21 Kasım 2018
  • Lefkoşa17°C
  • Mağusa18°C
  • Girne18°C
  • Güzelyurt14°C
  • İskele18°C
  • İstanbul15°C
  • Ankara12°C

AP SEÇİMLERİNE GÖLGE DÜŞTÜ

AP seçimlerine gölge düştü

26 Mayıs 2014 Pazartesi 13:53

Avrupa Parlamentosu’nun 751 üyesinden “Kıbrıs” için ayrılan 6’sının belirlenmesi için dün Güney Kıbrıs sandık başına gitti. AB üyesi 28 ülkede yapılan seçimler dünkü seçimlerle tamamlandı.  Seçimlerinde oy kullanma oranının %42,3 olduğu açıklandı. Rum Merkez Seçim Dairesi Başkanı Constantinos Nicholaides, oy kullanma oranının 2009'daki Avrupa seçimlerinde %59,40 olduğunu söyledi. Seçimde 1.869 Kıbrıslı Türk oy kullanırken, Kıbrıslı Türk oyları genel toplamın %3.19’una denk gelidi. Kıbrıs’ın güneyinde seçime katılım %42.37 olarak açıklandı.

Kıbrıslı Türklerin birçoğunun oy kullanmaması nedeni ile seçime gölge düştüğü iddia edilirken, seçime katılan ve aday olan Kıbrıslı Türkler yaşanan sorunlar nedeni ile büyük moral bozukluğu yaşadı.

Kıbrıslı Türk krizi

Güney Kıbrıs’ta Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekilliği seçimlerinde oy kullanmak amacıyla dün sandığa giden Kıbrıslı Türklerin büyük çoğunluğu, "adres sorunu olduğu" gerekçesiyle oy kullanamadı.

AP seçimlerinde milletvekili adayı beş Kıbrıslı Türk bulunuyordu. İki toplumlu “Drasi/Eylem” grubundan Deniz Birinci ve Alev Tuğberk (Hatice Alev Necdet); Kıbrıs Sosyalist Parti’den Mehmet Birinci ve Osman Zorba ile bağımsız aday Şener Levent yarıştı. Adaylar Rum İçişleri Bakanlığı Şehir Planlama Dairesi’nde kurulan Seçim Merkezi’nde yaptıkları açıklamalarda, Kıbrıslı Türklerin oy kullanma hakkının gasp edildiğini belirterek, yaşananları protesto ettiler. Kıbrıslı Türk adaylar,  “sembolik” bir sandık kurarak oy attılar.

KTÖS sandık başından ayrılmadı

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Başkanı Güven Varoğlu, Genel Sekreter Şener Elcil ve bazı üyeler de Seçim Merkezi’ne giderek, oy kullanmak istedi. Oy kullanamayacaklarını öğrenen ve kullanmakta direnen sendika yetkilileri, sandık görevlilerinden ‘oy kullanamama gerekçelerini’ anlatan resmi bir yazı talep etti.

Sendika yetkililerinin, sandık başından ayrılmayarak, oy kullanmakta direnmesi üzerine Rum Çevik Kuvvet Birliği, olaya müdahale etmek istedi. Başta, Drasi/Eylem” grubundan milletvekili adayı olan Dinos Ayiomamitis olmak üzere sandık başında bekleyenlerin tepki göstermesi ve dışarıda bekleyenler tarafından “yuhalanmaları” üzerine, Çevik Kuvvet Birliği dışarı çıktı.

KTÖS resmi yazı talep etti

Rum İçişleri Bakanı’nın merkezden ayrılmasından kısa bir süre sonra, yaklaşık iki buçuk saat sandık başında bekleyen KTÖS yetkilileri, oy kullanamama gerekçelerini anlatan resmi bir yazı talep etti. KTÖS yetkilileri Seçim Merkezi’nden ancak resmi yazıyı almalarının ardından ayrıldı.

Basına burada açıklama yapan KTÖS Başkanı Güven Varoğlu, “Bu yazı, Rum İçişleri Bakanı huzurunda yazıldı. Yazıda benim kimlik numaram yazıyor, ardından da seçmen listesinde kimlik kartı numaram olmadığı için bana oy hakkı verilemediği belirtiliyor. Biz burada oy hakkımızı gasp edenlere karşı bir mücadele verdik” dedi.

Varoğlu, Rum Polisi’nin kendilerini binadan atmak istediğini söyleyerek, ancak bunu başaramadıklarını kaydetti.

Mücadeleye devam edeceklerini dile getiren Varoğlu, haklı olduklarına inandıklarını, “iyi bir direniş” sergilediklerini düşündüklerini ifade etti.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de, sandık başındaki mücadelelerine destek olan Türk ve Rumlara teşekkür etti. “Kıbrıslı Türk ve Rumların birbirini koruması gerektiğini” söyleyen Elcil, “Bunu yapmadığımız için bugün bu hale geldik” dedi.

Elcil, “Bize verilen bu belge bir devlete yakışmayan, utanç belgesidir” diye konuştu. Elcil, mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

“Rum İçişleri Bakanı seçim merkezi’ne gitti”

Kıbrıslı Türklerin büyük çoğunluğunun oy kullanamaması sonucu yaşanan olaylar üzerine Rum İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos, Seçim Merkezi’ne giderek, Kıbrıslı Türk milletvekili adayları ile görüştü. Hasikos, Kıbrıslı Türk seçmenlerin oy kullanamaması sorununun nereden kaynaklandığı konusunda bilgi verdi. Bu sırada, adaylarla Hasikos arasında gerginlik yaşandı. Gerginlik, salon dışında da sürdü. Salon dışında basına kısa bir açıklama yapan Hasikos, Avrupa Parlamentosu seçiminde oy kullanacak olan bir seçmenin nerede ikamet ettiğinin her koşulda araştırıldığını; Kıbrıslı Türklerin bir kısmının oy kullanamayışının da, “adreslerde yaşanan problemlerden” kaynaklandığını savundu.

Hasikos, seçim öncesinde Kıbrıslı Türklere adres beyanında bulunmaları için fırsat tanındığını ve çok sayıda Kıbrıslı Türk’ün Rum İçişleri Bakanlığı’na giderek adres beyanında bulunduğunu kaydetti.

Rum Nüfus Dairesi sisteminin, adres beyanında bulunan Kıbrıslı Türkleri otomatik olarak seçmen kütüğüne kaydettiğini söyleyen Hasikos, bu kişilere oy kullanma hakkı verildiğini belirtti. Hasikos, adres beyanında bulunmamış olan gerek KKTC’de gerekse Güney Kıbrıs’ta ikamet eden Kıbrıslı Türklere ise oy kullanma hakkı verilmediğini söyledi. Hasikos, “3-5 kişi bağırdı diye seçimi tehlikeye atmayacağız" dedi.

Hadjipakos: Seçimlerde Kıbrıslı Türklere kolaylık sağlandı 

Merkez Seçim Memuru Yardımcısı Andreas Hadjipakos, Kıbrıs'ın kuzeyinde yaşayan Kıbrıslı Türklerin, hükümet kontrolü altındaki bölgelerde kurulan özel bir seçim merkezinde Avrupa seçimleri için oylarını kullanmalarına yönelik bütün tedbirlerin alındığını bildirdi. Açıklamalarda bulunan Hadjipakos, geçiş noktalarına seçim merkezlerinin yerini gösteren haritalar yerleştirildiğini, merkezlerde herhangi bir yardım için Türkçe konuşan personel bulundurulduğunu anlattı.  Andreas Hadjipakos, Kıbrıs’ın güneyinde yaşayan Kıbrıslı Türklerin, bölgelerindeki Kıbrıslı Rum seçmenlerle birlikte seçim merkezlerinde oy kullanabileceklerini ifade etti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA