18 Haziran 2019
  • Lefkoşa27°C
  • Mağusa26°C
  • Girne28°C
  • Güzelyurt25°C
  • İskele26°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara22°C

CEP TELEFONUNUZ SUSABİLİR

Mağdur olmamak için bu haberi okuyun

Cep Telefonunuz Susabilir

29 Haziran 2016 Çarşamba 18:49

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu, Elektronik Haberleşme Yasası uyarınca hazırlanan Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’nin kurulumu tamamlandı.
Kurum Başkanı Kadri Bürüncük ile Başkan Yardımcısı Okan Donangil tarafından yapılan yazılı ortak açıklamada, Mobil Cihaz Kayıt Sistemi ile haksız rekabete ve vergi kaybına neden olan kayıt dışı cep telefon pazarının engelleneceği, cep telefonu hırsızlıkları ve akabinde cihazın bulunamaması gibi sorunların minimize edileceği ve sistemsel ithal süreçleri ile KKTC’ye yasal ve yasal olmayan yollarla giren cihazların ayrımının yapılacağı duyuruldu.
Açıklamada, 18 Nisan itibariyle devreye alınan sistemin 19 Eylül mesai bitiminden sonra tüm fonksiyonları ile birlikte devreye alınacağı belirtildi.
Açıklamaya göre, geçiş süreci kapsamında mevcut cihazların Mobil Cihaz Kayıt sistemine kayıt işlemleri gerçekleşecek.
Cihazı sisteme kayıt ettirmek için 19 Eylül 2016 tarihine kadar kimlik belgesi ve cihaz ile birlikte en yakın Abone Kayıt Merkezi’ne başvurarak kayıt yaptırılabilecek.
Yurt dışından yolcu beraberi getirilen cihazlar da 19 Eylül tarihine kadar Abone Kayıt Merkezi’ne başvurmak suretiyle ücretsiz kayıt ettirilebilecek.
Sistemin hayata geçmesi ile birlikte tüketicilerin, yurt içinde hizmet veren bir firmadan cep telefonu, sim kartlı tablet ve bu gibi cihazları satın almadan önce cihazın sisteme kayıtlı olup olmadığını kontrol ettirmeleri gerekiyor.
Kaydı tamamlanmayan mevcut cihazların elektronik haberleşme bağlantıları kesilecek.
Açıklamada, mağduriyet yaşanmaması için tüketicilerin kayıtsız cihazları almaktan kaçınmaları önerildi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA