22 Ağustos 2019
  • Lefkoşa25°C
  • Mağusa26°C
  • Girne27°C
  • Güzelyurt23°C
  • İskele26°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara18°C

20 TEMMUZ KUTLANIYOR

20 Temmuz kutlanıyor

18 Temmuz 2014 Cuma 12:05

20 Temmuz Barış Harekâtı’nın 40. yıldönümü, törenler ve etkinliklerle kutlanacak. Kutlamalara katılmak amacıyla Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başta olmak üzere, Türkiye ve çeşitli ülkelerden birçok konuk KKTC’ye gelecek.

Resmi kutlamalar, yarın saat 12.00’de 21 pare top atışı ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun BRT’den yapacağı konuşmayla başlayacak.

Bayram nedeniyle başkent Lefkoşa ve tüm ilçelerde törenler düzenlenecek; çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Eşi Meral Eroğlu gün nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 20 Temmuz Pazar saat 19.30’da resepsiyon verecek.

Etkinlikler

Öte yandan yarın Dışişleri Bakanı Özdil Nami tarafından startı verilecek “Bisikletle Barış Turu” gerçekleştirilecek. Etkinlik Dışişleri Bakanlığı’ndan saat 10.00’da başlayacak ve saat 17.30’da Girne Pia Bela Otel’de tamamlanacak.

40 Yaş üstü Veteranlar Masa Tenisi Turnuvası ise Lefkoşa Federasyon Binası’nda saat 10.00'da yer alacak. Lefkoşa Atatürk Spor Kompleksi’ndeki Okçuluk Barış Yarışması saat 18.00’de başlayacak.

Mehteran Birliği, Girne Atatürk Anıtı’nda saat 19.00’da konser verecek.

20 Temmuz sabahı gerçekleştirilecek ilk etkinlik olan “Zıpkın ve Olta ile Balık Avlama Yarışması” sabah 06.00’da başlayacak. Yarışma Yeni Erenköy Limanı’nda yer alacak.

Girne 20 Temmuz Kordonboyu Sokak’ta bulunan Atatürk Anıtı’nda saat 16.00’da ise Beşiktaş Belediyesi Bando Konseri gerçekleştirilecek.

KTBK Komutanlığı Bando Konseri de yine aynı yerde saat 17.00’de başlayacak. Gazimağusa tören alanında GKK Bando Konseri yapılacak. Konser saat 17.30’da başlayacak.

Güzelyurt’ta yapılacak Mehteran Takımı Konseri de saat 19.00’da başlayacak. Öte yandan Atletizim Federasyonu, “20 Temmuz Yol Koşusu” düzenleyecek. Koşu, saat 19.00’da Yavuz Çıkarma Plajı-Girne Atatürk Büstü güzergahında yapılacak.

“Bayrak Rallisi” başladı

20 Temmuz kutlama etkinliklerinin başlaması için bayrak getirecek tekneler önceki sabah denize açıldı. Öte yandan Altınbaş Holding Başkanı Vakkas Altınbaş, Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’ye yüzme mesafesi kadar yakın olduğunu göstermek amacıyla Anamur’dan Girne’ye yüzecek.

Son 4 yıldır yapılan Şafak Nöbeti bu yıl da 19 Temmuz’u 20 Temmuz’a bağlayan gece gerçekleştirilecek.

20 Temmuz kutlamaları çerçevesinde Girne’de Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı Solo Türk ve Türk Yıldızları bu yıl da gösteri sunacak. Solo Türk Gösteri saat 18.00'de, Türk Yıldızları’nın gösterisi ise 18.30’da başlayacak.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı çerçevesinde 19 Temmuz Cumartesi günü İlki Boğaz Şehitliği, ikincisi Kurucu Cumhurbaşkanı rauf Denktaş’ın anıt kabrinde üçüncü tören ise, Kıbrıs Türk Halkının Varoluş Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün anıt mezarının bulunduğu Anıttepe’de yapılacak.

20 Temmuz Pazar günü Lefkoşa’daki ilk tören Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde yer alacak.

İkinci tören ise Lefkoşa Şehitler Anıtı’nda gerçekleştirilecek. Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki resmi tören saat 09.30’da İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesiyle başlayacak. Tören birliklerinin denetlenmesi ve halkın bayramının kutlanmasının ardından mesaj teatisi yapılacak.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun konuşmasının ardından tören, Gençlik Dairesi halk dansları gösterisi, Mehteran Birliği Konseri ve resmigeçitle sona erecek.

Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, İskele, Lefke, Geçitkale

20 Temmuz’da Gazimağusa’daki ilk tören, Zafer Anıtı, İkinci tören ise, Polat Paşa Bulvarı’nda yapılacak. Girne’deki ilk tören saat Yavuz Çıkarma Plajı’nda ikinci tören ise, Atatürk Anıtı önünde saat 16.05’te yapılacak.

Güzelyurt’taki tören, saat 18.45’te Atatürk Anıtı’nda yer alacak. İskele’deki tören isesaat 18.00’de Ecevit Meydanı’nda olacak.

Lefke’deki ilk tören Lefke Şehitliği’nde saat 09.15’te düzenlenecek. Atatürk Anıtı önündeki tören ise, saat 10.00’da çelenklerin konulmasıyla başlayacak.

Geçitkale’deki tören ise, saat 09.00’da Atatürk Büstü önünde gerçekleştirilecek.

Alaminyo, Topçuköy, Tuzla ve Taşpınar şehitleri anılacak

1974 Barış Hareketi sırasında şehit düşenler de düzenlenecek törenlerle anılacak.

Geçitkale Bölüğü Alaminyo Takımı’ndan görev yaparken şehit olan 20 kişi için, 21 Temmuz Pazartesi günü saat 19.30’da Değirmenlik’te Alaminyo Şehitler Anıtı önünde anma töreni yapılacak.

Topçuköylü 9 şehit, 22 Temmuz Salı günü saat 18.30’da Topçuköy Şehitliği’nde düzenlenecek törenle anılacak. Tuzla Şehitleri için, 23 Temmuz Çarşamba günü saat 09.00’da Tuzla Şehitliği’nde yer alacak törenle anılacak.

Taşpınar Şehitleri için ise, 25 Temmuz Cuma günü saat 09.00’da Taşpınar Şehitliği’nde tören düzenlenecek.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA