23 Mayıs 2019
  • Lefkoşa27°C
  • Mağusa27°C
  • Girne24°C
  • Güzelyurt27°C
  • İskele27°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara20°C

BAKAN DÜRÜST: “DENİZCİLİKTEN DAHA FAZLA YARARLANMALIYIZ”

Bakan Dürüst Hatay ziyareti çerçevesinde, İskenderun Limanı’nda incelemelerde bulundu…

Bakan Dürüst: “Denizcilikten daha fazla yararlanmalıyız”

16 Haziran 2016 Perşembe 14:52

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Hatay temasları çerçevesinde Türkiye’nin en önemli Liman kenti konumunda olan İskenderun Ticaret Limanı’nda  tesisleri gezdi ve yetkililerden Liman işleyişi hakkında bilgiler aldı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst İskenderun Limanında ki incelemeleri sonrası basına yaptığı kısa açıklamasında şöyle konuştu; “Bizler KKTC’de, bir ada ülkesi olmamıza rağmen maalesef denizcilikten yeteri kadar yararlanamamaktayız. Burada yerinde görmüş olduğumuz işletme yapısı son derece etkileyici. İskenderun’un kalbi burada atıyor. Yapılan yatırım çok ciddi ve büyük. Kuzey Kıbrıs’ta bu ve benzeri modellerin olması ekonomimize can katacaktır. Bugünkü ziyaretimizde bunu daha da iyi kavradık. Coğrafik konumu ile bizler de bu anlamda Akdeniz’in kalbi olabiliriz. Ekonomik anlamda atıl durumda olan, benzer modellerde olduğu gibi daha küçük ölçekli limanlar yapabiliriz. İnsanımıza iş ve aş sağlamanın yanında ülkemizi yarınlara hazırlayabiliriz.”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, “Limanlar, yollar, üniversiteler yapacağız ve bu ülkenin gelişiminde etkin rol oynayacağız. Anavatan Türkiye’mizin destek ve vizyonu ile yeni kalkınma modelleri yaratacağız. Güney komşularımız tüm bunlardan varsın rahatsız olacaksa olsun. Biz yolumuzda ilerlemeye devam edeceğiz ki masada da güçlü bir KKTC olsun” dedi.

Bakan Dürüst, Akdeniz’de çok sayıda adaların var olduğuna dikkati çekerek, “bu adalar çoktan Liman işletmeciliğinde ciddi yol aldılar. Bu sahada da varlığımızı gösterebilmemiz için hemen çalışmalara başlamalıyız. Nasıl ki bugün Üniversitelerimizin gelişimi ve öğrenci sayımız Güney Komşularımız tarafından kıskanılacak düzeye ulaştıysa, nasıl ki otellerimiz ile artık konuşulur olduysak, limanlarımızla da var olduğumuzu göstermeliyiz.” dedi.hatay.jpg

Bakan Dürüst, limanlar konusunda bir çalışma başlatacaklarını, bu konuda Türkiye’den de teknik destek alabileceklerini belirtti. 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA