22 Nisan 2019
  • Lefkoşa12°C
  • Mağusa11°C
  • Girne14°C
  • Güzelyurt10°C
  • İskele11°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara2°C

“DEĞİŞİMİN VE DÖNÜŞÜMÜN BAŞLADIĞI BİR MİLAT”

“Değişimin ve dönüşümün başladığı bir milat”

04 Temmuz 2014 Cuma 14:39

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, 29 Haziran’da gerçekleşen yerel seçimi “değişimin ve dönüşümün başladığı bir milat” olarak değerlendirerek, “Kimse bu değişimin, dönüşümün önünde duramayacak. Bu arzu, çığ gibi büyüyüp ülkeyi saracak” dedi.

Özyiğit, dün TDP Genel Merkezi’nde düzenlediği  basın toplantısında yerel seçimi ve anayasa referandumunu değerlendirdi. Basın toplantısında Özyiğit’e TDP Gazimağusa milletvekili Hüseyin Angolemli ile MYK üyesi Pembe Birinci de eşlik etti.

Girne Belediye Başkanlığı’na TDP’den aday olan Mustafa Şener’in istifasını da değerlendiren Özyiğit, partinin geçtiğimiz akşam gerçekleşen Merkezi Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında Girne bölgesiyle ilgili olarak ortaya atılan iddiaları da ele aldığını ifade etti.

Parti tüzük ve yönetmeliklerine göre ne gerekirse yapılacağına işaret eden Özyiğit, Şener’in bu konuda izlenecek sürecin sonuçlanmasını beklemediğini, sabırsız davrandığını belirtti. Özyiğit, “Her şeye rağmen kendisini aramızda görmek, bu yolu birlikte yürüme arzusundaydık. Olmadı. Saygı duyuyorum” dedi.

“Lefkoşa’da amiral gemisinin kaptanlığı”

Cemal Özyiğit, TDP’nin seçim öncesinde Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) ve Baraka Kültür Merkezi ile bir ittifak oluşturduğunu, 8 yerde belediye başkan adayı gösterdiklerini, bu yerler dâhil 14 beldede de meclis üyesi adayları olduğunu anımsattı.

“Gururla söyleyebilirim ki bu ittifak, sağlıklı bir zeminde, özverili çalışmalarla ve işbirliğinin doruğa çıktığı ortamda cereyan etti” diyen Özyiğit, “Halk özellikle Lefkoşa’da bu ittifakın etrafında kenetlendi. Mustafa Akıncı’nın Lefkoşa Türk Belediyesi başkanlığı görevinden ayrılmasından 24 yıl sonra Lefkoşa’da amiral gemisinin kaptanlığını yeniden ele geçirmemizin temeli halkın bu ittifakı sahiplenmesiydi” ifadesini kullandı.

Lefkoşa’daki başarıda Mehmet Harmancı’nın geçiş hükümeti dönemindeki bakanlık performansının da büyük rolü olduğuna dikkat çeken Özyiğit, ekonomik zorluklara ve örgütsel zaafiyetlere rağmen elde ettikleri seçim başarısının ülkeye yayılacağına, halkın kendilerini bütün ülkeyi yönetme erkine taşıyacağına inanç belirtti.

“Oylarımızı artırdık”

29 Haziran’daki yerel seçimlerde, belediye başkanlığı konusunda oylarını arttıklarını dile getiren Özyiğit, “Belki diğer yerlerde beklediğimiz şekilde olmadı. Elbette oraları da kazanma arzusundaydık. Ancak oy oranlara bakıldığında var olan milletvekili sayımızın ötesinde, yapılacak ilk genel seçimde partimizin mecliste daha fazla milletvekiliyle yer alacağı ortadadır” ifadesine yer verdi.

Belediye meclis üyeliği için 14 beldede yarışa girdiklerini yineleyen Özyiğit, hemen hemen yer yerde belediye meclis üyeliği kazandıklarını söyledi, “Oralarda bugüne kadar var olan meclis üyesi sayımızı nerdeyse 2 buçuk katına çıkardık” dedi.

“İnanıyorum ki bu ittifak giderek gelişecek ve güçlenecek” ifadesini kullanan Cemal Özyiğit, halkın Lefkoşa’da başlayan değişime ülke genelinde de destek vereceğine inanç belirtti.

“Anayasa değişikliği tartışmalarından uzak durduk”

Özyiğit basın toplantısında anayasa değişikliği referandumu sonuçlarını da  değerlendirdi.

TDP olarak, Anayasa değişikliklerinin sadece meclisteki çoğunlukla değil, halkın oyuyla yaşama geçirilmesi gerektiği ilkesini benimsediklerini söyleyen Özyiğit, pakete bu nedenle destek verdiklerini söyledi.

Özyiğit, “Anayasa değişikliği tartışmalarından uzak durduk. Bu konuda “evet” ya da “hayır” kampanyası yapmadık, tercihi halka bıraktık. Halk anayasa değişikliğini yaklaşık 3’te 2 çoğunlukla meclise iade etti. Şimdi söz mecliste” dedi.

“Anayasa paketinde iyi, doğru ve güzel şeyler olmasına rağmen...”

5 yıl önce anayasada bulunan 162. maddenin değiştirilmesinin öne çıkarıldığını ifade eden Özyiğit, 10 ay önce de aynı maddenin yeniden gündeme geldiğini ancak parti olarak her iki öneriyi de reddettiklerini vurguladı.

Özyiğit, “Aslında bu paketle ilgili çalışmalar çok önemli unsurlar içermekteydi. Vicdani Red hakkı konusunda güzel çalışmalar oldu. Bu değişiklik paketinde iyi, doğru ve güzel şeyler olmasına rağmen Geçici 10. maddenin kaldırılmasını bir türlü pakete koyamadık” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA