25 Nisan 2019
  • Lefkoşa25°C
  • Mağusa26°C
  • Girne20°C
  • Güzelyurt20°C
  • İskele26°C
  • İstanbul19°C
  • Ankara21°C

BALIKÇILIK ŞİMDİ BİTER!

Balıkçılık şimdi biter!

16 Eylül 2014 Salı 14:25

ŞOK ETTİ

Gıda Tarım ve Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanan ve önerileri için balıkçılara gönderilen 'Balıkçılık İzinleri Ve Balıkçılık Kaynaklarının Sürdürülebilir Kullanımı Tüzüğü' taslağında, 'Gırgır ve Trol Balıkçılık İzinleri' maddesi, balıkçıları şok etti.

 

YASAL İZİN

Denizleri kuruttuğu ve balıkları yok ettiği bilinen gırgır ve trol avcılığına yasal izin verileceği görülüyor. Bu tüzük taslağı balıkçıları tedirgin ederken, Güzelyurt Körfezi balıkçıları buna şiddetle karşı olduklarını belirterek, eylem uyarısında bulundu.

 

BALIKÇILIĞIN SONU GELECEK

'Balıkçılık İzinleri ve Balıkçılık Kaynaklarının Sürdürülebilir Kullanımı Tüzüğü' ile balık kaynaklarının sürdürülebilirliğinin sağlanması yerine yok edileceğine dikkat çekiliyor.

Tüzük kapsamında, yasal izin verilmesi öngörülen trol ve gırgır avcılığının, ülkemizdeki 420 civarı mesleki balıkçının sonunu getireceği belirtiliyor.

Rana SARRO

 

KKTC'de gırgır ve trol avcılığı için tüzük geçiriliyor. Denizleri kuruttuğu ve balıkları yok ettiği bilinen gırgır ve trol avcılığının yasal olarak izinlendirilmesi için girişimi başlatıldığı bildirildi.

Gıda Tarım ve Enerji Bakanlığı tarafından 'Su Ürünleri Yasası' altında her yıl hazırlanan 'Balıkçılık İzinleri Ve Balıkçılık Kaynaklarının Sürdürülebilir Kullanımı Tüzüğü'ne, bu yıl gırgır ve trol izin koşullarının da eklendiği görüldü. Balıkçıları ve amatör balıkçıları ilgilendiren Tüzük taslağında, 'Gırgır ve Trol Balıkçılık İzinleri' başlıklı madde dikkat çekti.

'Balıkçılık İzinleri Ve Balıkçılık Kaynaklarının Sürdürülebilir Kullanımı Tüzüğü'nün 15'nci maddesinin, 'Gırgır ve Trol Balıkçılık İzinleri' maddesi olduğu görüldü.

'Balıkçılık İzinleri Ve Balıkçılık Kaynaklarının Sürdürülebilir Kullanımı Tüzüğü' ile balık kaynaklarının sürdürülebilirliğinin sağlanması yerine, yok edileceğine dikkat çekiliyor.

 

İLAN DA EDİLECEK

15'nci maddenin 1'nci fıkrasında; "Daire başvuru tarihinden önce en az 6 aydan beri aktif olarak faaliyette bulunan su ürünleri ve balıkçılıkla iştigal eden ve Daire tarafından öngörülecek ilan süresi içerisinde müracaat eden balıkçılık kooperatiflerine, 2 yıldan az olmamak üzere 5 yıla kadar bu tüzüğün 12'nci maddesinin 3 ve 4'üncü fıkralarında belirtilen izin sayılarını aşmamak koşulu ile trol veya gırgır balıkçılık izni verebilir" deniyor.

TROL VE GIRGIR İZİN KOŞULLARI

'Ticari Balıkçılık İzinlerinin Sınırlandırılması' başlıklı 12'nci maddesinde ise; "Küçük ölçekli kıyı balıkçılığı, 500 adet tekne ile sınırlandırılıyor. Trol ve gırgır hariç, karasuları dışında da avcılık yapacak 12 metreden büyük tekneler, 50 adet ile sınırlandırılıyor. Sadece trol ağı ile avcılık yapacak gemiler, 2 adet ile sınırlandırılıyor. Mekanik güç kullanarak avcılık yapacak gırgır gemileri 3 adet ile ve ülke karasularının dışında ve Akdeniz'de balıkçılık yapacak gemiler ise, 5 adet sınırlarını aşamaz" diye belirtiliyor.

Yarın;

-          Tüzüğün adına aykırı

-          Memlekete gırgır ve trol avcılığı getirtiliyor

-          Denizler yok edilecek

-          Balıkçılar ne diyor?

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA