16 Haziran 2019
  • Lefkoşa30°C
  • Mağusa29°C
  • Girne30°C
  • Güzelyurt28°C
  • İskele29°C
  • İstanbul28°C
  • Ankara23°C

BM: 69 MİLYON ÇOCUK HAYATINI KAYBEDEBİLİR

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) son raporuna göre, en dezavantajlı çocukların sağlık ve eğitim şartlarının iyileştirilmemesi halinde 2030 yılına kadar 5 yaş altı 69 milyon çocuk hayatını kaybedecek.

BM: 69 milyon çocuk hayatını kaybedebilir

28 Haziran 2016 Salı 13:40

13 yaşındaki Birhanu Haftu, Etyopya'nın kuzeyinde ağır kuraklık şartları altında bulunan Tigray bölgesinde yaşıyor. Her gün 4 saat yürüyerek suya ulaşıyor.

El Nino'nun da etkisiyle Etyopya'da kuraklık bu yıl en çok çocukları zorluyor. Zaten yoksulluğun pençesindeki ülkede çocukla eğitime de ulaşamaz hale geldi. 

Al Jazeera'nin suya ulaşmadaki zorlu yolculuğuna tanıklık ettiği Haftu, "Suyu fincanlara toplamaya çalışıyoruz. Sonra da reçel kavanozlarına aktarıyoruz" derken yorgunluktan geceleri çalışamadığını anlatıyor. 

Haftu, Sahra altı Afrikasında aşırı yoksulluğun ve kuraklığın pençesinde yaşamaya çalışan 247 milyon çocuktan sadece biri. 

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) son raporuna göre, en dezavantajlı çocukların sağlık ve eğitim şartlarının iyileştirilmemesi halinde 2030 yılına kadar 5 yaş altı 69 milyon çocuk hayatını kaybedecek. 

UNICEF, BM sürüdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılması için belirlenen 2030 tarihine kadar mevcut koşulların değişmemesi durumunda çocuk eşitsizliğinin doğurabileceği sonuçları raporladı.

Rapora göre, mevcut koşullar ve nüfus artış hızı aynı kalırsa 2030 yılında 167 milyon çocuk aşırı yoksulluk altında olacak. 60 milyon çocuk temel eğitimden mahrum kalırken 750 milyon kadın, çocukken evlenecek.

En yoksul çocukların zenginlere oranla 5. yaş gününe varmadan ölme ihtimalinin iki kat fazla olduğu vurgulanan raporda, şartlar iyileştirilmezse mevcut eğilime göre 2030 yılına kadar 5 yaş altı 69 milyon çocuğun öleceği belirtildi.

En fazla ölüm Güney Asya ve Sahra altı Afrika'da

Raporda önlenebilir nedenlerle çocuk ölümlerin en fazla Güney Asya ve Sahra altı Afrika'da görüldüğü ifade edildi.

Anneleri okuma yazma bilmeyen çocukların ölme ihtimalinin diğerlerine göre 3 kat fazla olduğu kaydedilen raporda, fakir ailelerin kız çocuklarının küçük yaşta evlenme ihtimalinin de diğerlerine göre iki kat fazla bulunduğuna işaret edildi.

Raporda, en dezavantajlı çocukların şartlarının iyileştirilmesi ve olumsuz sonuçların önlenmesi için hükümetlere çağrı yapılarak, çocukların çatışmalar nedeniyle mülteci konumuna düşmesinin doğurduğu sorunların önlenmesi için de sorunlara siyasi çözüm bulunmasının önemi vurgulandı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA