25 Nisan 2019
  • Lefkoşa25°C
  • Mağusa26°C
  • Girne20°C
  • Güzelyurt20°C
  • İskele26°C
  • İstanbul19°C
  • Ankara21°C

CTP-BG GAZİMAĞUSA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI: OKTAY KAYALP

CTP-BG Gazimağusa Belediye Başkan adayı: Oktay Kayalp

02 Haziran 2014 Pazartesi 12:44

Oktay Kayalp 1957'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Gazimağusa Canbulat İlkokulu ve Namık Kemal Lisesi'nde tamamlayıp İzmir'e gitti. Ege Üniversitesi Makina Fakültesi'nden mezun oldu. Mağusa'ya dönerek askerlik hizmetini yaptı. Evlendi ve iki çocuk babası oldu.

Henüz yüksek öğrenim yıllarındayken yöneticilik deneyimi edinen Oktay Kayalp, Gazimağusa'da 12 yıl boyunca gümrük komisyoncusu ve gemi acentesi yöneticisi olarak kendi aile şirketini yönetti. Tuttuğu işteki becerisi ve doğduğu şehre duyduğu sevgi sayesinde, kısa sürede herkesçe çok sevilen ve güvenilen biri haline geldi.

Oktay Kayalp, 1994 yılında yapılan Yerel Seçimler'de Gazimağusa Belediye Başkanı seçildi. Gazimağusa Belediyesi'ndeki üstün yönetim becerisi ve liderlik vasfı, belediyelerin ülkemizde layık olduğu prestije yeniden kavuşmasında çok büyük rol oynadı. Nitekim, dört yıl sonra, 1998 yılındaki Yerel Seçimler'de, bu başarısının teyidini halktan alan Kayalp, ikinci kez Belediye Başkanlığı'na seçildi. Sürekli yükselen başarı grafiği ile, Gazimağusa'nın Kıbrıs'ın parlayan yıldızı olmasını sağlayan Oktay Kayalp, ülkemizin en başarılı belediye başkanı olduğunu 2002 yılında üçüncü kez Gazimağusa Belediye Başkanlığı görevine seçilmesiyle göstermiş oldu.

2006 yılında dördüncü kez Belediye Başkanlığı seçimini de kazanan Kayalp, 17 Temmuz 2006 tarihinde Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanlığı'na seçilmiştir. 2010 yılında yapılan seçimlerde kayalp beşinci kez belediye başkanlığına rekor bir oyla seçilmiştir.

İngilizce bilen Oktay Kayalp, birçok Türkiye belediyesiyle Gazimağusa Belediyesi arasında organik bağ kurdu. Ülkemizdeki başlıca uluslararası kültür-sanat festivalini kurumsallaştırdı. Gerçekten önemli yerel yönetim uygulamalarını hayata geçiren Oktay Kayalp, belediyelerin klasik hizmet alanlarının sınırını olabildiğince genişleterek, "insana dair her konu belediyenin uğraşı alanındadır" anlayışının ve beklentisinin kök salmasını sağladı.

KKTC'nin en başarılı Belediye Başkanı olarak, diğer şehirlerdeki halkın da takdirini kazanan Oktay Kayalp, halka açık, Avrupa'ya açık yeni bir yerel yönetim anlayışının da önünü açtı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA