24 Temmuz 2019
  • Lefkoşa24°C
  • Mağusa25°C
  • Girne27°C
  • Güzelyurt22°C
  • İskele25°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara18°C

DENETİMDE "SÜT TOZU" TESPİT EDİLDİ!

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, hayvan yetiştiricilerinin sorunlarını yerinde tespit etmek, incelemelerde bulunmak ve denetimler yapmak amacıyla günün erken saatlerinde hayvan çiftliklerine ziyaretler gerçekleştirdi....

Denetimde "süt tozu" tespit edildi!

15 Haziran 2016 Çarşamba 14:01

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, hayvan yetiştiricilerinin sorunlarını yerinde tespit etmek, incelemelerde bulunmak ve denetimler yapmak amacıyla günün erken saatlerinde hayvan çiftliklerine ziyaretler gerçekleştirdi. Bakanlığa bağlı daire müdürlerinin eşlik ettiği toplam altı ekip, bu sabah saat 06.00 itibarıyla Vadili, Akıncılar, Gaziköy ve Meriç’teki hayvan çiftliklerini ziyaret etti. Ziyaretler sırasında, bir çiftlikte ithali yasak süt tozu tespit edilirken, bir üreticinin süte su kattığı saptandı. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, polisle de irtibata geçilen olaylarla ilgili gerekli müeyyidelerin uygulanacağı ve benzeri ziyaretlerin ada genelinde sürdürüleceği ifade edildi.

SÜT TOZU TESPİT EDİLDİur3.jpg

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın hayvan üreticilerinin sorunlarını dinlemek, gözlemlemek ve incelemeler yapmak için Vadili, Akıncılar, Gaziköy ve Meriç’e bu sabah erken saatlerde gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında, Vadili köyünde M.Ş.M adlı üreticinin çiftliğinde ithali yasak süt tozu tespit edildi. Olayın derhal polise bildirilmesi sonucu, söz konusu üretici hakkında yasal işlem başlatıldı. Bakanlık açıklamasında, bunun yanında Paşaköy’de K.Ç adlı çiftlikte üreticinin sütüne %7 oranında su kattığı tespit edildiği ve ilgili üreticiye SÜTEK tarafından yedi gün süreyle sütünün alınmaması yönünde ceza uygulanacağı kaydedildi. 

SÜT İMALATHANELERİ DE DENETLENDİur2.jpg

Öte yandan, ülkemizdeki hayvansal ürünlerin denetiminden sorumlu olan Veteriner Dairesi ekipleri, bugün yedi süt imalathanesinde denetimlerde bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, yapılan denetimlerde, gıda güvenliği ve sağlık açısından herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı belirtilerek, Bakanlığın, kaliteli üretim ve halka sağlıklı gıda sunulması sorumluluğundan hareketle, benzeri denetimler ve numune alımlarının artarak sürdürüleceği ve sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağı kaydedildi.

“SEKTÖRE ZARAR VEREN ÜRETİCİLERE YAPTIRIM UYGULANMASI KONUSUNDA KARARLIYIZ”ur1.jpg

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bakanlığın sorumluluklarını yerine getiren üreticilerin her zaman yanında olduğu ifade edilerek, suiistimalde bulunan üreticilere taviz verilmeyeceği kaydedildi. Açıklamada, Bakanlığın, üretimin kaliteli bir şekilde sürdürülmesi ve gıda güvenliği açısından hassas olduğuna vurgu yapılarak, sektöre zarar veren faaliyetlerde bulunan üretici ve imalatçılara ciddi yaptırımların uygulanması konusunda kararlı olunduğu ifade edildi. 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA