20 Temmuz 2019
  • Lefkoşa32°C
  • Mağusa33°C
  • Girne30°C
  • Güzelyurt30°C
  • İskele33°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara29°C

ANASTASİADES KIBRISLI TÜRKLERE SESLENDİ

Anastasiades Kıbrıslı Türklere seslendi

02 Ekim 2014 Perşembe 14:25

anastasiades - KopyaRum Lider Anastasiades bir çözüm bulmak için samimi arzusu ve kararlılığını katiyet olarak düşünmeleri gerektiğini belirterek, Kıbrıslı Rumların beklentilerini de karşılamayan ya da Kıbrıslı Rumları ve Kıbrıslı Türkleri ikinci sınıf AB vatandaşı haline getiren bir çözümün kabul edileceğini beklememeleri gerektiğinin altını çizdi.

Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 54. yıldönümü nedeniyle yaptığı halka sesleniş konuşmasında, Kıbrıs sorununa ilişkin olarak uluslararası toplumun gösterdiği ilgi ve bu konuda yer alan hareketliliğin Kıbrıs Hükümet’inin hedeflerine ulaşmak için potansiyelleri yaratacağına inandığını dile getirdi.

Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis ayrıca, devamlı tetikte olmaktan başka bir çare bırakmayan ulusal, ekonomik ve sosyal düzeyde birikmiş zorlukları olan kritik bir dönemden söz etti.

Hükümetin ısrarlı çabaları sonucu, kısıtlayıcı süreler ve hakemlik olmadan, kabul edilemez mevcut durumun sona ermesine yol açan bir sürecin gerçekleştirilmesi için gereken şartların oluşturulduğuna dikkat çeken Rum Yönetimi Lideri ayrıca, Hükümetin işgali sona erdirecek ve tüm yasal vatandaşların insan hakları ve temel özgürlüklerini sağlayacak bir çözümün bulunması için çalıştığını savundu.

Rum Yönetimi Lideri halkı, ülkeyi ve kurumları birleştirecek, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temelinde işlevsel ve sürdürülebilir bir çözümün, Üst Düzey Anlaşmaları, Birleşmiş Milletlerin ilgili kararları, Avrupa Birliği ilkeleri ile  11 Şubat 2014 tarihli Ortak Deklarasyon doğrultusunda olması gerektiğini vurguladı. Anastasiades devamla, Kıbrıslı Türklere hitaben, Hükümetin bir çözüm bulmak için samimi arzusu ve kararlılığını katiyet olarak düşünmeleri gerektiğini belirterek, öte yandan Kıbrıslı Rumların beklentilerini de karşılamayan ya da Kıbrıslı Rumları ve Kıbrıslı Türkleri ikinci sınıf AB vatandaşı haline getiren bir çözümün kabul edileceğini beklememeleri gerektiğinin altını çizdi.

Rum Yönetimi Lideri, Türk hükümetini somut eylem ve faaliyetler ile Kıbrıs sorununu çözmeyi hedefleyen çabaya önemli ölçüde katkıda bulunmaya çağırdı.

Anastasiades devamla: “Kıbrıs'ın bağımsızlığının 54. yıldönümü, yeni nesillerin güvenlik, kalkınma, refah ve barış koşullarında birlikte yaşamalarına ve birlikte yaratmalarına yola açacak ve Kıbrıs'ın geleceği için temelleri oluşturacak yeni bir dönemin ve gidişinin başlangıcı olsun” dileğinde bulundu.

Ekonomik krize de atıfta bulunan Anastasiades, "bugün ülkemizi çöküşün eşiğine getiren ve uzun zamandır devam eden sorunlar, sistemin patojenleri, geçmişin kararsızlığı ve sorumsuzluğun yanı sıra siyasi zaaflar, yanlış stratejik seçimler ve önyargıların hesabını ödemek zorunda kalıyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA