17 Temmuz 2019
  • Lefkoşa33°C
  • Mağusa34°C
  • Girne30°C
  • Güzelyurt28°C
  • İskele34°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara21°C

50 KİŞİ MAĞUSA'DA AKYAR SINIR KAPISINDA EYLEM YAPTI

5 Kıbrıslı Türk gencinin güneyde darp edilmesi protesto edildi...

50 kişi Mağusa'da Akyar sınır kapısında eylem yaptı

27 Haziran 2016 Pazartesi 14:56

Bir grup Mağusa halkı dün Akyar Kara Giriş Kapısı girişinde, geçtiğimiz günlerde 5 Kıbrıslı Türk gencinin Güney Kıbrıs’ta darp edilmesini protesto ettiler...

5 Kıbrıslı Türk gencinin güneyde darp edilmesi protesto edildi...

Gamze PİR BAYKUR

Bir grup Mağusa halkı, dün Akyar Kara Giriş Kapısı girişinde, geçtiğimiz günlerde 5 Kıbrıslı Türk gencinin Agia Napa’dan dönerken bir grup Kıbrıslı Rum tarafından darp edilmesini protesto etti.

Eylemde atılan sloganlar dikkat çekti;

Yaklaşık 50 kişilik bir grup

“Faşizme karşı omuz omuza”,

“No Fascism”,

“No Racism”,

“Sen uyurken faşizm büyüyor Kıbrıs, uyuma”,

“Ne mutlu Türküm diye” yazılı pankartlar açarak,

Tekbir eşliğinde “Kıbrıs Türk’tür Türk kalacak”,

“Vatan sana canım feda”,

“ELAM piçleri yıldıramaz bizleri”,

“Dişe diş, kana kan, intikam intikam” gibi sloganlar atarak sınır kapısı girşine kadar yürüdüler.

Sınır kapısı girişinde etten barikat kuran polis eylemcilerin geçişine izin vermedi. Eylemciler polisin kurduğu barikat önünde İstiklal Marşı okuduktan sonra ise basın açıklaması yaparak olaysız bir şekilde dağıldı.

Tuncergil: “Kıbrıs Türkünün bu tarz olaylara karşı sabrı kalmadı...”

Eyleme katılan Mağusa halkı adına basın açıklaması yapan Tahir Tuncergil, hiç bir siyasi kurum, dernek ve partiye bağlı olmayıp burada sadece Kıbrıs Türk gençliği olarak bulunduklarını belirtti. Son yıllarda Güney Kıbrıs’ta vatandaşlarımıza yönelik yapılan faşist saldırıların son bulması amacı ile bir protesto ve kınama eylemi gerçekleştirdiklerini söyleyen Tuncergil, 2004 Nisan ayından beri karşılıklı geçişlerin başladığı günden bugüne kadar çeşitli gruplar tarafından planlı bir şekilde Kıbrıslı Türklerin canına, malına ve namusuna yönelik saldırılar gerçekleştirildiğini ifade etti. 

eylem-001.jpgTuncergil, hiç bir saldırganın yargı önünde hesap vermediğini ve bu olaylara göz yumulduğunu dile getirerek, Kıbrıslı Türkler olarak atalarımızdan aldığımız terbiye ve misafirperverlikle hiç bir Kıbrıslı Rumun ne malına, ne canına, ne de namusuna kastetmediğimizi kaydetti. Kıbrıslı Türklerin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi sınırları içerisinde can ve mal güvenliğinin olmadığını söyleyen Tuncergil, özellikle eğlence mekanlarında sistemli bir şekilde gençlerin madde bağımlılığı alışkanlığına sürüklendiğini savundu. Tuncergil, Güney Kıbrıs Rum Yönetimini acil tedbirler alması için göreve davet ederken “Kıbrıs Türkünün bu tarz olaylara karşı sabrının kalmadığını deklare ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA