18 Nisan 2019
  • Lefkoşa18°C
  • Mağusa20°C
  • Girne19°C
  • Güzelyurt17°C
  • İskele20°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara10°C

ARABACIOĞLU’NUN İSTİFASI GÜNDEM OLDU

Arabacıoğlu’nun istifası gündem oldu

25 Eylül 2014 Perşembe 10:20

maxresdefaultBaşbakan Özkan Yorgancıoğlu dün Bakanlar Kurulu Toplantısı öncesinde basına yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu’nun istifası konusuna değinerek, “Bize göre Arabacıoğlu görevini layıkıyla yapan bakanlardan bir tanesidir. Kendisini ikna etme adına görüşmelerimiz devam edecektir” dedi. Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, eğitim konusuyla ilgili açıklama ve değerlendirmelerde bulundu.

İYİ İRDELEMELİ

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu’nun istifa ederken söylediği gerçeklerin iyi irdelenmesi gerektiğini kaydederek, “Belki de bazı okulların yeniden merkezileştirilmesi gündem olmalıdır. Arabacıoğlu’nun ‘bu sistem çöktü, iflas etti’ derken kastettiği budur” diye konuştu.

YENİ DÜZENLEME ŞART

Öğrencilere en iyi eğitimi sağlamanın devletin görevi olduğunu vurgulayan ve bilimsel kriterlerin gerekliliğine dikkat çeken Yorgancıoğlu, “Bir eğitim sisteminde her şeyin yerli yerine oturabilmesi, maksimum verimin elde edilebilmesi, ülkenin kaynaklarının en iyi şekilde kullanabilmesi için yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

“GÖREVİNİ LAYIKIYLA YAPIYOR”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, koalisyon ortağının lideri ve aynı partinin Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın istifayı kabul etmediğini anımsattı.Yorgancoğlu, “Bize göre Arabacıoğlu görevini layıkıyla yapan bakanlarımızdan bir tanesidir. Kendisini ikna etme adına görüşmelerimiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

“ÜLKENİN BU OKULLARA ÖĞRETMEN YETİŞTİRMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Eğitimdeki bazı sıkıntılara işaret eden Yorgancıoğlu, İskele’de koleje giden gençlerin başka bir okula taşınmasıyla ilgili soruna değindi. Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, “Bilmemiz gereken şöyle bir gerçeklik vardır. İskele bölgesindeki kolejdeki bazı öğrencilerin bir başka koleje taşınması halinde o okulumuzda öğrenci sayısı sınıf başına 5’e veya 6’ya düşecek. Peki, böyle bir ortamda, bu ülkenin okullara öğretmen yetiştirmesi mümkün müdür? Mümkün değildir” dedi.

“BU ALANDA GÖREV YAPAN ARKADAŞLARIMIZDAN ANLAYIŞ BEKLEME HAKKIMIZ VAR”

Arabacıoğlu’nun istifa etmeden kendileriyle yaptığı görüşmelere değinen Özkan Yorgancıoğlu şöyle devam etti: “Birçok okullarda sınıflardaki öğrenci sayısının 8-11 olduğu, bazı müdürlerin ek öğretmen talep etmek adına 24-26 kişilik sınıfları bölerek sınıftaki öğrenci sayını düşürdüklerini ifade etmiştir. Bunların da gözetilmesi gerekir.

Tabi ki öğrencilerin en iyi eğitimi alması kaçınılmaz bir gerekliliktir. Verimlilik açısından sınıflarda olması gereken minimum bir sayı vardır. Bu da çözmemiz gereken bir sorundur. Hükümetin bu alanda görev yapan arkadaşlarımızdan anlayış bekleme gibi bir hakkı var diye düşünüyorum.”

“SON DAMLA SENDİKANIN EYLEMİ”

Bir soru üzerine istifayla ilgili değerlendirmelere devam eden Yorgancıoğlu, “Bana ulaşan bilgiler aslında istifayı gerektiren son damlanın sendikanın eylem yapmış olmasıdır. Başbakanlık dahil bütün bakanlıklarda sıkıntı vardır. Çünkü ülkemizde her gün yaşanan olaylar, çözmemiz gereken sorunlar vardır. Bazıları haklıdır, bazıları ya gereğinden fazla talep içermektedir ya da amacı aşmaktadır” diye konuştu.

DENKTAŞ ve ARABACIOĞLU AÇIKLAMA YAPACAK

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu’yla birlikte bugün bir basın toplantısı düzenleyecek. DP-UG’den yapılan açıklamaya göre, Parti Genel Merkezi’nde yer alacak basın toplantısı saat 11:00’de başlayacak.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA