25 Mayıs 2019
  • Lefkoşa22°C
  • Mağusa23°C
  • Girne22°C
  • Güzelyurt20°C
  • İskele23°C
  • İstanbul16°C
  • Ankara16°C

DENKTAŞ: “AİHM’İN KARARI MÜZAKERE MASASINA ATILAN BİR DİNAMİTTİR...”

Denktaş: “AİHM’in kararı müzakere masasına atılan bir dinamittir...”

15 Mayıs 2014 Perşembe 16:33

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türkiye’nin Kıbrıs konusunda 90 milyon Euro tazminat ödemesiyle ilgili kararının müzakere masasına atılan bir dinamit olduğunu söyledi.

Denktaş, “Bu masa paramparça olmuştur ve artık bu masada görüşme yapılamaması gerek. Ancak maalesef Türkiye’den gelen telkin de aynı doğrultudadır. ‘Parçalanmış masada görüşmeye devam edin’. Böyle bir yaklaşım olmaz” ifadesini kullandı. Serdar Denktaş, tavır koymanın diplomasinin bir unsuru olduğunu dile getirerek, “Tavır koymak için neyi bekliyoruz?” diye sordu.

“Edilgen, ikna edilmeye hazır bir pozisyon içindeyiz...”

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, “Bana göre AİHM’in kararından sonra adaya gelecek olan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’e tavır koymak elimize geçen en güzel fırsattı. En azından Biden’e, ‘Biz misafirperver bir milletiz, adaya gel ama biz hiç bir açıklama yapmayacağız. Bunu bilerek gel diyebilmeliydik” ifadelerine yer verdi.

Denktaş, “Edilgen, ikna edilmeye hazır bir pozisyon içindeyiz ve bu nedenle kimse bizi ciddiye almıyor. Sadece Kıbrıs Türk tarafından bahsetmiyorum. Türkiye de maalesef aynı pozisyonda” dedi.

Başbakan Yardımcısı Denktaş, açıklamalarını İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırma Merkezi’nden (İAUTAM) bir grup öğrenciyi kabulü sırasında yaptı.

Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs sorunun çözümü konusunda uluslararası camiaya karşı güven kaybı yaşadığını söyleyen Denktaş, konuşmasında Güney ile Kuzey arasında kara sınır kapılarının açılması, “Annan Planı” olarak anılan süreç gibi birçok konuya değindi. Kıbrıs sorununun çözümü konusunda bir karmaşa olduğunu söyleyen Denktaş, her iki halkın çözümü farklı şekilde yorumladığını anlattı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA