18 Ağustos 2019
  • Lefkoşa31°C
  • Mağusa32°C
  • Girne30°C
  • Güzelyurt28°C
  • İskele32°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara22°C

BAY-SEN BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE ÇADIR KURDU

Bay-Sen Başbakanlık önünde çadır kurdu

29 Mayıs 2014 Perşembe 13:02

  • Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Başbakanlık önünde eylem yapan Bay-Sen’in neden eylem yaptığını anlamadığını söyledi.
  • Bay-Sen ise  bu açıklamaya karşılık olarak, “Sayın Başbakan eylem sebeplerimizi anlayana kadar da haklarımızı arayacağız” dedi.

 

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Çalışanları Sendikası (Bay-Sen), Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) Yasası’nın yenilenmemesi ve toplu iş sözleşmesinin henüz imzalanmamasından dolayı Başbakanlık önünde çadır eylemi başlattı.

Bay-Sen Yönetim Kurulu’nun başlattığı çadır eylemine, Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu ile Kamu-İş Başkanı Sami Dilek de destek verdi.

Salih Sakallı başkanlığındaki Bay-Sen, eylemde; “Yıllardan beridir askıda olan BRTK Yasası’nın ivedilikle gündeme getirilmesini, toplu iş sözleşmesinin bir an önce imzalanmasını, Başbakan’ın kurumuna sahip çıkmasını ve BRTK Yönetim Kurulu’nun üzerine düşen görevleri yerine getirmesini beklediğini" belirtti.

Bay-Sen, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) Yasası’nın yenilenmemesi ve toplu iş sözleşmesinin henüz imzalanmamasından dolayı Başbakanlık önünde başlattığı çadır eyleminin, sonuç alınana kadar devam edeceğini bildirdi.

Bay-Sen, Başbakan’dan, Bay-Sen ve BRT çalışanlarına yasa ve toplu iş sözleşmesi ile ilgili verilen sözlerin tutulmasını talep etti.

Eylemde “Gerçek BRT Bütçesi Yap”, “Meclis’te Yasa Yok BRT’de Huzur Yok” pankartları açan Bay-Sen, çadır eylemini yönetim kurulu düzeyinde yapıyor. Bay-Sen’in eylemine Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu ile Kamu-İş Genel Başkanı Sami Dilek de destek verdi.

Sakallı

Bay-Sen Başkanı Salih Sakallı burada yaptığı açıklamada, BRT’de 5 aydır toplu iş sözleşmesinin imzalanmadığına, ayrıca yıllardan beridir çalışanlarının mağduriyetlerinin bulunduğuna işaret ederek, Başbakan’ın artık devreye girerek, BRT’ye sahip çıkmasını istedi.

Sakallı, BRT’de çağdaş, gerçekçi ve yaşayabilir bir yasa ile çalışanların rahatlatılması gerektiğini ifade ederek, toplu iş sözleşmesinin de eskisi gibi yürürlükte olmasını istediklerini, bu konuda tüm siyasi partilerle de gerekli görüşmeleri yaptıklarını, sıkıntılarını, taleplerini aktardıklarını anlattı ve artık uzlaşı ve sonuç beklediklerini söyledi.

Latifoğlu

Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu da, BRT’nin kanayan bir yara olarak icraat yaptığına, çalışanların iş güvencesinin olmadığına, yeni çağdaş bir yasa istediğine işaret ederek, BRT yasası konusunda tüm partilerin, hükümetlerin çalıştığını söylediğini ancak bu yasanın bir türlü Meclis’e gidemediğini kaydetti.

Dilek

Kamu-İş Genel Başkanı Sami Dilek de, BRT çalışanlarının sorunlarının ivedilikle ele alınması gerektiğini belirterek, toplu iş sözleşmesi konusunda geri adım atmalarının söz konusu olmadığını, bunun uluslararası hak olduğunu, yasanın da ciddiyetle ele alınıp sorunların çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Yorgancıoğlu: “Bay-Sen bugün niye eylem yapıyor anlamadım”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ise, Başbakanlık önünde eylem yapan Bay-Sen’in neden eylem yaptığını anlamadığını belirterek, Bay-Sen’den istediği “toplu iş sözleşmesinde çalışanların iş güvencesi endişesini giderecek çalışmanın” kendisine iletilmediğini kaydetti.

Bay-Sen eylemi konusunda “çok samimi olmak istediğini” vurgulayan Yorgancıoğlu, “Ben niye çadır kurduklarını anlamadım” dedi.

Yorgancıoğlu, Bay-Sen ile son yaptıkları toplantıda, sendika yönetim kurulunun kendilerine, çalışanların iş güvencesi ile ilgili endişelerini aktardıklarını, kendilerinin de “bu endişelerinizi giderecek nasıl bir cümlenin sözleşmede yer almasını istersiniz, çalışıp bize getirin” dediklerini, ancak ne kendilerine ne de BRT Yönetim Kurulu’na böyle bir yanıtın iletilmediğini kaydetti.

Başbakan Yorgancıoğlu, “Dolayısıyla Bay-Sen bugün niye eylem yapıyor anladım dersem yalan söylerim” dedi.

Başbakan anlayana kadar eylem

Bay-Sen, “Sayın Başbakan eylem sebeplerimizi anlayana kadar da haklarımızı arayacağız” dedi.

Bay-Sen Başkanı Salih Sakallı yazılı açıklamasında, Başbakan’ın Bay-Sen’in yaptığı eylemle ilgili açıklamada bulunurken “eylemin nedenini anlayamadım” demesinin son derece üzücü olduğunu kaydetti.

Sakallı, “Eğer bir ülkenin Başbakanı devletin yayın kuruluşundaki sıkıntıları, çalışanların neler hissettiğini ve hak arayan emekçilerin nedenini bilmiyorsa bu üzücüdür” ifadesini kullanarak, şöyle devam etti:

“Susmayacağız. Sayın Başbakan anlayana kadar hakkımızı arayacağız.

Sayın Başbakan’a sıkıntılarımızın neler olduğunu, bunların nereden kaynaklandığını ve çözüm yollarını defalarca, hem sözlü hem de yazılı bir biçimde anlattık.

Yılın yarısı geride kalmış olmasına rağmen toplu sözleşme hala imzalanmadı, bunun için eylemdeyiz.

Ay sonuna gelinirken yürürlükte olan toplu sözleşmeden kaynaklanan haklarımız yasal sorumluluğu olmasına rağmen BRT yönetimi tarafından verilmiyor, bunun için eylemdeyiz.

Yılın ortasına gelinmiş olmasına rağmen BRTK bütçesi hala meclisten geçirilmedi, bunun için eylemdeyiz.

Aradan 21 yıl geçmesine rağmen BRT çalışanlarının neredeyse tamamı güvenceden yoksun ve kadrosuz çalışıyor, bunun için eylemdeyiz.

Kadrolu personelin terfi sınavları yaklaşık 15 yıldır yapılmıyor, çalışanlar bunun mağduriyetini en derinden yaşanıyor, bunun için eylemdeyiz.

Kurum ekonomik sıkıntıda tasarruf gerekli denmesine rağmen son derece gereksiz bir şekilde hizmet alımı adı altında istihdam sürdürülüyor, bunun için eylemdeyiz.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA