22 Ağustos 2019
  • Lefkoşa34°C
  • Mağusa34°C
  • Girne31°C
  • Güzelyurt29°C
  • İskele34°C
  • İstanbul28°C
  • Ankara26°C

CAS ÇALIŞANLARININ YERİNE KAÇAK İŞÇİ!

CAS çalışanlarının yerine kaçak işçi!

02 Temmuz 2014 Çarşamba 14:28

CAS'ta çaışan 169 kişinin işten durdurulma kararından sonra ilgili şirketin kaçak işçi çalıştırmaya başladığı öğrenildi. Haber portalı Kıbrıs Time'ın haberine göre, portal yöneticilerine ulaşan CAS çalışanları tüm kartlarının şifrelerinin iptal edildiğini şirket yetkililerinin dışarıdan kayıt dışı işçilerle çalışmaya başladıklarını söylediler.

Durumu Çalışma ve Sosya Güvenlik Bakanlığı yetkililerine bildirdiklerini ancak şu saate kadar hiç bir yetkilinin gelmediğini söyleyen CAS çalışanları kamuoyundan destek beklediklerini ifade ettiler.

Sendikalardan CAS emekçilerine destek

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan ise, CAS çalışanlarının işlerine son verilmesini eleştirerek, CAS emekçilerinin verdikleri mücadeleye destek belirtti.

Kaptan yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın batmasının açtığı yaralar hala kanarken, yaratacağı sosyal sorunlar düşünülmeden şirket tarafından alınan bir kararla CAS çalışanlarının işlerine Temmuz sonu itibarıyla son verildiğini söyledi. Kaptan, “KTAMS olarak CAS emekçilerinin verdiği  mücadelede  her zaman yanlarında olacağımızı belirtiriz” dedi.

Bank-Sen

Öte yandan Kıbrıs Türk Banka, Ticaret ve Büro Çalışanları Sendikası (Bank-Sen) Başkanı Zübeyir Boransel, hükümeti CAS çalışanlarına sahip çıkmaya davet etti.

Boransel yaptığı yazılı açıklamada, CAS Şirketinin % 51 hissesine sahip olan devletin temsilcisi durumdaki hükümetin bu konuda seyirci kalmasını anlamanın mümkün olmadığını vurguladı.

Durumun havaalanını tamamıyla tekelleştirmeye yönelik olduğu hususunda ciddi endişeleri bulunduğunu belirten Boransel, “Bank-Sen olarak kardeş sendikamız Hava-Sen’in bu haklı mücadelesinde her türlü desteğimizle yanında olduğumuzu kamuoyuna duyururuz” dedi.

Dev-İş “Ne hukuka ne vicdana ne de insanlığa sığar”

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) ile Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN), CAS çalışanlarının işten durdurulmalarıyla ilgili basın açıklaması yayınladı.

DEV-İŞ Genel Sekreteri Hasan Felek tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın kapatılmasından dört yıl, Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesinden hemen sonra 169 CAS çalışanının işten durdurulmaları ne hukuka ne vicdana ne de insanlığa sığar” ifadesini kullandı.

“Seçimin hemen ardından, çalışanlara verilen işten durdurma kağıtlarının, ülkedeki siyasi yapılanmanın ne kadar ikiyüzlü ve güvensiz bir yapı olduğunun göstergesidir” denilen açıklamada, bir kamu ortaklığı olan CAS’ın çalışanlarının “Ramazan ayında aşsız ve işsiz bırakılması kabul edilir bir durum olmadığı” belirtildi. Açıklamada, CTP – DP koalisyon hükümetinin çalışanların işsiz ve ekmeksiz kalmamaları için derhal gerekli tedbirleri alması talep edildi.

Kamu-Sen

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN) Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, da CAS çalışanlarının işlerine son verilmesi konusunda yayınladığı açıklamada, “Halkımız, özelleştirmenin acımasızlığı ve sosyal bir devletin olmayışının acı sonuçlarını yaşıyorlar” ifadesini kullandı.

Özkardaş’ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:  “Düne kadar özelleştirme karşıtı eylemlerde bizlerle birlikte mücadele edenler, ya da edermiş gibi görünenler, bugün hükümettedirler ve aynı sistemin uygulayıcısı oldular. Sermayenin, az ücretle ve üç kişinin yapacağı işi bir kişiye yaptırma hırsına bir de devletin umursamazlığı, hatta sermayeyi destekleyici tavırları da eklenince, sonuç; işsizlik, göç ve sömürü oluyor”

Özkardaş, hükümeti, emekçilerin yanında olma ve sosyal devlet anlayışını uygulamaya davet etti.

Kamu-İş

Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Genel Sekreteri Erdoğan Özkan, CAS’tan 169 kişinin durdurulması ile ilgili alınan kararı kınayarak, işten durdurulanlara yeni istihdam olanağı yaratılmasını diledi.

Özkan yaptığı yazılı açıklamada, CAS Ltd.. şirketi çalışanlarına ihbar  yazılarının seçimin hemen sonrasında verilmesini de eleştirerek, “CAS çalışanlarının 15 Haziran 2014 tarihli ihbar yazılarının seçimin hemen sonrası verilmesi ve işten çıkarılma kararını kabullenmek mümkün değil” dedi.

Özkan, CAS Ltd.. şirketinin büyük ortağı olan hükümetin, sıkıntılara çözüm bulamaması ve söz konusu çalışanların ikinci bir kez işsiz bırakılmalarının hükümetin ayıbı olduğunu savunarak, sosyal devlet anlayışı içerisinde, durdurulacak olan 169 işçi ve ailelerine iş ve aş temin etmenin hükümetin görevi olduğunu vurguladı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA