başkanları, delegeleri ve üyelerinden oluşan kişilerin istifa dilekçeleri ve imzaları kamuoyuna açıklandı.

Yapılan bu açıklamaların ardından Detay’a konuşan DP-UG yetkilileri, istifa listelerinin asılsız olduğunu, imzası alınan partililerin kandırıldığını savundu. Bunun üzerine, listelerde adı geçen ve imzası bulunan rastgele seçilmiş bazı DP-UG’liler Detay muhabiri tarafından aranarak, istifa edip etmedikleri soruldu. İmzası bulunan partililerden bir kısmı, partiden istifa ettiklerini doğrularken, bazı partililerin istifadan haberi olmadığı ortaya çıktı. İstifa listesindeki imzasının sahte olduğunu söyleyen partililerin yanısıra, bazı kişiler ise imzalarının istifa niteliğinde değil de, partiye uyarı niteliğinde olduğunu kaydetti.

“UBP ile yapılan ittifak bozuldu”

Güzelyurt Bölgesi’nde, UBP ile yapılacağı açıklanan ittifakın bozulduğu ve DP-UG’nin Güzelyurt ve Lefke’de aday çıkaracağı da yapılan basın açıklamasında, kamuoyunun bilgisine getirildi.  DP-UG’den istifa ettiklerini açıklayan örgüt üyeleri, herhangi bir partiye kaymayacaklarını da belirtiler.

DP-UG’den istifa eden örgüt üyeleri adına açıklama yapan Güzelyurt’ta İsmet Paşa Mahallesi Örgüt Başkanı Ali Alioğlu; 9 aydır iktidar olmasına rağmen DP-UG’nin üst yönetiminin, parti ilçe ve prensiplerine ayrıca koalisyon protokolüne uymaktan ısrarla kaçınması nedeniyle görevlerinden ve partiden istifa ettiklerini söyledi. Basın açıklaması sırasında diğer partililer de konuştular.

Ali Alioğlu: Bu istifa bin kişi olarak hesaplanmalı

“171 kişinin imzasının bulunduğu istifanın, 1000 kişilik bir toplum ve örgüt olarak hesaplanması gerekir. Bu insanlar 9 aydan ve 22 yıldan beri, DP’nin cefasını göğüsleyip bugünlere getirdiği ve bu dönemde parti başkanı ve üst kademenin bölgeye yaptıkları ziyaretlerde örgütlerin aldıkları sıkıntıları dikkate almadıklarını ve arkalarından iş çevirmelerine karşın bir güç birliği yapmış durumdayız. Bu güç birliğinin amacı ise, Güzelyurt bölgesine verilen değerin ne kadar küçümsenemez olduğunu ve bunu en azından kamuoyu ile paylaşmak niyetinde olduğumuzu söylüyoruz. Biz DP’den başka bir partiye geçmek için istifa etmiyoruz. Buradan genel başkanımıza ve yetkililerin kulağına küpe olmasını istiyoruz. Niyetimiz, tüm delegelerimiz ve partililerimiz, partimize güvensizliğin hat safyaha ulaştığı, bizleri maskara gibi oynatmaları değil, bize itibar ve değer vermelerine gerektiğini dile getirtmektir.  Ya bizi dinleyecekler ya da bu parti her geçen gün kan kaybetmeye devam edecektir.”

“366 kişiye sahip çıkıldı, biz üvey evlat olduk”

“Hükümete gelmeden önce birçok sorunlarımızı dertlerimizi ortaya koyduk. Erken seçime girileceği dönemde, halkın gözünde DP’nin yıldızı parlayan ve en fazla güvenilir bir parti olduğu yapılan anketlerde görülmüş. Nitekim seçim sonuçları da bunu ortaya koymuştur. Bu beklentiler ışığında, 366 kişinin işten durdurulması konusunda gündem yaratılmıştır. Hükümet krizi oldu, hükümet düşecek dendi. Eğer hükümette iseniz, sizin göstereceğiniz adaylar doğrultusunda bir seçime gitme taraftarıyız. Öte yandan 366 kişinin peşine düşüldü. Delege yakınlarının işe alındığı tespit edildi. Ve diğer koalisyon ortağı CTP’nin durdurulmalarına yönelik açıklamalarına karşın, bizim kendi partimizin dirayetli bir duruşu olmadı. Ve bu insanları ‘benim delegemdir’ diyerek, savunup kucak açtı. O zaman sizi destekleyen ve bu partiye yıllarca gönül vermiş insanların beklentilerine karşılık vermekten aciz duruma düşüldü. Biz bizlere verilen sözlerin tutulmasını bekleyen insanlarız.

DP’nin Güzelyurt’ta da bir adayının olması gerekir. Bunu da Güzelyurt bölgesi olarak partinin tutumundan, yapmış olduğu icraatlardan ve ittifaklardan memnun değiliz. Bu nedenle böylesi bir yola giriştik.”

Tamer Kızılyürek (İlçe delegesi): 366 kişiyle savaşına devam etsin

“Partide 22 yıl aktif görev aldım. Şuanda ciddi anlamda sıkıntılar yaşıyoruz. Ulusal Güçlerin ile UBP’lilerin tüm işleri olurken, esas DP kökenliler parti içerisinde üvey evlat oldu. Bölgede tüm bunları aylardır dile getirdik. 2 saat önce Başbakan Yardımcımız Serdar Bey ile birlikteydik. Bunları anlatmamıza rağmen bizleri dikkate almadı. 22 yıl verdiğimiz emekler, savaşlar karşılığında UBP’lilere hizmet verildi. UBP ve DP-UG, Cumhurbaşkanı’nın himayesi altında olduğundan dolayı, Serdar Denktaş’ın elinde hiçbir yetki yoktur ve kendi kendine hiçbir karar veremez durumdadır. Denktaş Eroğlu’ndan onay almadan hiçbir şey yapamaz. Serdar Bey’in, ‘366 kişi durdurulursa hükümeti bozarız’ şeklinde açıklamaları vardır. Bu 366 kişiye sahip çıkma kararı alındıysa, acaba DP kökenli kişilere hangi konuda yardımcı olundu ve sahip çıkıldı. Demek ki, o kişilerle birlikte savaşına devam etsin.”

Erdal Küpeli (Yayla örgütü delegesi): DP’ye üye olduğuma pişmanım

“UBP’nin yanlışlarını görerek, istifa edip, DP’ye inanıp üye oldum. Serdar Bey’in konuşmalarına inanıp DP’ye üye oldum ve pişmanım. Çünkü DP, UBP’den daha yalancıdır. Çünkü biz gelmiş geçmiş hükümetlerin Güzeyurt’u ne kadar dışladığını bilerek, biz iş istemeyiz, bizler bölgemizin kalkınmasını isteriz. Ben devlet memuru olmak istemem. Bölgemin kalkınmasını isterim. UBP’de çok yanlış gördüm, DP’de daha da yanlışlar gördüm. Ben bir daha sandığa gitmeyeceğim.”

Şenol Birinci (Güzelyurt- Lala Mustafa Paşa Örgüt Başkanı):

Belli bir süre bağımsız kalacağız

“Biz bu yola çıkarken, tüm sıkıntılarda Serdar Başkan ile birlikte hareket ettik. Serdar Bey’in bizlere sözü ‘tüm olaylar örgüt başkanlarına danışılarak yürütüleceği’ yönüdeydi. Biz şuanda örgüt başkanları olarak bizleri kaale almadığını görüyoruz. Bizler istifa ettikten sonra bağımsız kalacağız. Serdar Denktaş, düşünüp, aynı hareketlerine devam etmezse ve Güzelyurt bölgesine daha önce söz verdiği gibi ilgi gösterir, narenciyeci ile insanımızın sorunlarını çözerse tekrar birlikte olacağız. Ancak şuanda bu hareket bağımsız kalmaya adaydır, belli bir süre bağımsız kalacaktır.”

Abdulvahap Baz: Sandığa dahi gitmeyeceğiz

“Güzelyurt bölgesinde, DP-UG ve Lefke’de aday çıkaracak. Güzelyurt bölgesinde adaylar şuanda aranıyor. DP-UG’nin İlçe Başkanı ile UBP’nin ilçe başkanı anlaşamadığı için ittifağı bozdular. Dolayısıyla Lefke ve Güzelyurt’ta aday çıkacak. Ancak biz istifa edenler bağımsız kalacağız. Sandığa dahi gitmeyeceğiz.”

*******************************************************************

Türkay Tokel: Kandırılanlar var

Gazetemize konuşan Güzelyurt İlçe Başkanı Türkay Tokel, “İsimleri yayınlanan insanlara farklı şeyler söylendi. İmza ve isimleri alındı. Fakat anlaştıkları gibi davranmadılar. Bu imza sahipleri kandırıldı. Yarın yapacağımız basın açıklamasıyla kamuoyuna daha geniş bir açıklama yapacağız” dedi.

Menteş Gündüz: Partililerimiz kandırıldı

DP-UG Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz de, listelerde adı geçen birçok partilinin istifadan haberi olmadığını söyleyerek, istifa listelerinin gerçeği yansıtmadığını ve partili 3-5 kişinin komplosu olduğunu kaydetti. Menteş Gündüz şöyle konuştu:

“Bu imzalar, Serdar Denktaş’ın dikkatini bölgeye çekmek içindir. Ancak Serdar Bey zaten devamlı olarak bölgededir. Akçay Örgüt Başkanı beni aradı ve üyelerin kandırıldığını söyledi. Bu durum, kurumsallaşan bir yapının, kurumsallaşmasından rahatsız olan bazı kişilerin, rahatsızlıklarıdır. Bunlar 3-5 adamdır. O listede, imzası olan üyeler istifa ettiklerini bilmiyorlar. Parti disiplini gereği, istifalar ilçe yönetim kuruluna bizzat yazılı olarak yapılır. Evlere gidildi ve ‘çocuğunu işe aldılar mı’ diye soruldu ve üyelerin imzası alındı. Ancak imza koyanlar, istifa listesi olduğunu bilmiyorlar. Yanlış amaca yönelik hareketler tutmayacaktır.”

*****************************************

İstifa ettiniz mi?

Detay gazetesi, istifa listesinde adı geçen ve imzası bulunan rastgele seçilmiş 8 kişiye ulaştı. Gazetemizin görüştüğü 8 kişiden 3’ü istifasını doğrularken, diğerleri istifa ettiklerinden haberleri olmadığını söylediler.

Fuat Neşe:

“İstifa ettiğimiz doğrudur. İstifa ettiğimize dair imza da koyduk. Girne kazasındaki örgütlerin yüzde 90’ı da Pazartesi itibariyle istifa edecek.”

Ramadan Ciddi:

“Evet, istifa ettim.”

Ali Fahri:

“İstifa etmedik. Bu bir uyarıdır. ‘İstifaya gideceğiz’ dedik.”

Vedat Cevizci:

“Evet, istifa ettiğimiz doğrudur.”

Özden Gülbaş:

“Hayır, ben istifa etmedim. Benim istifadan haberim yok. Ben şuanda şoktayım. Demek ki imzam taklit edildi, çünkü ben hiçbir kağıda imza koymadım. Ve şunada çok şaşkın ve çok üzgünüm.”

Gürkan Bahit:

“Örgüt başkanı bana ‘Başkana vereceğiz’ dedi. İstifadan haberimiz yok.”

Emin Kalkanlı:

“Biz bu imzayı atarken, ‘bölgeye hizmet yapılmaz ve sözler tutulmazsa’, istifa ederiz dedik. İstifa ettik diye bir şey yoktur.”

Mustafa Poyraz:

Partiden istifa etmedim. İmzamı taklit ettiler.

*******

İşte istifa listesi

İstifa listesinde adı geçen ve imzası bulunan 180 kişi şöyle:

 1. Cemal Kovancı
 2. Kemal Ervan
 3. Yılmaz Atamtürk
 4. Musa Özkısa
 5. Senol Birinci
 6. İrfan Akman
 7. Eran Akman
 8. Orsel Neşe
 9. Mahir Atamtürk
 10. Şengül Atamtürk
 11. Tüner Selden
 12. Osman Hançerlioğlu
 13. Şenol Cambulat
 14. Mustafa Sadrazam
 15. Kurtuluş Gamla
 16. Müge Gamla
 17. Meriman Gamla
 18. Denktaş Köprücü
 19. Abdullah Baz
 20. Asliye Akman
 21. Ahmet Gülmez
 22. Salih Kukural
 23. Mehmet Kukural
 24. Osman Karşılı
 25. Selma Neşe
 26. Elif Kısa
 27. Mehmet Kısa
 28. Serkan Gün
 29. Murat Ced
 30. Ferit Portakaloğulları
 31. Serpil Kızılıyürek
 32. Mustafa Boyacızade
 33. Orhan Tunaç
 34. Cemal Seyitrer
 35. Hüseyin Seperci
 36. Tuncay Şahmaran
 37. Mustafa Akın
 38. İshak Etiz
 39. İbrahim Akın
 40. Ayhan Şahmaran
 41. Salih Bidar
 42. Ayhan Şahmaran
 43. Salih Bidar
 44. Ayhan Şahmaran
 45. Tolga Efiz
 46. Tamer Karaçete
 47. Erdinç Bilgin
 48. Reşat Karamanlı
 49. Numan Turan
 50. Utku Acısu
 51. Süleyman Özhuy
 52. Damla Özhuy
 53. Gülgün Özhuy
 54. Cemal Tayanç
 55. Mahmut Karabetça
 56. Özgen Karabetça
 57. Mustafa Karabetça
 58. Münevver Karabetça
 59. Cenk Göktepe
 60. Fikret Akmandor
 61. Cenk Göktepe
 62. Erdal Küpeli
 63. İsa Küpeli
 64. Zehra Küpeli
 65. Mevlüde Küpeli
 66. Hatice Küpeli
 67. Bünyamin küpeli
 68. Adnan Küpeli
 69. Mehmet Küpeli
 70. Mehmet Çakır
 71. Ahmet Kasaphoca
 72. Mücahit Özmen
 73. Uğur Özçırak
 74. Mustafa Gülmez
 75. Ali Gülmez
 76. Bahire Gülmez
 77. Hacer Ürün
 78. Duran Ünalan
 79. Ali Alioğlu(Beton)
 80. Fuat Neşe
 81. Vedat Cevizci
 82. Sultan Cevizci
 83. Safiye Cevizci
 84. Gürkan Bahit
 85. Gülgün Bahit
 86. Meryem Ciddi
 87. Ramadan Ciddi
 88. Ali Fahri
 89. Mustafa Poyraz
 90. Kenan Kuvvet
 91. Dilek Kuvvet
 92. Asiye Kuvvet
 93. Sedat Kuvvet
 94. Biltaç Palabıyık
 95. Birgül Palabıyık
 96. Özden Gülbaş
 97. Turgay Gülbaş
 98. Faika Birinci
 99. Melis Birinci
 100. Necib Şenol Birinci
 101. Muharrem Bal
 102. Vedia Kovancı
 103. Emin Kalkanlı
 104. Kağan Kovancı
 105. Yağmur Kovancı
 106. Osman Kovancı
 107. Aytül Kovancı
 108. Bekir Erbekir
 109. İsmet Erbekir
 110. İsmet Erbekir
 111. Cambulat Bolatcan
 112. Aytekin Bolatcan
 113. Funda Canlısoy
 114. Salih Dursun Kuşcu
 115. Bilal Bağrıaçık
 116. Mustafa Erbekir
 117. Aytaç Takali
 118. Etem Tabak
 119. İsmail Karabenli
 120. Zalihe Karabenli
 121. Hasan Oktan
 122. Arif Kızılyürek
 123. Ali Ekelik
 124. Tamer Kızlıyürek
 125. Hasbi Oktan
 126. Arif Tonruk
 127. Ünzüle Tonruk
 128. Sevtap Alpun
 129. Ali Zehirok
 130. Ali Emre
 131. Zarife Emre
 132. Kubilay Geçit
 133. Taliha Uçar
 134. Esra Uçar
 135. Neriman Uçar
 136. Emre Baz
 137. Tolga Çevik
 138. Cemal Saylan
 139. Rabia Saylan
 140. Elvan Yolaç
 141. Yeliz Yavuz
 142. Behiç Evlat
 143. Hüseyin Alpun
 144. Mehmet Alpun
 145. Rasime Kıranel
 146. Arda Şenok
 147. Ediz Acar
 148. Mustafa  Acar
 149. Ahmet Akyay
 150. Sonay Akyay
 151. Onur Atalay
 152. Umut Beteri
 153. Ahmet Özel
 154. Özdil Erdemirci
 155. Birhan Kızıltoprak
 156. Arif Tonruk
 157. Ünzüle Tonruk
 158. Sevtap Alpun
 159. Ali Zehirok
 160. Ali Emre
 161. Zarife Emre
 162. Kubilay Geçit
 163. Rifat Öztezer
 164. Sevim Öztezer
 165. Derviş Öztezer
 166. Fatoş Öztezer
 167. Huriye Geçit
 168. Taliha Uçar
 169. Esra Uçar
 170. Neriman Uçar
 171. Emre Baz
 172. Tolgay Çevik
 173. Cemal Saylan
 174. Rabia Saylan
 175. Elvan Yolaç
 176. Yeliz Yavuz
 177. Behiç Evlat
 178. Hüseyin Alpun
 179. Mehmut Alpun

(DETAY)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA