20 Nisan 2019
  • Lefkoşa14°C
  • Mağusa12°C
  • Girne14°C
  • Güzelyurt11°C
  • İskele12°C
  • İstanbul8°C
  • Ankara3°C

"BU İŞLER 'T' İZNİ VERMEKLE OLMAZ"

Meclis Genel Kurulu’nda güncel konuşmalarda ilk sözü Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları, “toplu taşımacılık” üzerine aldı...

"Bu işler 'T' izni vermekle olmaz"

09 Haziran 2016 Perşembe 14:34

Meclis Genel Kurulu’nda güncel konuşmalarda ilk sözü Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları, “toplu taşımacılık” üzerine aldı.

Biray Hamzaoğulları, taşımacılıkla ilgili çalıştayın sonuçlarının ne olduğunu sordu.

taksi1-642x320.jpg

“BU İŞLER T İZNİ VERMEKLE OLMAZ”

“Bu işler T izni vermekle olmaz” diyen Hamzaoğulları, “Bugün bu ülkede yüksek riskli sigortaya ihtiyaç var, gerek güneyden kuzeye, gerek kuzeyden güneye geçişlerde kazalar büyük bedeller ödenmesine neden olabilir. Bunun için, hem araçların kalitesinin artırılması, hem de bu sigortaya geçilmesi gerek” şeklinde konuştu.

Kaçak taşımacılığa da değinen Biray Hamzaoğulları, öğrencilerin taksi kiraladıklarını ve kaçak taşımacılık yaptığını söyledi, “Kaçak taksilerin bozuldu parası da yok, yağ parası da yok…” dedi.

3 yıldır Meclis’te taşımacılıkla ilgili sorunları dile getirdiğini ancak pek ilerleme göremediğini kaydeden CTP’li vekil, Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapılan taşımacılıkla ilgili sözleşmelerin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na aktarılması gerektiğini söyledi; “Bunu yaparak bir santimetre daha yol alacağımıza inanıyorum” dedi.

durust-001.jpg

DÜRÜST: “TOPLU TAŞIMACILIĞIN SİSTEME OTURTULMASI LAZIM. BANA, İLGİLİ EKİBE, HÜKÜMETE BİRAZ ZAMAN VERİN”

Biray Hamzaoğulları’nı yanıtlamak üzere söz alan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, ilgili dairenin ekibini ve müdürünü gündem dışı konuşma gündemini inceleyerek buraya davet ettiklerini söyleyerek, alanlarıyla ilgili yapılan konuşmaları önemsediklerini söyledi.

Ülkede bir Trafik Dairesi kurulduğunu anımsatan Bakan, taşımacılıkta bir sistemsizlik olduğunu ancak bunun üzerine gidildiğini belirtti.

Göreve geldikleri kısa sürede 8 kez denetleme yaptıklarını söyleyen, hangi alanlara ceza kesildiğini anlatan Bakan Kemal Dürüst, toplu taşımacılık konusundaki master planda birlikte hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.

Geçtiğimiz hafta taşımacılıkla ilgili mesleki sürücü belgesinin ilk kez sürüş ehliyeti formatında verildiğini anımsatan Bakan, toplu taşımacılıkla ilgili hedeflere işaret etti.

Dürüst, “Toplu taşımacılığın sisteme oturtulması lazım. Bana, ilgili ekibe, hükümete biraz zaman verin” dedi.

Ülkede tam gün eğitime geçilmesi gerektiğini de ifade eden Bakan, “Bu konu da toplu taşımacılık gibi ellenmiyor, toplu taşımacılığın ellenmesi lazım. Bunun için de birlikte adım atılması gerek” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA