18 Nisan 2019
  • Lefkoşa14°C
  • Mağusa13°C
  • Girne17°C
  • Güzelyurt11°C
  • İskele13°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara8°C

ÇIRALI'NIN HEDEFİ; 300'Ü 500'E ÇIKARMAK

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Ali Çıralı başkanlığındaki Kıbrıs Türk Sanayi Odası heyetini kabul etti...

Çıralı'nın hedefi; 300'ü 500'e çıkarmak

22 Haziran 2016 Çarşamba 14:37

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Ali Çıralı başkanlığındaki Kıbrıs Türk Sanayi Odası heyetini kabul etti.

ÇIRALI

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı kabulde yaptığı konuşmada, Sanayi Odası olarak yıllardır kendi ayakları üzerinde durabilir, sürdürülebilir bir ekonomi için çalışmalar yaptıklarına işaret etti.

Son zamanlarda sürdürülebilir bir ekonomik yapıya ulaşabilmek için sanayi sektörünün, genel ekonomi içindeki payını yüzde 8’den 20’lere çıkarmak için hedef koyulduğuna dikkat çekerek, bu konuda çalışmalar yapıldığını kaydetti.

İhracatta şu anda mevcut olan 130 milyonu, 500 milyon dolara çıkarma hedefi konulduğunu belirten Çıralı, hedeflere ulaşmak için Bakan Atun’la sıkı bir çalışma içerisinde olduklarını, bir yol haritası çıkarmak için bugünkü görüşmeyi gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

ATUN

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da, bakanlığın özellikle sanayi kanadında bugüne kadar uyguladığı programları olduğuna dikkat çekerek, ana politikanın sanayinin kalkınması olduğunu söyledi.

Sanayinin kalkınması için dış pazar erişiminin geliştirilmesi gerektiğine işaret eden Atun, iç pazarda  da rekabet ve katma değerin geliştirilmesinin önemine değindi.

Sanayi Odası’nın yapmaya çalıştığı strateji belgesinin önemine işaret eden Bakan Atun, buna çok büyük önem verdiklerini kaydetti.

Bakanlık olarak hedeflerinin, Sanayi Strateji Belgesi’nin Bakanlar Kurulu’ndan geçirilerek, KKTC devletinin resmi, sanayi ve kalkınma politikası halini alması olduğunu vurgulayan Bakan Atun, bu çalışmadan kendilerin de beklentisinin büyük olduğunu söyledi.

Bu belgeyle sanayiye ivme katacak gelişmelerin ve programların getirileceğine işaret eden Atun, bakanlığın, devlet politikasını bu Sanayi Strateji Belgesi üzerine yerleştireceğini söyledi.

Atun, 40’ıncı uluslararası fuarın da  başarıyla gerçekleştirildiğini ve geliştirildiğini belirtti.

Bakan Atun, yurt dışına açılımın önemine değinerek, bu yılki fuarın geliştirilmesine rağmen, daha iyisinin aranması gerektiğini kaydetti. 

İhracat teşvikleri konusuna da değinen Bakan Atun, teşvikler bütçesinin bu yıl arttırıldığını, bunun önemli olduğunu vurguladı.

Sanayinin payının yüzde 20’lere çekilmesi hedeflerine değinen Atun, bu konuda çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.1466593411.jpg

Konuşmaların sonunda Bakan Atun, Sanayi Fuarı’nı 12 yıldır organize eden Sanayi Dairesi Müdür Yardımcısı Öcal Erten’e başarılı çalışmalarından dolayı plaket takdim etti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA