21 Nisan 2019
  • Lefkoşa14°C
  • Mağusa12°C
  • Girne17°C
  • Güzelyurt11°C
  • İskele12°C
  • İstanbul12°C
  • Ankara5°C

“AKDENİZ’DEKİ DOĞAL GAZ ÇOK TARAFLI BİR FIRSAT”

“Akdeniz’deki doğal gaz çok taraflı bir fırsat”

04 Haziran 2014 Çarşamba 13:50

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Arnavutluk Endüstri ve Enerji Bakanı Yardımcısı Dorian Ducka’yı kabulünde yaptığı konuşmada, güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin AB üyelik sürecinde çözümle ilgili bir momentum olduğunu, onun kaçırıldığını, ancak şimdi Doğu Akdeniz’de doğal gaz bulunmasının yeni ve çok taraflı bir fırsat yarattığını kaydetti.

Yorgancıoğlu, bu fırsatı herkesin iyi değerlendirilmesi ve çözüm sürecine çıkarlarını gözeterek katkı koyması gerektiğini de belirtti.

Yorgancıoğlu öyle konuştu:

“Bir taraftan Avrupa için bu gazın Rus gazına karşılık hem fiyat hem de güvenirlik açısından avantajlı olması, bu doğal gazın ABD şirketleri tarafından çıkarılacak olması, Amerika için bir avantaj sağlaması, Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınacak olması, Türkiye ve Yunanistan’ı sizin gibi geçit ülkelerini de ilgilendiriyor. Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların ekonomik gelişimlerine katkı sağlayacak, İsrail’in doğal gazını da Avrupa’ya taşıyacak. Bütün bölge ülkelerine menfaat sağlayacak, ekonominin önünü açacak yeni bir fırsat olarak görüyoruz biz bunu ve iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Tüm tarafların çıkarlarını ortak paydada buluşturularak çözüme katkı sağlayacak bir katalizör rolü oynaması gerektiğine inanıyoruz” .

Ducka

Kabulde konuşan Arnavutluk Endüstri ve Enerji Bakanı Yardımcısı Dorian Ducka, ise Annan Planı üzerinden 10 yıl geçtiğini, ABD Başkan Yarcımcısı Biden’in çözüme bir etki yapmak ve enerji konusuyla ilgilenmek için adaya geldiğini dile getirerek, kendi ülkesinin de güney gaz koridorunun bir partneri olduğunu belirtti.

Güney gaz koridorunun batı Avrupa’ya bağlandığı son noktanın ülkesi olduğunu ifade eden Ducka, Kıbrıs’ın da Avrupa’nın enerji güvenliğine katkı yapar bir duruma gelmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Bu fırsatların her iki toplum için de kazan kazan durumu ortaya çıkaracağına inandığını dile getiren Ducka, Avrupalılar’ın daha açık bir vizyonu olması, kendilerinin de daha net katılımcılar olmaları gerektiğini belirtti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA