21 Nisan 2019
  • Lefkoşa16°C
  • Mağusa16°C
  • Girne16°C
  • Güzelyurt14°C
  • İskele16°C
  • İstanbul14°C
  • Ankara9°C

AKSA’DA  8 FİLTRENİN MONTE İŞLEMİ SÜRÜYOR

AKSA’da  8 filtrenin monte işlemi sürüyor

15 Eylül 2014 Pazartesi 16:59

Kalecik’te faaliyet gösteren ve ülkedeki iki elektrik üretim santralinden biri olan AKSA’da baca gazındaki zehirli gazların Avrupa Birliği limitlerinin altına çekilmesi için sürdürülen çalışmaların Aralık ayı sonunda tamamlanması bekleniyor. Zararlı gazlar arasında olan azot bileşenli gazların limitlerin altına çekilmesi için AKSA santralinde çöp arabası büyüklüğünde 8 filtrenin monte işlemi sürüyor.

AKSA Müdürü Murat Çaptuğ, “Şu an yapılan sistem son çıkan yönetmelik sayesinde zorunlu oldu” dedi. Santralin bacasından salınan gazda bulunan kükürt oksit ile azot oksitlerin 17 Şubat 2014’te hayata geçen Hava Kirletici Emisyonların Sınırlandırılması Tüzüğü’ndeki değerlerin altına düşürülmesi gerektiğini belirten Çaptuğ, “Sistem devreye sokulduğunda hava yönetmeliğindeki tüm parametreleri sağlıyor olacağız” dedi.

MALİYETİ 20 MİLYON TL

Kükürt oksit ve azot oksitlerin filtreleme sistemlerinin farklı olduğunu anlatan Çaptuğ, “Son çıkan yönetmelikteki azot oksit değerlerinin altına inebilmek için “Denoks” adı altındaki sistemi kurmak zorunlu oldu” diye konuştu. Maliyeti 20 milyon TL civarında olan sistemin hayata geçirilmesiyle ilgili Çaptuğ, “Hedefimiz Aralık sonu bunu devreye almak” ifadelerini kullandı.

“KÜKÜRT OKSİT SIKINTISI YOK”

Santral bacası gazındaki kükürt oksit seviyesinin yönetmelikteki parametrelerin altında bulunduğunu, bunun nedenin ise kullanılan yakıtının kükürt oranının düşük olması olduğunu kaydeden Çaptuğ, ancak emisyon sınır değerlerinin zaman içerisinde daha da düşürüleceğinden kükürt dioksitlerin de arıtılması için “Desoks” ünitelerinin de bulunduğunu kaydetti.

“SALINIM SINIRININ 500 MİLİGRAM ALTINDA FAALİYET GÖSTERİYORUZ”

Tesisin 2003’te kurulduğunu, bugün 153 megavat kapasitesi olduğunu ve ülke ihtiyacının yüzde 55’ini karşıladıklarını kaydeden Çaptuğ, bugün 1700 miligram olan kükürt dioksit salınım sınırının 500 miligram altında faaliyet gösterdiklerini, 2017’ye kadar kükürt dioksit miktarını 200 miligrama düşürmeyi amaçladıklarını kaydetti. Desoks arıtma sisteminde deniz suyunun da kullanıldığını ifade eden Çaptuğ, ancak denize geri salınan suyun herhangi bir çevre veya sağlık sıkıntısına neden olmadığını savunarak “Bunun denize bir zararı yok. Çevre Etki Değerlendirme raporlarında da belirtilmiştir” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA