20 Ağustos 2019
  • Lefkoşa25°C
  • Mağusa25°C
  • Girne27°C
  • Güzelyurt23°C
  • İskele25°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara18°C

ÇİFTÇİLER MAZOT ZAMMINA İSYAN ETTİ

Çiftçiler mazot zammına isyan etti

08 Temmuz 2014 Salı 13:23

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, akaryakıta yapılan son zammı eleştirerek, uzun zamandır kuraklık ve kuru yem sıkıntısı yaşayan üreticinin şimdi de bu zamla baş etmek için uğraşacağına işaret etti.

Birlik, üretimde gelinen son durumu değerlendirmek için yarın birlik binasında saat 18.00’de merkez yönetim kurulu, saat 20.00’de ise genel kurul toplantısı yapacak.

Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle yazılı açıklamasında, Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu’nun, akaryakıta gelen zam hakkında hiçbir açıklama yapmadığını savunarak, çiftçilerin akaryakıta yapılan 10 kuruşluk zam karşısında çok zor günler geçirdiğini kaydetti.

Hükümetin üreticiyi koruyacak hiçbir girişim yapmadığını savunan Kelle, uzun zamandan beridir kuraklık ve kuru yem sıkıntısı yaşayan üreticinin şimdi de mazota yapılan zamla baş etmek için uğraşacağını ifade etti.

Hükümeti; “Üreticiyi yok etmek pahasına çalışmakla” suçlayan Kelle, haklarını koruyacaklarını ve hiçbir şekilde üreticiye haksızlığı kabul etmeyeceklerini belirterek “Bu seçim faturasını üreticiye yüklemek isteyen hükümete de boyun eğmeyeceğiz. Eğer hükümet edenler köylüyü ve üretim sektörünü görmezden geliyorsa derhal istifa etsinler” ifadesini kullandı.

Tüketiciler derneği de eleştirdi

Öte yandan KKTC Tüketiciler Derneği de, tüketicilerin akaryakıta yapılan zamları ödeyemeyeceğini kaydederek, hükümetin bu mesajı bazı sivil toplum örgütlerinin verdiği tepkilerden alması gerektiğini savundu.

Dernekten yapılan açıklamada, zorunlu tüketim maddelerinin fiyatlarının yarıdan fazlasını “devlete ödenen vergilerin” oluşturduğu belirtilerek, dolaylı vergilerin azaltılmasının tüketicilerin korunması kadar ekonomi ile üretimin selameti açısından da zorunlu olduğuna dikkat çekildi. Derneğin Çitçiler Birliği’ne destek verdiği de belirtilen açıklamada, hükümetin gerekli mesajı almaması halinde ülke genelinde eylem başlatacaklarını da duyurdu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA