16 Temmuz 2019
  • Lefkoşa24°C
  • Mağusa27°C
  • Girne25°C
  • Güzelyurt23°C
  • İskele27°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara17°C

ABD BÜYÜKELÇİSİ YAZDI "UKRAYNA İÇİN BİRLEŞELİM"

ABD Büyükelçisi Yazdı "Ukrayna için birleşelim"

18 Nisan 2014 Cuma 13:14

UKRAYNA İÇİN BİRLEŞELİM

ABD Büyükelçisi John M. Koenig

Geçtiğimiz Kasım ayından beri Ukrayna halkı kendi geleceğini belirlemek için uğraş vermektedir. Bu süreçte tüm dünya için cesaret ve barışçıl bir değişimin  sembolü olmuşlardır. Uluslararası Topluluk, Ukrayna için birarada durmaktadır ve Ukrayna’nın bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı duymaktadır. Ayrıca  vatandaşlarına ülkelerini nasıl yönetmek istediklerine karar verebilmeleri için  yer açmakta ve destek vermektedir.

Geçen Kasım ayında Kiev’de toplanan küçük bir grup insan, Cumhurbaşkanlarına seslerinin duyulmasını istediklerini söylediler. O, siyasi bir kararla AB ile bir birlik antlaşması yapmamaya karar vermişti. İnsanlar onunla ayni fikirde değildi ve bunu ona açıkca söylediler. Oradaki o protesto büyüyerek on binlere ulaştı. Sesleri siyasi bir kararı protesto etmekten ötesini başardı. Soğuk kış boyunca ülkenin her yanından gelen yurttaşlar Meydan’da durarak ülkelerindeki yozlaşmanın son bulmasını, gizli saklı iş anlaşmaları yerine çalışkan vatandaşların daha çok ekonomiye katılımını ve  gerçek anlamda anayasal koruma istediler.

Bu sadece Ukrayna hakkında değildir. 21inci yüzyılda milletlerarası ilişkileri yöneten temel prensiplerle ilgilidir.  Başkan Obama’nın 26 Mart’ta Belçika’da dediği gibi ‘Bu, nesiller boyunca  oluşturmaya çalıştığımız uluslararası düzen için Avrupa ve Amerika için bir test anıdır.’ Bu düzen, egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygıyı da gerektiren bir dizi esas prensiplere dayalıdır. Sırf Rusya’nın Ukrayna ile derin bir tarihi var diye, Rusya’nın Ukrayna’nın geleceğini dikte edebileceği anlamına gelmemektedir. 27 Mart’ta BM Genel Kurulu’nda dizilen ve, BM Antlaşması temel prensiplerini destekleyen, Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğünü destekleyen ve Rusya’nın gayrı yasal davranışlarına karşı duran  yüz  ülke vardı. Amerika Birleşik Devletleri ve Kıbrıs bu ülkeler arasındaydı.

Diğer  önemli bir nokta: Ukrayna’daki bugün varolan siyasi aktivizmdir. Kış boyunca Meydan’da farklı uyruk ve dinden gelenler, çok etnikli bir Ukrayna’yı ortaya koymuştur. Ukrayna halkı, Ukraynaca, Rusca ve Tatarca konuşanlar, hepsi geleceklerini bağımsız ve demokratik bir ulus olarak belirleme hakkına sahiptirler.

Sosyal medya, bu görüşleri anlamamız için ilk elden imkan sağlamaktadır. Tüm dünyada dolaşan güçlü ve açık sosyal medya sayesinde, onların videolarını izleyerek, fotoğraflarına bakarak veya bloglarını okuyarak bunu anlayabiliriz. Özgür ve engelsiz Internet, Ukraynalı seslerin dünyaya ulaşmasını sağlamış ve hatta burada Kıbrıs’ta bile Ukraynalıların neyi başarmaya uğraştıklarını görme, duyma ve okuma imkanı bulmuşuzdur.

Önce küçük bir protestoya maruz kalan Başkan Yanukoviç, yedi günlüğüne yokolmuş ve sonunda da ülkesini terketmiştir. Demokratik yollarla seçilen Ukrayna Halkının temsilcileri, Yanukoviç’in korkaklığı sonucunda yaratılan liderlik boşluğunu  geçici bir teknokrat hükümet oluşturarak doldurmuş ve sorumluluk alarak erken bir  seçim belirlemiştir.

Nisan ayında bu geçici hükümet her Ukrayna vatandaşının  sesinin duyulmasını sağlayacal ekonomik ve siyasi reformlar önerecektir. Mayıs’ta Ukrayna halkı yeni başkanını seçecek ve halkın istediği gibi bir Ukrayna’yı gelecekte kurma görevini ona verecektir.

Bu arada, Rusya, Kırım’da uluslararası yasal düzeni kırıp dökmüş ve hukukun üstünlüğü fikrini yoketmiştir. Rusya, zoraki, alelacele ve yasal olmayan bir referandumla yabancı askeri müdahaleyi bahane ederek  komşu bir ülkenin toprağını küstahça almayı haklı göstermeye çalışmıştır. Yapılan bu şey dayanmayacaktır. Kırım Ukrayna’dır.  Ukrayna Anayasasının tanıdığı sınır, bağımsız Ukrayna sınırıdır. Dünya, Rusya’nın mühendisliğinde yapılan bir referanduma kanmamıştır. Avrupa ve dünya için çok önemli olan bu ilkeler yeniden ayağa kaldırılmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri, Kıbrıs, ve dünya güçlü ve sorumlu bir Rusya’ya ihtiyaç duymaktadır, zayıf  bir Rusya’ya değil.

Önümüzdeki haftalarda ve aylarda Kiev, Washington, Lefkoşa, ve dünya, yozlaşmış ve otoriter bir lidere karşı duran cesur insanların haklarını korumak için ayağa kalkmalıdır. Ukrayna vatandaşları reformlarını ve seçimlerini belirlerken  desteğimizi istemiştir. Tek, özgür ve huzur içinde bir Avrupa için hepimiz birarada durmalı, Ukrayna için birleşmeliyiz.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA