19 Ağustos 2019
  • Lefkoşa31°C
  • Mağusa32°C
  • Girne34°C
  • Güzelyurt31°C
  • İskele32°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara24°C

CTP’NİN BAĞLI OLDUĞU DÜNYA GÖRÜŞÜ ÇÖKTÜ

CTP’nin bağlı olduğu dünya görüşü çöktü

15 Nisan 2014 Salı 16:51

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat “CTP iktidarda olacağına göre, ideolojik olarak sadece emekçilerin çıkarları ile hareket edemez” dedi.

 

“SERMAYE ÇÖKERSE EMEK DE ÇÖKER”

CTP’nin sermaye ile emeğin uyumunu sağlamaya mecbur olduğunu vurgulayan Talat, “sermaye çökerse emek de çöker. Hayalimiz, sosyalizm, sonra da komünizmde bu iş bitecekti, o uygulama çöktü” dedi.

 

“SADECE EMEKÇİLERİN ÇIKARLARI İLE HAREKET EİLEMEZ”

CTP’nin emekçinin yanında olduğunu belirten Talat, “CTP iktidarda olacağına göre, ideolojik olarak sadece emekçilerin çıkarları ile hareket edemez. CTP, sermaye ile emeğin uyumunu sağlamaya mecburdur. Çünkü sermaye olmazsa emekçi de olamaz” dedi.

 

ADAYLIĞIM CTP’YE BAĞLI

Mehmet Ali Talat, Nisan 2015’te gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olup olmayacağı sorusuna karşılık kaçamak cevap verdi ve topu CTP’ye attı. Talat, “Bu konuyu öncelikle CTP görüşecek, çünkü CTP en büyük ve iktidarda olan bir partidir. Eğer CTP başka bir aday gösterecekse, başka bir aday gösterilecek, bunun tartışması yoktur” dedi.

 

Rana Sarro – Oshan Sabırlı

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanı adaylığını, özel hayatını, Kıbrıs müzakere sürecini ve iç siyasi gelişmeleri Detay’a değerlendirdi. Talat açıklamalarında CTP içerisindeki gruplaşmaları da yorumladı ve bu gruplaşmaların şekil değiştirdiğini söyledi. Mehmet Ali Talat Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili olarak CTP’nin vereceği kararı beklediğini sözlerine ekledi ve başka bir aday gösterilmesi durumunda “tartışılmaz” yorumunu yaptı.

CTP içerisinde gruplaşma olduğu yönündeki söylentiler üzerine Mehmet Ali Talat şunları söyledi:

“CTP içerisindeki gruplaşma söylentilerine ben karışmam. Parti başkanı iken de, benim için ‘senci- benci’ diye bir şey yoktur. Ben herkesçiyim. Tüm bu söylediğiniz grup olarak nitelenen hepsiyle temasım var. Hepsiyle görüşürüm, konuşurum, tartışırım, benim öyle bir eğilimim yok. Çünkü benim için esas olan siyasi harekettir, kişiler değil. Kişiler gelip, geçicidir.”

“CTP’de gruplaşmalar oldu”

‘Talat’ın CTP’sinden sonra CTP’de bir değişim oldu mu’ sorusunu da yanıtlayan Talat, “Birlik, bütünlükte biraz farklılık var tabi. Son zamanda yaşanan gruplaşmalar oldu. Bunlar anlamsızdır, ideolojik bir temeli yoktur. CTP’de eskiden ayrışma olurdu ama ideolojik olurdu. Bir grup çekip giderdi. Mesela Sabahattin İsmail CTP yeterince solcu değil diye çıkıp gittiydi” dedi.

“Taş devrinde yaşamak isterdim”

CTP’nin eski CTP olmadığı yönündeki eleştirilerin yöneltilmesi üzerine 2. Cumhurbaşkanı Talat, dünyanın değiştiğini söyledi ve şöyle konuştu:

“Eski CTP olabilir mi yeni CTP? Nasıl olabilir öyle bir şey? Dünya değişti, Sovyetler Birliği dağıldı. CTP’nin bağlı olduğu dünya görüşü çöktü. Allah aşkına nasıl olabilir? Sosyalist sistem çöktü. Tabi ki CTP emekçinin yanındadır ama CTP iktidar da olacağına göre, sadece emekçilerin çıkarları ile hareket edemez ideolojik olarak. CTP, mecburdur sermaye ile emeğin uyumunu sağlasın. Çünkü sermaye olmazsa emekçi de olamaz. Sosyal politikalar ile emekçileri desteklesin ama ekonominin gerektirdiği çalışmaları da ekonominin büyümesi için desteklesin, teşvik etsin. Başka çare yoktur, aksi halde sermaye çökerse emek de çöker. Sadece emeğin olduğu bir dünya yoktur. Maalesef keşke olsaydı. Olsaydı ben o dünyada yaşamak isterdim. Yani taş devrinde. Sermaye birikimi olduğu andan itibaren, dünyada görev paylaşımı başladığı andan itibaren sınıf farklılıkları başladı, bunu biliyoruz. Hayalimiz, sosyalizm, sonra da komünizmde bu iş bitecekti, o uygulama çöktü. O uygulama çökünce, CTP’ye ne kaldı ve sola; sosyal politikalar, emekçinin yaşamını iyileştirme, onların sıkıntılarını çözümleme ve mümkün olduğu kadar sosyal politikaları geliştirme üzerine yoğunlaştı. Başka çare de kalmadı. Bizim bildiğimiz anlamdaki sosyalizm yenildi. İsteyelim ya da istemeyelim yenildi.”

Talat2

“Kıbrıs sorununda bir şey beklemiyorum”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar müzakere sürecinde bir gelişme olmayacağı düşüncesini ifade eden Talat, “Cumhurbaşkanı şu anda Kıbrıs sorunu ile ilgilenmiyor. Yine iç politikaya döndü. Yerel seçimlerde adayları var, desteklediği var, karşı çıktığı var. İki partiyi bir araya getirmeye çalışıyor. Yani tamamen iç politikayla ilgileniyor. Dış politikayla herhangi bir bağı yok. Sayın Eroğlu yüzünden, Demokrat Parti kaynayan kazana döndü. Yani bir Cumhurbaşkanı’nın işi mi bunlar? Kıbrıs sorununa mesai harcayacağına, bu işi temsilcilere bıraktı, kendisi iç siyasetle uğraşıyor. Onun için ben Kıbrıs sorununda bu şartlarda bir şey beklemiyorum” dedi.

 

“Başka bir aday çıkabilir, belli mi?”

Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olup olmayacağının sorulduğunda ise 2. Cumhurbaşkanı cevap vermekten kaçındı ve CTP’yi işaret etti. Bu konuda başta Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin karar vermesi gerektiğini vurgulayan Talat, “Tabi CTP bu konuda diğer siyasi güçlerle de temasa geçecek” dedi ve şöyle konuştu:

“Bu konuyu öncelikle CTP görüşecek, çünkü en büyük ve iktidarda olan bir partidir. Eğer CTP başka bir aday gösterecekse, başka bir aday gösterilecek, bunun tartışması yoktur” dedi.

Bunun üzerine Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile arasının nasıl olduğu sorusunu Mehmet Ali Talat, “çok iyi” diyerek yanıtladı.

Yarın: Özel hayatı, müzakere süreci ve iç siyasetteki değerlendirmeleri

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA