21 Nisan 2019
  • Lefkoşa14°C
  • Mağusa12°C
  • Girne17°C
  • Güzelyurt11°C
  • İskele12°C
  • İstanbul12°C
  • Ankara5°C

“CAS DEVREYE GİRECEK”

“CAS devreye girecek”

22 Ağustos 2014 Cuma 15:03

Başbakan Yorgancıoğlu, önceki günkü Bakanlar Kurulu’nda alınan kararlar ve CTP-BG’nin Parti meclisi kararları ile ilgili açıklama yaptı

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, önceki gün Bakanlar Kurulu’nda, Ercan Havalimanı’nda yer hizmeti veren şirketlerden herhangi birinin yüzde 60 pazar payının ötesine çıkmaması kararı üretildiğini açıkladı. Yorgancıoğlu, bunun CAS’ın devreye girmesi anlamına geldiğini belirtti.

Yorgancıoğlu, “Oradaki işletmecilikle ilgili şu karar üretildi. Biliyorsunuz bizim rekabet kurulumuz vardır. Yasalarımıza göre bir alanda bir tek işin yada bir tek işletmenin bulunması doğru değildir. Bu rekabet koşullarına aykırıdır. Dolayısıyla Ercan Havalimanı’nda bu alanda hizmet veren şirketlerin herhangi birinin yüzde 60 pazar payının ötesine çıkmaması gibi bir karar üretildi” ifadesini kullandı.

Bunun birden fazla işletmenin faaliyet göstermesi gerektiği ile ilgili bir sonuç ürettiğini ve CAS’ın devreye girmesi anlamı taşıdığını belirten Yorgancıoğlu, bu alınan karar ışığında da girişimler yürütüleceğini, kararın Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe gireceğini kaydetti.

“CTP KENDİ ADAYINI ÇIKARACAK”

CTP-BG Parti Meclisi toplantısında Cumhurbaşkanlığı adayı konusunda çıkan kararı da değerlendiren Yorgancıoğlu, “Parti meclisimiz uzun bir tartışmadan sonra kendi amblemi altında kendi değerlerini gözeten bir cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Toplantıda baktığımızda tartışmalardan sonra çıkan bu oldu. Biliyorsunuz bağımsız aday mı desteklenecek başka bir formül olacak diye tartışmalar var ama akşamki kararla bu netleşmiş oldu. Birçok şey değerlendirildi ama sonuçta alınan karar buydu” ifadesini kullandı.

Yorgancıoğlu, CTP-BG’nin Cumhurbaşkanı adayının kim olacağına ilişkin değerlendirmenin önümüzdeki günlerde yapılarak, kararın verileceğini belirtti.

“DOĞRUDAN GELİR DESTEĞİ ÖDEMELERİ YAPILACAK”

Başbakan Yorgancıoğlu, Bakanlar Kurulu’nda hayvancı ve narenciye üreticileri için doğrudan gelir desteği ödemelerin yapılmasının da karara bağlandığını söyledi.

“KÖTÜ ALIŞKANLIKLARI ÖNLEME BİRİMİ KURULACAK”

Yorgancıoğlu, Başbakanlık bünyesinde kötü alışkanlıkları önleme biriminin kurulması yönünde alınan kararı da açıkladı.

Yorgancıoğlu, “Ülkemizde yaşanan kötü alışkanlıkları önlemeye yönelik politika üretme, uygulama ve pratik anlamında değil Başbakanlık bünyesinde birim oluşturulması kararlaştırılmıştır. Bazı dış temsilciliklere atama yapılması kararları da üretildi. Ama esas itibarıyla hem CAS ile ilgili olan karar, hem de hayvancı ve narenciye üreticilerine doğrudan gelir desteği kararı esastır” dedi.

Hükümetin bir yıllık döneminin değerlendirilmesi konusuna da değinen Yorgancığlu, “Bu konuda hazırlık çalışması yapıyoruz. Önümüzdeki ayın 6’sında tahmin ediyorum tam tarih vermeyim ilk haftasında bütünlüklü bir değerlendirme yapılacak basınla bir yıl değerlendirilecektir” ifadesini kullandı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA