24 Şubat 2020
  • Lefkoşa7°C
  • Mağusa9°C
  • Girne9°C
  • Güzelyurt5°C
  • İskele9°C
  • İstanbul5°C
  • Ankara2°C

AB: TÜRKİYE'YE MALİ YARDIM YAPILMADIĞI ELEŞTİRİLERİ ASILSIZ

Avrupa Birliği, mülteci mutabakatı çerçevesinde Türkiye’ye söz verilen mali yardımın yapılmadığı eleştirilerini geri çevirdi. AB Komisyonu'nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi, "Anlaşmayı Türkiye de çok iyi biliyor" dedi.

AB: Türkiye'ye mali yardım yapılmadığı eleştirileri asılsız

25 Ocak 2020 Cumartesi 21:45

Avrupa Birliği (AB), mülteci mutabakatı çerçevesinde Türkiye'ye söz verilen mali yardımın yapılmadığı eleştirilerini geri çevirdi.

AB Komisyonu'nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson Zagreb'de AFP'ye yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin mülteci mutabakatı çerçevesinde Türkiye'ye söz verdiği mali yardımları yapmadığı eleştirilerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Türkiye'nin AB'ye mali yardımları ödemediği yönündeki eleştirisinin "asılsız" olduğunu söyleyen temsilci, "Anlaşma Türk tarafıyla imzalandı. Onlar da anlaşmayı çok iyi biliyor" dedi.

Söz konusu mali yardımın, somut projelerin finanse edilmesi için söz verildiğini söyleyen üye, bunların bazılarının uzun süreli olduğunu hatırlattı. Johansson örnek olarak sığınmacılar için sağlık merkezleri ya da okul inşa edilmesini verdi. Mali yardımın aynı zamanda yüzbinlerce sığınmacı çocuğa ders veren öğretmene de aktarıldığını belirten temsilci, "Öğretmenler aylık maaş alıyor. Bu nedenle mali yardımın tamamı ödenmiş değil" dedi. AB temsilcisi mali yardımın büyük bölümünün bunun yanı sıra Türkiye'deki bir milyon 700 bin sığınmacının gıda ihtiyacının düzenli olarak karşılanması için gönderildiğini kaydetti.

AB 2016 yılında Avrupa'ya sığınmacı akınının sınırlandırılması için Türkiye ile geri kabul anlaşması imzalamıştı. Anlaşmaya göre Yunanistan'a Türkiye üzerinden giriş yapan ve Yunanistan'da iltica başvurusunda bulunmayan sığınmacıların Türkiye'ye iade edilmesi kararlaştırılmıştı. AB, bunun karşılığında Türkiye'ye toplam 6 milyar euro mali yardım, kabul edilen her Suriyeli sığınmacı karşılığında bir Suriyeliyi yasal yollardan kabul etme ve Türkiye ile vize muafiyeti sürecinin hızlandırılmasını taahhüt etmişti.

Türkiye, mülteciler için AB'den yapılan ödemelerin yetersiz olduğu eleştirisini sık sık dile getirmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekâtına sert tepki gösteren AB ülkelerini sığınmacılara "kapıları açmakla" tehdit etmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyareti öncesinde Alman Bild gazetesine verdiği demeçte, "Şu anda 2020'deyiz ve hâlâ ilk 3 milyar euronun tamamı elimize ulaşmış değil" diye konuşmuştu.  

AB 2020 yılında mülteciler için Türkiye'ye 1 milyar euro aktarılmasını öngörüyor. Böylece 2020 sonuna dek Türkiye'ye yaklaşık dört milyar euroya yakın mali yardım yapılmış olacak. Paranın geri kalanının ise 2025 yılına kadar ödenmesi planlanıyor.

"Türkiye altı kriteri yerine getirmedi"

AB Komisyonu'nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Johansson Türkiye'ye vize serbestisi tanınması konusunda Ankara'nın birçok ilerleme kaydettiğini söyledi ancak Türkiye'nin bu konuda hâlâ altı kriteri yerine getirmediğini ifade etti. Temsilci buna örnek olarak terörle mücadele yasasını verdi. Temsilci Türkiye'nin AB üyelik müzakereleri görüşmelerinde ise hiçbir ilerleme kaydedilmediğini belirtti.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA